Cuma , Temmuz 28 2017

Batak Nasıl Oynanır (Eşli – İhaleli) Resimli Anlatım

Batak oyununda koz ihale sonucunda belirlenir. Eğer oyuna siz başlıyorsanız 4 ile ihaleyi başlatmış olursunuz, sırayla diğer oyuncular bu sayıyı artırır, ihaleye girmek istemeyen oyuncu pas diyebilir. Eğer herkes pas deyip sıra size döndüğünde ihale sizde kalmış olur ve koz belirlemeye geçilir.

ihale1

Kozu elinizde en çok ve en iyi kartların bulunduğu kart türünden seçmeniz gerekmektedir.

Kartların değerleri şu şekildedir. (A) (K) (Q) (J) (10) (9) (8) …

batak

Oyunda her oyuncuda 13 kart bulunur. Oyuna başlayan oyuncu herhangi bir kart ile oyuna başlar. Örneğin Sinek 9 ile oyuna başladığında ondan sonra oynayacak oyuncu elinde bulunuyorsa daha yüksek değerli bir kart atmaktadır. Elinde sinek (A) (K) (Q) (J) (10) kartlarından biri var ise bunlardan birini atması gerekmektedir. Ancak elinde bu kartlardan bulunmuyorsa daha düşük değerli bir Sinek atabilir. Eğer elinde sinek yoksa diğer kart türlerinden birini atabilir. Eğer koz olan kart türünden birini atarsa diğer oyuncular yine sinek atmak zorunda olduğu için ve koz üstün olduğu için koz atan oyuncu yerdeki kartları alır ve 1 puan kazanmış olur. Bu bölümde koz atıyorsanız ve diğer oyuncuların sinek atacağından eminseniz elinizdeki en düşük kozu atmaya özen göstermelisiniz çünkü yüksek değerliler ileride de lazım olacaktır. Eğer siz koz attığınızda elinde sinek olmayan başka bir oyuncu da koz atarsa, hangi koz daha üstün ise yerdeki kartları o alır. Oyun içerisinde koz çıkılmamış ise en yüksek değerlikteki kart oyunu alır. Ancak elinizde sinek veya koz yok ise attığınız kart kupa (A) dahi olsa yerdeki kartları sinek olan kartların en yüksek değerliklisini atan kişi kazanır.

Eğer ihaleyi belirleyen oyuncu ihaleyi belirlediğinde söylediği sayı kadar puan alamaz ise 6 ile ihaleyi belirlediyse -6 puan alır. Eğer söylediği kart sayısı kadar veya daha fazlasını aldığında aldığı puan hanesine yazılır örneğin 8 tane 4’lü aldıysa 8 puan kazanır. El içerisinde hiç kart alamayan oyuncu ise ihaleyi kazanın -1 katı kadar puan kaybeder örneğin ihaleyi kazanan oyuncu 8 puan kazandıysa hiç kart alamayan oyuncu -8 puan alır.

Oyun bittiğinde puanlar toplanır ve en çok puan kazanan oyuncu 1. olur.

Eşli Batak Nasıl Oynanır

Eşli batağın mantığı, ihaleli batak ile aynıdır. Eşli batakta karşınızda yer alan kişi eşiniz olur ve puanlar ortaktır. Eşli batakta ihale’ye 8’den girilir. İlk ihaleyi eli dağıtan kişinin sağındaki söyler eğer kimse ihaleye girmezse, eli dağıtanın sağındaki oyuncuya 7’den ihale kalır. İhaleye girmiş bulunan oyuncu koz belirler, koz belirlendikten sonra eşi elini herkes görecek şekilde yere açar.

esli-batak

 

Yerde açık olarak bulunan eli, ihaleye giren kişi yönetir. Mantık aynı olsa da yerdeki el açık olduğu için strateji farklı olacaktır.

Batak İhale Kuralları
Batak nasıl dağıtılır
Batak nasıl oynanır
Batakta ihale kime kalır
Eşli batak nasıl oynanır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir