Home / Donanım / Bilişim Sektöründe Kadın Olmanın Zorlukları

Bilişim Sektöründe Kadın Olmanın Zorlukları

Türkiye’de bundan 30 yıl öncesine kadar ataerkil toplum anlayışına göre bir kadının doğumundan ölümüne kadar olan süreç neredeyse zihinlerde planlanmış bir şekilde ilerlemekteydiBuna göre kadınlar ilk öğrenimini tamamladıktan sonra bir ileri seviyeye gidilmesine gerek görülmez hatta yaşı 16 17 olgunluk seviyesine gelindiğinde evlenmesi gerektiği görülürdü. Evlenmemiş ve yaşı 20 ve biraz üzeri olduğunda ise evde kalmış muamele ile karşı karşıya kalmaları içten bile değildi. Evlilik ile kadına hayat alanında biçilen rol artık tamamlanmış olmaktaydı. Evlilik akdine göre çocuk yapmak, yemek pişirmek, çamaşır ve bulaşık yıkamak, temizlik yapmak vs.. artık hayatının sonuna kadar bir kadının kutsal görevi olarak görülürdü.Erkek çocukları her alanda desteklenirken kız çocuklarına fiziksel olarak yapabilecekleri alanlarda bile sen yapamazsın, kızlar öyle işler yapmaz , o dediğin erkek işi denilmekteydi.

Sessiz Çığlık

Kadınlara yönelik bu dışlayıcı çağrı , zamanla gelen yenilikler konusunda da kendini göstermekten geri kalınmıyordu. Bir çok orta yaş üstü kadın bilir ki okumak isteyip bir kariyere sahibi olmasını bırakın ekonomik özgürlüğü eline almak istediğinde bile mahallenin baskısına maruz kalırdı ve çalışma isteği ailesi tarafından reddedilmek zorunda kalırdı.Bu durumu hazmedemeyen ve kadının sadece belirli görevleri yerine getirmek için yaratılmış bir varlık olduğuna itiraz eden bayanların sayısı gün geçtikçe yavaş yavaş artmaya başladı. Tabi bundan Aile’nin ekonomik güçlük çekmesininde katkısı olduğunu inkar edemeyiz.Geçen hergün toplumsal yaşamda sadece erkeklerin yapabileceği düşünülen faaliyetlerde kadınlarda boy göstermeye başladı. Artık kadınlar iş kollarında İşveren,Yönetici vb sıfatlar kazanıyordu. 2013 verilerine göre kadınların işgünüce katılım oranı %32 Bu hiçde azımsanacak bir rakam değil.Bilisim-sektorunde-kadinBilisim-sektorunde-kadinYinede erkekler arasında bu durum beraberinde bir kabullenemeyişi getirecekti. Ve kadının bu dirayetli duruşunu bastırmak , bu azmi yıkmak, yıldırmak adına bir yakıştırma daha yapılmalıydı ve yapıldıda.

Bilişim sektöründe kadın olmak

Hemen hemen her sektörde kadının yaşadığı problemlerin hepsi olmasa da bilişim sektöründe de pozitif ayrımcılığı yaşamaktadır bayanlar. En başda gelen sebebler arasında bayanların sektörde erkeklere oranda azınlığı gelmekteydi ve bunun yanı sıra üniversite sıralarına dayanan dikkate alınmama iş ortamındada genelde devam eder.Bilinmesi gereken bir gerçek vardır ki Kadın yaratılışda erkeklerden fiziksel olarak güçsüz yaratılmış olsa bile zeka konusunda bir eksikliği , eşitsizliği bulunmamaktadır. Erkeklerin bilişim sektöründe faaliyet gösterdiği alanlarda bizlerde gayet başarılı çalışmalar gerçekleştirebiliyoruz.Günümüzde bir çok Yazılımcı , Grafiker, Network Uzmanı vb. bilişimci kadın sektörün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.Bir bilişimci olarak bu zamana kadar yaşadığım yahut gözlemlediğim bayanların bilişime karşı negatif olmasına veya sektörde yaşanan sıkıntılardan bazılarını şöyle sıralayabilirim.1- Ailelerin kız çocuklarına bilişimin sektörünün erkekler için uygun olduğunu aşılaması ve başka bir alana yönelmesine teşvik etmesi2- Sektörde aynı faaliyeti gerçekleştirmesine rağmen erkeklere oranla daha az maaşla çalıştırılması3- Aile yapısından kaynaklanan sebeblerden dolayı esnek çalışma saatlerine uyamadığı gerekçesi ile iş gücünün etkin bir parçası olarak görülmemesi.4- Network ve donanım alanında çalışan bayanlara (Yazılımcı ve Grafiker olanlara nazaran) “Erkek işi” baskısı uygulanması.5- Bir bilişimci bayanın erkeğe oranla statüsünde terfi almasının (sebebini anlayamadım halde) daha geç olması.6- Bulunduğumuz projelerde bir hata yahut problemle karşılaşıp erkek arkadaşlarımızdan yardım istediğimizde “Kadının teknoloji ile imtihanı” şeklinde dalga geçilmesi

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Paket Programlar Nedir

Paket program terimleri, paket programlar ne demek? Paket programlar birden fazla fonksiyona sahip olan kendi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir