Çarşamba , Temmuz 26 2017

Balkabağı Faydaları Nelerdir?

balkabağıÇocuklar akşamlar genellikle yemekten sonra tatlı yemek ister. İşte balkabağı tatlısı, muhallebi, sütlaç, puding, kazandibi akşamları yemeklerden sonra yenilen tatlılar arasındadır. Sadece çocuklar değil, yetişkinler de akşam yemeklerinden sonra çay ile birlikte tatlı yemeyi sever. Hele bir de misafir gelmişse, nefis tatlılar herkes tarafından afiyetle tüketilir. İşte bu yazımızda bu enfes tatlılardan birinin ham maddesi olan bir bitkiden bahsedeceğiz.

  • Balkabağı Bitkisi

Geniş, uzun yapraklı bir bitkidir. Büyük sert, üzeri pürüzlü, basık küre şeklinde iç kısmı turuncu olan meyvelere sahiptir. Sürünücü bir bitki olan bu şifalı bitkinin meyveleri yüksek oranda lif içerir ve içerisinde çok sayıda balkabağı çekirdeği barındırır.

  • Balkabağı Latince Adı: Cucurbita moschata

  • Balkabağı İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

 Bu şifalı bitki içinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B1, B2, B3 ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır. Alkoloidlerin en önemlileri emetin ve sefaelin olup ayrıca psychotrin, ipecamine, hydroipecamine, methylpsycotrine ve emetaminedir. Ayrıca balkabağı çekirdeklerinin iç kısmında rezin, sabit yağ, stereoller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir aminoasit bulunmaktadır.

  • Balkabağının Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

 Helvacıkabağı olarak da anılır.

  • Balkabağı Faydaları

balkabağıBağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Amipli dizanteri, amipli karaciğer iltihabı ve karaciğerde amip apsesi tedavisinde de kullanılması balkabağı faydaları arasındadır. Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle, kilo vermeyi, zayıflamayı sağlar. Dolayısıyla zayıflamak, kilo vermek artık hayal değildir. Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Böylece kabızlık sorunu olanlar da bu dertten kolaylıkla kurtulabilir. Basur tedavisinde kullanılır. Bağırsak solucanları, bağırsak parazitleri, idrar kesesi hastalıkları ve prostat tedavisinde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de balkabağı faydaları arasındadır.İçerdiği beta karoten sayesinde kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayan bu şifalı bitki, kas faaliyetlerini de düzenleyerek vücuda direnç kazandırır. Kansere karşı koruma özelliği vardır. Alzheimer gibi beyin hastalıklarını önlemeye de yardımcı olması da balkabağı faydaları arasındadır.Bağırsak solucanlarına karşı kabuğu soyulmuş balkabağı çekirdekleri en az 400 gr. olarak alınır veya ezilerek bal ile karıştırılarak yenir. Yaklaşık 3-4 saat sonra bağırsak parazitlerini dışarı atmak için 30-40 gr. hint yağı içilir.

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Balkabağını Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Balkabağı tatlısı, reçeli, böreği, çorbası gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Günlük hayatta birçok şekilde tüketilir ve çeşitli bölgelerde yetiştirilebilir. Bilinen birçok yararı ve faydası için bu şifalı bitki, sıklıkla tüketilmeli ve günlük hayatta kullanılmalıdır.

  • Balkabağının Zararları Ve Yan Etkileri

Tüm yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi her bitkinin fazla tüketilmesi vücuda bir takım zararlar verir. Bu yüzden hiçbir bitkiyi haddinden fazla tüketmemelisiniz. Balkabağı da bilinen bir zararı veya yan etkisi olmayan bir bitkidir.

  • Balkabağı Resimleri

    #gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */balkabagibalkabağıbalkabagi-cicegibalkabağı-Cucurbita moschatabalkabağı-kesilmişbalkabagi-tarladabalkabaklarıCucurbitaceaecucurbitaleskabak-çekirdeğikesilmiş balkabağıpumpkin-balkabagi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir