Home / Diğer Konular / Argan Ağacı ve Argan Yağının Elde Edilmesi

Argan Ağacı ve Argan Yağının Elde Edilmesi

Argan yağı, argan ağacının meyvesinden elde edilen bir yağdır. Bu yüzden size öncelikle argan ağacından ve argan ağacının meyvesinden bahsedeceğiz.

Argan Ağacı

Argan AğacıArgan Ağacı Kaynak : FlickrArgan Meyvesi TanesiArgan Meyvesi TanesiKaynak : FlickrArgan ağacı Latince adıyla Argania spinoza, sadece Fas’ın güneybatı kesimlerinde yetişen özel bir ağaç türüdür. Özellikle kireçli toprakları ve çöl iklimini seven argan ağacı, sadece bu bölgelerde yetiştirilebildiği için Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. 8-10 metreye kadar boylanan argan ağacı, aynı zamanda çok uzun yıllar yaşayabilen bir ağaçtır.Argan Yağı YapımıArgan Yağı Yapımı Kaynak : Fas Flickr

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir?

Argan yağı ise argan ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Argan ağacının meyvelerinin çekirdekleri, el yardımıyla işlenerek elde edilen Argan yağı, oldukça yoğun bir emek karşılığı üretilir. Ayrıca Fas’da teknolojinin takip edilmesi ile birlikte argan yağı çıkartma makinesi sayesinde zeytin yağı çıkartır gibi argan yağı elde edilmektedir.Ayrıca günümüzde çeşitli kozmetik ve ilaç firmaları tarafından argan kremi de elde edilmektedir.

Argan Yağının Etken Maddeleri Nelerdir?

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içeren bir yağdır. İçeriğinde çeşitli doğal yağ asitleri de bulunduran argan yağı, aynı zamanda vücut için çok faydalı olan Omega 6 ve Omega 9 asitlerini de büyük oranda içerir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir