Home / Android / Android ekranı nasıl videoya çekilir?

Android ekranı nasıl videoya çekilir?

Android’de ekran görüntüsünü almak oldukça kolay bir işlem ancak bazı durumlarda bir resim durumu anlatmaya yetmeyebiliyor. Tanıtım, hata adımlarını gösterme ya da sadece eğlence amacıyla ekranı videoya çekmek durumu ifade etmeye yardımcı olabiliyor. Cihazınızdaki Android versiyonuna göre(versiyonu bilmiyorsanız Ayarlar > Telefon/Tablet Hakkında bölümünden öğrenebilirsiniz) Android ekranını videoya çekme yöntemleri farklılık gösterebiliyor.

Android 5.0 Lollipop ve üzeri versiyonlarda video kaydı

Android 5.0 Lollipop‘un en önemli yeniliklerinden biri ekranın video kaydı yapabilmesine izin vermesi. Android 5.0 ve üzeri versiyonlarda Rec., Telecine gibi uygulamalar kullanılarak ekran kaydı yapılabiliyor.

Rec. ile Android ekranını videoya çekmekRec. ile Android ekranını videoya çekmek

Rec. uygulamasının oldukça basit bir arayüzü bulunuyor. Açılış ekranında ekran kaydının çözünürlüğü, bit hızı, videonun süresi, videoya cihazın mikrofonu kullanılarak ses eklenip eklenmeyeceği ve kayıt dosyasının adı ayarlanabiliyor.

Kayda başlamak için “Record” butonuna dokunmak ve 10 saniyelik geri sayımın tamamlanmasına kadar ekran kaydının başlamasını istediğimiz uygulamaya giriş yapmamız gerekiyor. Kayıt başlıyor ve belirlenen sürenin sonunda, ya da ekran kapatıldığında sonlanıyor. Ücretsiz Rec. uygulamasının video uzunluğu ve geri sayım süresi ücretli versiyonu ile değiştirilebiliyor.

Kayıt tamamlandıktan sonra cihazın dahili depolama alanında Rec isimli klasör altında, belirlenen isimle mp4 formatında dosya bulunuyor.

Kayıt ardından videoda takılma veya herhangi bir problemle karşılaştığınızda farklı bit hızı ve çözünürlük ayarı ile deneme yapabilirsiniz.

Rec. uygulamasının kullanımı için Android 5.0 ve üzeri versiyonlarda root erişimi gerekmemektedir.

Android 4.4 KitKat’ta video kaydı

Maalesef Android 4.4 KitKat’ta video kaydı işlemi Android 5.0’daki kadar kolay olmuyor.

Eğer root erişiminiz yoksa, Android 4.4 sürümünde ekran kaydı yapabilmek için adb komutlarını kullanmamız gerekiyor. adb komutlarını daha önce kullanmadıysanız veya uygulamakta problemler yaşıyorsanız öncelikle adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır? yazımıza göz atmalısınız.

adb shell screenrecord <dosyayolu><dosyaadı>.<dosyaformatı> kod kalıbı ile ekran kaydını root erişimi gerekmeden yapabiliyoruz. Örnek komut:

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Bimcell Ödemeli Arama – Ödemeli Arama Nasıl Yapılır

if ( td_screen_width >= 768 && td_screen_width Bimcell Ödemeli AramaBir Bimcell hattınız varsa, Bimcell Ödemeli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir