Home / Android / Apple iPad 4 ve Samsung Galaxy Note 10.1 karşılaştırması

Apple iPad 4 ve Samsung Galaxy Note 10.1 karşılaştırması

Mobil sektörün ipini göğüsleyen iki firma: Apple ve Samsung. Şimdi bu iki üreticinin çıkardığı en son tablet modelleri iPad 4 ve Galaxy Note 10.1’i karşılaştırıyoruz. Bakalım hangisi daha iyi.

Ekran

Samsung, Galaxy Note 10.1’i duyurduğunda ilk hayal kırıklığı yaratan nokta ekran çözünürlüğü olmuştu. Galaxy Note 10.1 isminden de anlaşılacağı gibi 10.1″ boyutunda 1280×800 çözünürlükte bir PLS ekrana sahip.

Apple iPad 4 ise biraz daha küçük (9.7″) bir ekrana sahip olmasına rağmen daha fazla çözünürlük sunuyor. 1536×2048 çözünürlük sunan ekran 264 ppi piksel yoğunluğuna ve 4:3 ekran oranına sahip.

Ekran kalitesi konusunda tartışılacak pek de bir şey yok gibi görünüyor. Apple iPad 4’ün ekranı şu anki tabletler arasında belki de piyasanın en iyisi. Ekran olarak tek ciddi rakibi Nexus 10 gibi duruyor.

Apple iPad 4 ve Samsung Galaxy Note 10.1 karşılaştırması

Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Apple iPad 4’ün tasarım olarak iPad 3’den pek farklı olduğunu söylemek zor. Alüminyum gövdeye, çizilmeye karşı dayanıklı cama ve aynı tasarım hatlarına sahip. Aynı iPad 3 gibi, iPad 4 de 241.2 x 185.7 x 9.4 mm boyutlara ve 662 gram ağırlığa sahip.

Samsung Galaxy Note 10.1, iPad 4’ten biraz daha ince ve kavisli bir yapıya sahip; 262 x 180 x 8.9 mm boyutunda ve 600 gram ağırlığında. Bu kavisli yapının nedeni belki de Apple’ın dava açmasından usanmış olmalarıdır. :)

Malzeme kalitesini ele alacak olduğumuzda Apple, farkını hissettiriyor ve bu konuda öne geçiyor. Galaxy Note 10.1’in malzeme kalitesi ne yazık ki fiyatı kadar yüksek değil.

Samsung Galaxy Note 10.1 daha ince ve hafif olmasına karşın, malzeme kalitesini göz önünde bulunursak bu turu da iPad 4’ün kazandığını söyleyebiliriz.

Donanım ve Performans

iPad 4’teki tek geliştirme olan kısma geldik. Apple, iPad 4’te iPhone 5’e benzer bir işlemci olan A6X SoC kullanmış. Bu işlemci 1.4 GHz hızda çalışıyor ve çift çekirdekli. Ayrıca PowerVR SGX554 dört çekirdekli grafik işlemcisine sahpi olan iPad 4, 1 GB ram sunuyor.

Apple iPad 4 ve Samsung Galaxy Note 10.1 karşılaştırması

Galaxy Note 10.1 ise Exynos 4 işlemcisi ile 1.4 GHz hız ve dört çekirdek sunuyor. Grafik işlemcisi olarak da Mali-400MP kullanılmış. Yani donanım olarak Galaxy S3 ile aynı özelliklere sahip. RAM tarafına baktığımızda ise Galaxy S3’ten farklı olarak 2 GB RAM’e sahip olduğunu görüyoruz. Galaxy Note 10.1’in donanımına baktığımızda yavaş bir kombinasyon olduğunu söyleyemeyiz ancak iPad 4 kadar performanslı olduğunu da söylemek mümkün değil.

Hafıza konusunu da ele almadan geçmeyelim. Her iki tablet de dahili olarak 16/32/64 GB seçenekleriyle satılıyor olsa da Galaxy Note 10.1 microSD kart desteği ile bu konuda bir adım öne geçmeyi başarıyor.

iPad 4’ün, Galaxy Note 10.1’in aksine LTE bağlantısını desteklediğini de belirtelim.

Tabletlerle fotoğraf çekmek biraz garip gözükse de her iki tablette de arka ve ön kamera bulunuyor. iPad 4’te arkada 5 MP, önde 1.2 MP çözünürlükte çekim yapabilen kamera bulunuyor. Galaxy Note 10.1’de yine aynı şekilde 5 MP arka, farklı olarak 1.9 MP ön kamera bulunuyor.

Batarya olarak iPad 4 11.560 mAh, Galaxy Note 10.1 ise 7000 mAh batarya içeriyor. Aradaki fark devasa gözükse de iş pratiğe geldiğinde o kadar büyük bir fark söz konusu olmuyor. Bunun nedeni de iPad 4’ün beslemesi gereken çok yüksek çözünürlükte bir ekran olması sanırım.

Bu turda da performansından dolayı iPad 4’ü galip ilan ediyoruz.

Yazılım ve Ekosistem

Yazılım diyince yine konu Android ve iOS karşılaştırmasına geliyor. Her zaman dediğimiz gibi iOS daha akıcı bir performans ve daha fazla uygulama sunuyor. Ancak tablet tarafında da Nexus 7 ve Nexus 10’un çıkışıyla Android uygulamalarının sayısı giderek artıyor.

Apple iPad 4 ve Samsung Galaxy Note 10.1 karşılaştırması

Konu sıradan bir tablet ile iPad’i karşılaştırmak olsaydı bu noktada karşılaştırmayı tamamlayabilirdik ama Note serisinden bahsediyoruz. Samsung’un Galaxy Note 10.1’e özel hazırladığı S-Pen optimizasyonlu uygulamaları sayesinde Galaxy Note 10.1 bir adım öne geçiyor.  (S Memo, Air View, S Note ve dahası)

Tablet konusunda hala iOS’un Android’e karşı üstünlüğü olduğu belirtelim ancak bu fark giderek azalıyor. Galaxy Note 10.1’in kendine özel uygulamaları da bu farkı kapatıyor ve bu tur için beraberlik ilan ediyoruz.

Sonuç

Samsung Galaxy Note 10.1’in, iPad 4’e karşı çoğu konuda geri kaldığını belirtmek gerekiyor. Buna karşın fiyat olarak birbirine yakın rakamlarda satılıyorlar. Bu nedenle eğer bu fiyatlarda bir tablet almayı düşünüyorsanız bir Android sitesi olarak iPad 4’ü öneriyoruz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir