Dizüstü, Notebook ve Laptop Nedir?

Bilgisayar almaya karar verdiniz ve araştırma yapıyorsunuz. İşte burada 3 farklı kavram ile karşılaşacaksınız

  • Dizüstü bilgisayar
  • Laptop
  • Notebook
laptop
Laptop mu? Dizüstü mü? Notebook mu? Bu cihazın adı nedir? İşin içinden çıkamayınca the Machine mi diyeceğiz ? 🙂 😛

Peki gelelim bu kelimeler ile ne ifade edilmek isteniyor. Notebook kelimesi İngilizceden çeviridir. Kelime olarak Note ve book kelimelerinin birleşiminden meydana gelir.  Notebook günümüzde hem standart olan 15.6 hemde daha küçük taşınabilir bilgisayar modellerini ifade eder.

Dizüstü bilgisayar ise taşınabilir bilgisayarlara verilen Türkçe isimdir. Örnek ile vermek gerekirse Computer gibi bir kelime nasıl Bilgsayar literatüre geçtiyse bunuda yadırgamamak gerekir. Dipnot düşmek gerekirse Bilgisayar ismi 1970 lerde yurtdışını ziyaret eden bir Orta Doğu Teknik Üniversitei Öğretim üyesinde verilmiştir. Geçen onlarca yılda neden computer kelimesine bilgisayar denildiğinin tartışılmaması konusunda şaşkınlık içindeyim.

Kısacası bu üç kelimede aynı cihazı ifade etmekte kullanılabilir. Bu sebepten ekran boyutlarına bakarak taşınabilir bilgisayar tercihlerinizi yapabilirsiniz.

laptop
laptop

Ayrıca İnceleyin

akiili_telefonlar-696x392

Akıllı Telefonun Pil Ömrü Nasıl Arttırılabilir?

Teknolojinin en çok kullanılan araçları bildiğiniz gibi herkesin kullandığı akıllı telefonlar ve tabletler diyebiliriz. İnternet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfada 147 sorgu var.