0x00000004 – INVALID_DATA_ACCESS_TRAP Mavi Ekran Hatası Çözümü

0x00000004 – INVALID_DATA_ACCESS_TRAP Mavi Ekran Hatası Çözümü

0x00000004 - INVALID_DATA_ACCESS_TRAP0x00000004 - INVALID_DATA_ACCESS_TRAP

 

0x00000004 – INVALID_DATA_ACCESS_TRAP hatası işlemcinizin kurtarılamaz bir donanım hatası algılaması sonucunda ortaya çıkar.  İşlemciniz ile ilgili bir sorun olduğunu belirtmektedir. Eğer i3, i5, i7 işlemcilerden birini kullanıyorsanız diğer çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

  • Sistem veri yolu hataları
  • Eşlik veya Hata Düzeltme Kodu (ECC) sorunlarını içerebilecek bellek hataları
  • İşlemcide veya donanımda önbellek hataları
  • İşlemcide Çeviri Arabelleği (TLB) hataları
  • CPU satıcısına özgü olarak algılanan diğer donanım sorunları
  • Satıcıya özgü olarak algılanan diğer donanım sorunları

Bilgisayarınıza taktığınız donanım ürünleri yada yüklenmiş olan sürücüleri kontrol etmeniz gerekmektedir. Sonuç alamazsanız aşağıdaki işlemleri de uygulayabilirsiniz.

  • Bilinen Son İyi Yapılandırma’ya Geçin

Stop: 0x1000007F Hatası ve Çözüm YöntemleriStop: 0x1000007F Hatası ve Çözüm YöntemleriBilgisayarınız ön yükleme yapamıyor ve açılmıyorsa bilinen en son iyi yapılandırma ayarlarına dönmeniz gerekecektir. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra “Windows Gelişmiş Seçenekler” kısmına girmemiz gerekmektedir.  “Windows Gelişmiş Seçenekler” ekranına gelebilmemiz için açılış sırasında klavyemizden F8 tuşuna basmamız gerekmektedir. Bios ekranından hemen sonra genellikle 2-3 saniyelik kısa bir süremiz vardır. Bu zaman dilimini kaçırırsanız bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir. Windows Gelişmiş Seçenekler menüsüne geldiğimizde karşımıza çıkan seçeneklerden Bilinen En Son İyi Yapılandırma seçeneğini seçerek bilgisayarımızı başlatıyoruz.   

  • Sürücülerinizi Güncelleyin

Stop: 0x1000007F Hatası ve Çözüm YöntemleriStop: 0x1000007F Hatası ve Çözüm YöntemleriÖzellikle eski donanım sürücülerinizi, yonga setlerinizi ve video sürücüleri kullandığımızdan emin olun. Eski yani güncellenmemiş sürücüler mavi ekran hatalarına sebebiyet verebilmektedir. Sürücülerinizi tek tek bulmak yerine, bilgisayarınızdaki donanımsal özellikleri inceleyerek otomatik olarak size son güncellenmiş driverleri sunan programlar bulunmaktadır. RadarSync ve Driver Genius Professional gibi programları kullanabilirsiniz. Tabi bu tarz programlar ücretli olduğu için popüler sürücü indirme sitelerinden bir kaçını aşağıda veriyorum.

  • CPU ve Chipset Drivers: AMD , Intel , Via
  • Video Sürücülerini: ATI , Intel , Nvida

Check Also

Formattan Sonra İnternet Sorunu

Formattan Sonra İnternete Girememe Sorunu Çözümü

Bilgisayarlar günümüzde oldukça sık kullanıldığı bir gerçek. Bankacılıktan tutunda cilt bakımına kadar hemen hemen çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfada 163 sorgu var.