Home / Diğer Konular / 3d Yazıcı ( Printer) Nedir ?

3d Yazıcı ( Printer) Nedir ?

Son zamanlarda iyice yaygınlaşan ve ülkemizde de boy göstermeye başlayan 3D Yazıcı (Printer), 3 boyutlu bilgisayar datasını katı şekilde, elinize alabileceğiniz somut, gerçek maddelere dönüştirmeye yarayan 2000’lerin bilim kurgu filmlerinden kaçmış bir makinedir. 3D yazıcı teknolojisi ile evinizde veya klasik imalathanelerde üretilemeken pek çok nesne saniyeler içerisinde üretilebilmektedir.

3D Yazıcı (Printer) Kısaca Tarihi ve Gelişimi

Bu teknoloji düşünüldüğü gibi yeni bir teknoloji değildir. 3D yazıcı teknolojisi ilk denemelerini 1984’e kadar uzanmaktadır. Her ne kadar son 20 sene de bu yöntem hızlı prototipleme alanının dışında çok fazla ilgi görmedi. Kısaca bireysel kullanıcıların kullanabileceği seviyeye gelemedi. 2006 yılında başlayan Reprap projesi ile çok daha geniş kitlelere ulaştı. Aslında bu projenin açtığı kapı sayesinde konu ile alakası olmayan sıradan insanlar, hobi severler, kendin yap kültürüne sahip kişiler, “bu ne olaki” diyen çok sayıda insan bir 3d yazıcıya sahip olma imkanına ulaştı.

Bu proje sayesinde çok sayıda büyük ve küçük şirket; projeden elde edilen bilgiler ışığında 3d yazıcı üretmek, satmak veya geliştirmek için gerekli patent başvuruları yaptırlar. Ayrıca pek çok şirketin bu konuda yatırım yapmakta olduğu bilinmektedir.

İşte tüm bu çalışmalar 3d yazıcıların kısa tarihi içinde hızla evrilmesine ve kendini ayrıca teknoloji camiasında bende varım demesine neden oldu.

3D Printer Nasıl Çalışır ? Çalışma Mantığı Nedir ?

Bu teknolojide 3 temel adım üzerine kurulmuş bir yapı mevcuttur. Bunlar Modelleme, 3D Baskı ve Yüzey iyileştirme adımlarıdır. Bu adımları sırayla işleyen yazıcı datayı kullanarak ortaya bir madde ortaya çıkartır.

1- Modelleme : Üretilmesi istenilen ürün 3 boyutlu olacak şekilde ilgili tasarım programları (CAD) ya da 3 boyutlu boyut tarama sistemleri aktarılır ve sonuç olarak ortaya bir bilgisayar datası oluşturulur. Bu işlem sonunda oluşturulan model, genellikle STL dosya formatına çevrilerek 3D yazıcı da basıma hazır noktaya gelmiş olur.

2-3D Baskı : Modelleme sonucunda oluşacak 3d baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur. Günümüz teknolojisinde bu katmanlar plastik ergitme, laset sinterleme, sterolitografi gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Makinenin bu katmanlar sırasındaki takım yolunu takip etmesi için STL dosyası hazırlanmış model dilimleme yazılımı ile katmanlara ayrılır.

3-Yüzey İyileştirme : 3D printer ile ortaya çıkması istenilen nesneler klasik teknolojiler ile mukayese edildiğinde boyutsal açıdan daha farklı veya hatalı üretilmektedir. Bu problem yüzünden 3. adım olan Yüzey iyileştirme aşamasına geçilmektedir. Önemli amaçlarla kullanılacak nesnelerin yüzey temizleme, iyileştirme ve son ölçüye getirme işlemi yapılarak ürünün mükemmele yaklaştırılması hiç olmasa en iyi şekilde çıktı alınması hedeflenir.

 

3D Yazıcı (Printer) ile Neler Yapılabilir ?

3D Yazıcı (Printer) yardımı ile pek çok ürünü evinizde üretmek mümkün. Bu teknolojinin yardımı ile çok sayıda farklı kaynak malzeme ve yöntem çeşitlerini araç olarak kullanarak sayıca oldukça fazla çeşitliliğe ulaşabilirsiniz. Metal tozları ve SLS yöntemi kullanarak

farklı modellere sahip olsa bile uçak parçaları, kişiye özel sağlık ürünleri meydana getirilebilir. Öte yandan, FDM ve plastik malzemeler kullanılarak döküm modelleri prototipler, plastik oyuncaklar ve diğer bir çok normalde petrol sayesinde ürettiğimiz plastik parçalar medyana getirilebilir.

Elbette bu teknolojinin en büyük sorunu karanlık odaklara hizmet edip etmeyeceği. İlk akla gelen silah ve silah parçaları olacaktır. Önümüzdeki günlerde nasıl bir kısıtlama getirileceğine hepimiz şahit olacağız.

Uzun ve faydalı bir yazı olmuş olmasına rağmen baştan sonra okuyacaklar için çok değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir