Home / Donanım / CCTV Kamera Nedir ? CCTV Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

CCTV Kamera Nedir ? CCTV Güvenlik Kamerası Çeşitleri Nelerdir?

CCTV Kamera ve çeşitletlerini anlatacağımız bu konuda CCTV kamera nedir gibi soruların cevaplarını çok rahatlıkla izah edebileceksiniz. Yazının 2. kısmında ise Analog CCTV Kamera çeşitlerinden bahsedeceğiz.( Analog CCTV, IP CCTV, Hybrid CCTV )

1) Analog CCTV Kamera Sistemleri Hakkında Bilgi

2) CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Çeşitleri Nelerdir?( Analog CCTV, IP CCTV, Hybrid CCTV )

1) Analog CCTV Kamera Sistemleri Nedir ?

Analog CCTV Sistemleri olarak tanımlanan cihazlar, Kameralı güvenlik ve izleme sistemleri olarak bilinen ve bu alanda kullanılan klasik cihazlardır. Digital Kayıt Cihazları (DVR lar), Dome Kameralar, Box Kameralar, Speed Dome Kameralar, IR LED (infrared Kameralar), Day-Night (Gece Gunduz ) Kameraları, Matrix Switcher ,Lens gibi çeşitli parçaları uzman kişilerce projenin ihtiyaçları uyarınca tasarlanır. Konu ettiğimiz bu sistemler, Alarm Kontrol Panel,Dedektor gibi çeşitli farklı ürünlerden oluşmaktadır. Bunun yanında Hırsız Alarm ve Fire Alarm (Yangın Algılama) sistemleri gibi diğer sistemler ile de entegre olarak kurulabilmekte ve çalıştırılabilmektedir.

Bilişim sektöründe VITEC, 3WAVE, NEON olarak var olan çeşitli markalar bu ürün grubuna dahil edilmektedir. İçinde yaşadığımız günümüz koşullarında ihtiyaca ve bütçeye uygun olmak kaydıyla bu sektörde (elektronik güvenlik sektöründe) fiyatı oldukça düşük ekonomik cihazlar bulunabilir ve temin edilebilmektedir.

Dikkat: Önemli olan ucuz güvenlik sistemleri temin etmek değildir.

Tüm bu ürün çeşitliliğine rağmen gerek tüketicinin gerekse de firmaların dikkat etmesi çok farklı bir konu vardır. Bu konu ürünü ekonomik fiyatla satın almak değil ürün stoğu, satış sonrası teknik desteği gibi alanlarda kalıcı sonuçlar ve çözümler üretme potansiyeli sahip firma seçilmesi gerektiğidir.

2) CCTV Güvenlik Kamera Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

CCTV, açılının Türkçe çevirisi “Kapalı Devre Televizyon” demek olan bir kamera görüntüleme sistemi olarak tanımlanmaktadır. CCTV kamera sistemi sahiplerine trafik kontrolü, farklı bölgede bulunan işletmelerin denetimi, müşteriyi ve oluşan trafiğini denetleme gibi amaçlar ile üretilmekte ve kullanılabilmektedir. Özellikle işletmelerde güvenlik endişesi işetmecileri güvenlik kameraları konusunda araştırmaya itmektedir. Kullanım amacı olarak güvenlik kamerası sistemi, büyük orandan güvenliğin sağlanması ve tedbir amaçlı kullanılmaktadır.

İçinde yaşadığımız yüzyılda teknolojinin gelişmesine sayesinde CCTV güvenlik sistemleri de çeşitlenmiş ve farklı modelleri piyasaya sürülmüştür.

Genel olarak bağlantı düzeyinde oluşan bu çeşitlenme, kablolar aracılığıyla yapılıyorsa Analog CCTV, network üzerinden IP kullanılarak yapılıyorsa IP CCTV, hem kablo hem de IP üzerinden bağlantı olursa Hybrid CCTV olarak isimlendirilmektedir.

Analog CCTV

Analog CCTV dediğimiz sistem bir noktada sabit, ya da hareketli kameralar, kayıt cihazı (DVR), izleme yazılımı, sistem kontrol ünitesi, switch,  ve monitörden oluşurlar. Bu sistemde sabit ya da hareketli kameralarla çekilen görüntü UTP kablolar kullanılarak kayıt cihazına (DVR) aktarılır. Bu aşamadan sonra kayıt cihazı bu görüntüleri dijitale çevirip yüksek kalitede(High Quality) saklar.

Günümüzde güvenlik sistemleri pazarında oldukça gelişmiş kayıt cihazları, dijitale dönüştürdükleri görüntüleri IP üzerinden ağa sunarak uzaktan izlemeye olanak sağlamaktadır.

IP CCTV

İlk olarak IP CCTV sistemden bahsedeceğiz. IP kameralar, IP Encoder ile Decoder, izleme ve kayıt yazılımı ile Ağ Video Kaydedicisinden (NVR) oluşmaktadır. IP kameralar kullnılarak gelen görüntü, ağ kayıt cihazına (NVR) gönderilmektedir. NVR, kendisine gelen dijital görüntüyü depolamaktadır. IP CCTV sisteminde, görüntü uzak bir konumdan izlenebilir Ayrıca kamera kaydı yapılarak uzak bir yerde de veriler kayıt altına alınabilir.

Hyribd CCTV

Hyribd CCTV olarak tanımlanan sistemler, Analog CCTV ve IP CCTV sistemi teknolojilerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulur. olarak kabul edilebilmektedir. Hyribd CCTV güvenlik sistemi, genel olarak analog kameralar, izleme yazılımı, IP kameralar ve hazır hale gelen görüntüyü kaydeden Hyribd DVR cihazından meydana gelmektedir.

2010 sonrası Hybrid kayıt cihazları görüntüyü VGA/HD 720p/HD 1080p çözünürlükte kaydetme gücüne sahip olsa da kullanmadan önce detaylı olarak destek verdiği araştırılmalıdır.

 CCTV Guvenlik Kamerasi Sistemi RESİMLERİ

About GF

TeknoCozumler.com editörü

Check Also

Paket Programlar Nedir

Paket program terimleri, paket programlar ne demek? Paket programlar birden fazla fonksiyona sahip olan kendi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir