Perşembe , Temmuz 27 2017

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Fesleğenin FaydalarıFesleğen ile yapılan yemekler harika kokar, enfes güzel tat ve şifa verir. Yemekler her ne kadar kendilerine özgü tatlar ve kokular içerseler de baharatlar, çeşitli soslar yemeklerin lezzetine lezzet katar. Fesleğen, domates, nane, kekik, kimyon gibi bitkiler ve baharatlar ile birlikte mısır, kaşar gibi yiyecekler de soslara eklenebilir ve harika tatlar elde edilebilir. Aslında dünya üzerinde birçok ülkede olduğu gibi restoranlarda soslar oldukça çok kullanılmaktadır. Böylece farklı lezzetler elde edilerek müşteri sayısı arttırılabilir.

  • Latince Adı: Ocimum basilicum

Fesleğen Kuvvetli ve güzel kokulu, 30-40 cm. boyunda, yaz aylarında beyaz veya pembe renkli çiçekler açan tek yıllık bir bitkidir. Bitkinin tohumları, kurutulmuş ve taze çiçekli dalları, yaprakları kullanılır. Bu şifalı bitkinin yaprakları açık yeşilden koyu yeşile kadar çok farklı renkler alırlar. Soğuk havalardan pek hoşlanmayan bu bitki, daha çok sıcak ve kuru havaları sever. Çiçeklenme aşamasındayken yapraklar toplanıp kurutularak kurutulmuş olarak elde edilebilir. Kurutulduktan sonra kaplarda saklanır ve gerektiğinde kullanılabilir.Bu harika kokulu bitkiyi evlerde, balkonlarda yetiştirmek de oldukça kolaydır. Saksıda kolaylıkla yetişebilen bir bitkidir. Bitkinin yaprakları sallandığında hoş bir koku yayar. Bu koku hemen hemen herkesçe sevilir. Fesleğen adı anıldığında ilk akla gelen bu meşhur kokudur.

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği 

En önemli maddesi uçucu yağda bulunan estragol, linalol, cineol, pinen gibi maddelerdir.

  • Fesleğenin Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Genellikle reyhan adıyla anılmasına rağmen bazı yörelerde fesliyen, peslan, rahan, reyhanotu ve ırıhan adlarıyla da anılır.

  • Fesleğen Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

Latince adı ocimum basilicum olan fesleğen öncelikle sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler; şişkinlik, mide krampı, kolikler ve sindirim problemleri kullanım alanıdır. Mide bulantısını yatıştırması da fesleğenin faydaları arasındadır. Bağırsak parazitlerini öldürebilir.Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilik, depresyon, gerginlik, stres ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur. Reyhan adıyla da anılan fesleğenin faydaları arasında balgam söktürücü etkisi de vardır.Fesleğen Saksıda GüzelAğızda çıkan yaralar veya pamukçuk bu bitkinin ağız banyosu yoluyla tedavi edilebilir. Ayrıca migren, baş ağrıları, epilepsi ve boğmaca rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir.Arı, akrep sokması, böcek ve sinek ısırıkları durumlarında ağrıyı dindirmek için 1 tatlı kaşığı bitki, 2 bardak suyla 10 dk. kaynatılır. Soğuması beklenerek arı sokan yere sürülür.Bağırsak gazları, hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı etkileri için 20 gr. kuru fesleğen, 1 lt. suda kaynatılır ve günde 3 kez birer bardak içilir.Migren tedavisi için 2 su bardağı kaynar su içerisine birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş defne, melisa otu ve fesleğen koyularak 15 dakika demlenir. Ilık olarak yudumlayarak yavaş yavaş içilir. Şeker hastalığı olmayanlar bir kaşık bal ile tatlandırılabilir. Günde 2-3 bardak içilebilir. Düzenli olarak en az 1 ay devam edilmelidir.Fesleğen SaksıdaÖksürüğe karşı bu şifalı bitkinin tohumu 30 gr. olarak 1 lt. suda kaynatılıp günde 3 bardak içilir.

  • Fesleğen Zararları Veya Yan Etkileri

Fesleğenin faydaları kadar zararları da olabilir. Çok yüksek oranda ve çok sık kullanılması vücutta olumsuz etkiler yaratır, kanseri tetikleyebilir, bu yüzden fazla tüketilmemelidir. Ayrıca hamile kadınların kullanması da sakıncalı olabilir.

  • Fesleğen Resimleri

    #gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */basil fesleğenfeslegenfeslegen Ocimum basilicumfeslegen yapragiFesleğen - Ocimum basilicumfesleğen bitkisifesleğen çiçelk açmışfesleğen faydalarıfesleğen saksıdafesleğen ve fesleğen yapraklarıfesleğen yaprağıfesleğenlerOcimum basilicumFesleğen - Ocimum basilicumFesleğen – Ocimum basilicumfesleğen sosfesleğenin faydalarısaksıda fesleğenfeslegen-saksida-guzel 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir