Baseband Nedir?

Baseband sürümü nasıl öğrenilirAkıllı cihaz teknolojisi ile birlikte hayatımıza pek çok yeni kavram girmeye başladı. Bu kavramlardan birisi de Baseband olmaktadır. Bu yazımızda Baseband nedir, Baseband ne işe yarar gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Öncelikle Baseband ın ne olduğundan bahsedelim. Baseband, elimizden hiç düşürmediğimiz akıllı cihazların GSM operatörü ile iletişim kurmasını sağlayan bir platformdur. Eğer cihaz tek bir operatör tarafından destekleniyorsa cihazda sadece o operatörün Baseband sürümü olmalıdır. Aksi takdirde cihaz ile GSM operatörü arasında iletişim kurulamayacaktır. Tüm operatörleri destekleyen cihazlarda ise Baseband ile ilgili bir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Baseband sürümü demişken Baseband sürümü nedir sorusuna da bir cevap vermeden geçmeyelim. Baseband sürümü cihaz ve GSM operatörü arasında iletişim kurabilmek için gerekli olan en ideal yazılım versiyonudur. Bazı durumlarda (özellikle jailbreak yaparken ) Baseband sürümünü yükseltmek ya da daha sonra düşürmek gerekebilmektedir. Çünkü yapmak istenilen işlem için sadece bir sürüm uyumu olabilmektedir.

Peki, Baseband sürümü nasıl öğrenilir? Baseband sürümünü öğrenebilmek için telefonunuzun ana menüsünden ayarlar kısmına girin. Oradan da hakkında yazan yere dokunarak Modem Firmware yazan yerin karşılığına bakarak Baseband sürümünü öğrenebilirsiniz. Eğer menünüz Türkçe ise Baseband yerine Ana bant yazacaktır. Her iki şekilde de Baseband sürümü öğrenmek oldukça kolaydır. Bazı cihaz kullanıcıları şebeke kullanımında sorun yaşadıklarında Baseband sürümünü değiştirerek yeniden deneyebilir. Bu şekilde yapıldığında muhtemelen sorunlar halledilmiş olacaktır.

Check Also

Android Bilgisayarsız Root Atma Nasıl Yapılır? RESİMLİ ANLATIM

Android cep telefonu bilgisayarsız root etme konusunda resimli anlatım hazırladık sizler için. Android işletim sistemi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

85