Home / Android / Android Lollipop Son Güncelleme Verildi Android Güncelleme

Android Lollipop Son Güncelleme Verildi Android Güncelleme

Google’ın Android sürümlerine koyduğu garip isimlerin son serisi Lollipop olmuştu şuana kadar çıkan en son sürüm olan Lollipop nihayet güncelleme aldı “Lollipop 5.1.1”

android lolipop 5.1 güncellemesi

Daha önce sadece Note 4’e gelen güncelleme şimdi ise Avrupa’da diğer telefonlara da yayılmaya başladı yavaş yavaş. Android’in 5.0 sürümü olan Lolipop, oldukça hızlı bir şekilde şarj bitiriyor ve yüksek RAM tüketimine neden oluyordu. Gelen güncelleme ile bu gibi sorunların kalkacağı ve buna artı olarak güvenlik amaçlı. Stagefright açığı ve bunun benzeri bazı açıkları ortadan kaldırıyor bu güncelleme.

Türkiye’de satışa sunulmuş olan Note 4’e henüz güncelleme gelmiş değil. Mevcut Note 4 kullanıcıları Avrupa ülkelerinde yayımlanan romlarla bu sorunu çözme uğraşında. Sağlıklı ve stabil çalışan Lolipop 5.1.1 güncellemesi için Türkiye’deki kullanıcılar biraz daha beklemek zorundalar. Sabırsız arkadaşlar için Rusya’da yayımlanan Sanmobile n910c 5.1.1’i önerebiliriz.

Android 5.1.1’de bazı hataların olduğu gelen bilgiler arasında örneğin, Whatsapp ve Cleanmaster’da bazı problemler çıkmakta. Bu sorunla karşılaşıp Cleanmaster’ı kaldırıp tekrar kurduğunuzda ise aşırı güç tükettiğini görmeniz muhtemel ayrıca sistem programı kapatmaya zorluyor ve buda haliyle telefonu yorup ısınmasına neden oluyor. Bu gibi hatalar Lolipop sürümlerinde kronikleşmiş durumda adeta. En sağlıklı yöntem yazımızda belirttiğimiz gibi Türkiye için hazırlanan sürümü beklemek olacaktır.

Google Play’in sürümlerine neden böyle garip isimler koyduğu ise ayrıca bir merak konusu, Angel Cake ile başlayan bu seri şuan 2016’da çıkacak olan Marsmallow sürümü ile devam ettiğini görüyoruz. Eğer durum böyle giderse, yani bu stratejiyi bozmaz ise Marsmallow sürümünden sonraki isim “N” harfi ile başlayacaktır. Bunu nereden mi biliyoruz? Google’ın alfabetik uyum sırasından. Aşağıda inceleyebilirsiniz.

Android 1.0 Angel Cake 
Android 1.1 Battenberg
 
Android 1.5 Cupcake
 
Android 1.6-1.9 Donut
 
Android 2.0-2.1 Eclair
 
Android 2.2 Froyo
 
Android 2.3-2.9 Gingerbread
 
Android 3.0-3.9 Honeycomb
 
Android 4.0 Ice Cream Sandwich
 
Android 4.1-4.3 Jelly Bean
 
Android 4.4 KitKat
 
Android 5.0 Lollipop
Android 6.0 Marshmallow
 
Android X.X
N… 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir