Home / Wordpress / Blog yazılarında SEO için temel yapılacaklar listesi

Blog yazılarında SEO için temel yapılacaklar listesi

SEO yani arama motoru optimizasyonu çok karmaşık ve uğraş gerektiren bir konudur. Eğer bir blog yazarıysanız blog yazılarında SEO için temel yapılacaklar listesi hazırlayıp bunu yazacağınız yazılar için uygulayabilirsiniz. Özellikle blog yazılarına yeni başlayanlar için yardımcı olabileceğini düşündüğüm konulara değinmek istiyorum.

Anahtar kelimeler

} Bir konuyu Google’da aradığınızda karşınıza gelen sayfa o konu ile alakalı değilse ya siz yanlış kelimelerle arama yapıyorsunuz yada gelen sayfayı hazırlayan kişi yanlış anahtar kelimeler kullanmıştır. Sonuç olarak sayfada hiç süre geçirmeden kapatırsınız. İşte bu blog sayfaları için kötü bir istatistik olur. Bu sebepten dolayı  yazdığınız yazılarda yanlış anahtar kelimeler kullanırsanız, yazdığınız konuyu doğru kelimelerle araştıran kullanıcılar yazınıza ulaşamaz.

Kalıcı bağlantı ayarları

İngilizce permalink denen kalıcı bağlantı ayarları sayfanın açıldığında tarayıcının çubuğunda görüntülenen başlığıdır.yazi-kalici-baglanti-gorunumuYukarıda gördüğünüz gibi yazıların başlığından oluşan bir bağlantı SEO açısından daha okunabilir olup bu şekilde ayarlamanız önemlidir. Bunu nasıl halletmeniz gerektiğini daha önce yazdığım kalıcı bağlantı ayarları yazısını okuyarak anlayabilirsiniz.

Resim ve fotoğraflar

Kullandığınız resim ve fotoğrafları adlandırırken mutlaka yazdığınız konu ile ilgili isimler verin. Google bir web sitesini değerlendirirken resimlere verdiğiniz isimleri de dikkate almaktadır. Mesela İzmir’de yaptığınız bir Efes Antik Gezisi yazısında koyacağınız fotoğrafı efes-antik-tiyatrosu.jpg şeklinde isimlendirebilirsiniz.

Yazı başlığının uzunluğu

Yazılarınıza vereceğiniz başlıklarda boşluklar da dahil olmak üzere 70 harfi geçmemeye özen gösterin. Aşırı uzun başlıklar arama motorlarının yazılarınızı kayda almasında sıkıntı yaratacaktır. Ayrıca başlıklarınızda virgül, nokta, alt çizgi vb. noktalama işaretleri kullanmayın.

Site haritası

Yazılarınız için mutlaka genelde sitemap.xml şeklinde oluşturulan site haritaları kullanın. Arama motorları bu haritaları kullanarak yazılarınızı tarayıp veritabanlarına eklemektedir.  Bu işlemi otomatik olarak oluşturan eklentiler mevcuttur. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz Site haritası hazırlama ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

SEO eklentileri

SEO işlemleri ve yazılarınızın SEO ayarlarını hazırlamada yardımcı olabilecek eklentiler kullanabilirsiniz. Bunun için hazırlanmış yüzlerce eklenti bulmanız mümkün ancak genel olarak SEO işleri için en yaygın kullanımı olan WordPress SEO by Yoast veya All in One SEO Pack eklentilerinden birini kullanmanızı tavsiye ederim.Mutlaka kaçırdığım veya atladığım ayrıntılar olabilir ancak SEO konusunda yazdığım diğer yazılara da bir göz atabilirsiniz. Ayrıca bu temel bilgilerden sonra SEO yazılarım sizler için daha anlaşılır olacaktır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

WordPress Yüklenilmesi Gereken 7 Eklenti

Şu ana kadar Dünyadaki tüm sitelerin %40’ı wordpress ile oluşturulmakta. Durum böyle olunca wordpress gün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir