Home / Android / Android Kabusu ‘Stagefright’ geri döndü – Android Haberleri

Android Kabusu ‘Stagefright’ geri döndü – Android Haberleri


Geçtiğimiz sene ortaya çıkan ve Android cihazlar için büyük tehlikeler oluşturan ‘Stagefright’, yeniden ortaya çıktı. Stagefright nedir?

Bu ismi geçtiğimiz yıl sıkça duymuştuk. Android cihazları hızla tehdit eden Stagefright’in kullandığı açıklar çok uzun uğraşlar sonucundan Google ve diğer üreticiler tarafından kaldırılmıştı. Ancak dün yapılan Israil Merkezli güvenlik firması NortBit’in yayınladığı rapora göre android virüsü Stagefright geri döndü.

 Stragefright Nedir?

 İlk olarak Zimperium Labs adlı mobil güvenlik firması tarafından keşfedilen güvenlik açığı Stagefright, sistemde bulunan PDF gibi multimedya gibi dosyaların çalışması ve yönetilmesinde kullanılan Stagefright isimli bileşenden kaynaklanıyor. Bu güvenlik açığı sayesinde saldırganların gönderdiği ses veya video dosyaları aracılığıyla cihazın kontrolünü ele geçirebiliyorlar. Buna Kamera ve SD Kart donanımları da dahil.

Stagefright Hangi Sürümleri Etkiliyor?

 Stagefright etkilediği Android sürümleri 2,2’den başlayıp Android 5,5’e kadar tüm devam etmektedir. Bu demek oluyor ki yaklaşık 275 Milyon kullanıcı tehdit altında.Bu açık Android 6.0 ile beraber bloke edildiği söylenmişti. Yani Andoid 6.0 cihazlarda Stagefright tehdidi bulunmuyor.

Ne Yapabilirsiniz? 

Şimdilik bu açıktan korunabileceğiniz bir Google veya diğer üreticilerin yayınladığı bir güncelleme bulunmuyor. Böyle bir güncelleme gelene kadar özellikle internet sitelerinde gezerken dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle e-posta aracılığıyla gelen linklere dikkat etmeniz gerekmekte, güvenmediğiniz siteleri ziyaret etmeyin

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir