Cuma , Temmuz 28 2017

Fotoğraf Makinesinde LENS Nedir, LENS Ne İşe Yarar?

Bu yazıda SLR/DSLR fotoğrafçılıkla ilgilenen ve hangi koşul altında veya mekanda hangi objektifi kullanacağı konusunda emin olmayan veya hiç bilmeyen kişilere yönelik hazırlanmıştır. Sizlerinde objektif anlamda kendi seçimlerinizi yapmadan bu yazıyı iyice okuyunuz.

Lens Nedir ? Kullanım Amac Nedir? Lens Ne İşe Yarar ?

Fotoğrafı çekmek istiyorsanız fotoğraf makinesinin gövdesinden sonraki en önemli parça, sahip olduğunuz makinelerin ön tarafında yer alan ve merceği de içerisinde barındıran, objektif ismiyle bilinen parçadır. Bu bahsettiğimiz lens adıyla üretilen bu parçalar, Türkçe’ye objektif şeklinde yerleşmiştir.

Objektifler, vizörde oluşan görüntüyü filme ya da dijital fotoğraf makinesi kullanıyorsanız cmos sensöre işleyen mekaniğin ön tarafında bulunur. Bu şekilde alınan görüntüyü sanal olarak film kağıdının/sensörün üzerinde oluşturulması meydana gelir.

Objektifler içerik mekanızması oldukça gelişmitir ve foroğraf meraklılarında fotoğraf dünyasının kapısı olarak nitelendirilir. Bas ve çek veya rangefinder olarak tanımlandırılan fotoğraf makinesi kategorilerinde objektifler çoğunluklz değiştirilemez şekilde üretilir. Makineyi üreten firma, makine henüz tasarım aşamasındayken kendi standartlarına göre bir odak uzunluğu belirler ve makine, bu objektifle entegre bir şekilde piyasaya sürülür. Bu konu hakkında diğer fotoüğraf makinesi firmaları arasında net bir uzlaşı mevcut değildir.

Filmli fotoğraf makine döneminde SLR, günümüzde ise SLR’ların dijitalleştirilmiş versiyonları olan DSLR dünyasında ise objektifler gövdeden ayrılabilir ve makineye uyumlu olarak üretilen tüm objektifler gövdeye takılabilir.

Piyasada her iş için farklı objektifler bulunuyor. Siz de hangi objektifin sizin ihtiyacınızı giderdiğine karar verip, ona göre satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde kullanmadığınız bir aparat ile başbaşa kalabilirsiniz.

1) Nasıl Çalışır? Çalışma Mantığı Nedir ?

Öncelikle işe, objektiflerin çalışma mantığından bahsederek başlayalım. Fotoğrafını çekmek istediğiniz alanı belirlediniz, kadrajı ayarladınız ve makineyi ilgili alana doğrulttunuz. Vizörden veya LCD ekran üzerinde gördüğünüz bölge, objektifin gördüğü bölgenin aynısıdır esasında.

Işın demeti objektiften içeriye girdikten sonra bir dizi işlemden geçmek zorunda kalır. Öncelikle makinenizde önceden belirlemiş olduğunuz diyafram açıklığına göre (F/2.8, F/3.5, F/4.5, F/5.6 vs.) ışığın yoğunluğu belirlenir.

Eğer açık bir diyafram ayarlamışsanız (F/3.5 gibi), diyafram bir hayli açık olacağından sadece önünüzden değil, yan taraflardan da ışık gelecektir. Bu gelen ışın demetleri, objektif düzlemiyle dar açı oluştururlar ve sonucunda fotoğrafın genelini etkilerler.

Genelde alan derinliğini azaltmak için veya karanlık ortamlarda daha fazla bölgeden ışık toplayabilmek için diyafram değeri açılmalıdır.

2) Odak ve Açı Konusu

Diyaframdan geçen ışık bu aşamada iki aynadan geçmek durumundadır. Bunlardan biri tümsek iken, diğeri ise çukur aynadır. Bu iki aynanın odakları birbirlerine çakışıktır. Dolayısıyla görüntünün bulanık çıkması önlenir. İki aynanın odak uzunlukları, sizin görebileceğiniz alanı belirler.

Örneğin düşük odak uzunluklarına sahip bir objektif kullanırsanız, hayli geniş bir açıdan bakabileceğinizi görürsünüz. Aynı şekilde, iki ayna arasındaki odak uzunluğunu artırırsanız, ışığın kırılmasını tam tersi şekilde etkileyeceğinizden, daha dar açılara sahip olursunuz.

Farklı odak uzunluklarında farklı açılar elde ediliyor

Bu aşamadan sonra objektiflerin görevi tamamlanmış olur. Bundan sonrası tamamen makinenin gövdesiyle ilgilidir. İki aynadan da başarılı bir şekilde geçen ışık, sonrasında çapraz bir şekilde konumlandırılmış olan düz bir aynaya çarpar. Buradan da, iç yüzeyleri ayna ile kaplı bir bölüme girer.

3) Fotoğrafın Oluşumu Süreci

Bu bölümde çeşitli yol izleyen ışık, sonunda baktığımız vizöre ulaşır. Bu şekilde, çekmek istediğimiz fotoğrafı, çekmeden önce fotoğraf makinesinin vizöründen (bakma yerinden) görmüş oluruz. Fotoğraf çekme düğmesine bastığımız anda makinenin içerisindeki gövdeyi serbest bırakmış oluruz.

DSLR makinelerde görebileceğimiz CMOS. Fotoğraflar, bu sensörlerle işleniyor

Daha önce ışığı vizöre taşıyan parçalardan biri olan çapraz ayna, tamamiyle havaya kalkar. Böylece ışık, çukur aynadan çıktıktan sonra direkt olarak filmin üzerine düşer. Dijital fotoğraf makinelerinde durum biraz daha farklıdır. Fotoğrafları film yerine dijital platformda kaydederiz.

Bunun için de makineler, CMOS adı verilen sensörler kullanır. Işık bu düzenekte dijital hale çevrilir ve sayısal veri olarak depolanır. Burada oluşturulan sayısal veriler, depolama kartlarında depolanır.

4) Hangi Objektifi Tercih Etmelisiniz ?

Fotoğrafçılar için en büyük sorunlardan biri objektif değiştirmektir. Hangi mekanda hangi objektifi seçeceğinizi bilmek, işlerinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Örneğin manzara fotoğrafı çekerken, ne kadar alanı fotoğrafın içine yansıtabilirseniz, o kadar zengin bir fotoğraf elde edeceksinizdir.

Dolayısıyla 10-20mm geniş açı bir objektif, işinize daha da yarayacaktır. Eğer bulunduğunuz yerden çok daha uzak yerleri fotoğraflamanız gerekiyorsa, o zaman bir adet telefoto objektif almalısınız. Bu objektiflerde, tümsek aynadan önce bir adet daha ayna bulunmaktadır. 1200mm’lik lens ile uzakları yakın etmek mümkün oldukça mümkündür 🙂

Örneğin 70-300mm bir objektif, size uzakları yakın edecektir. Genelde vahşi yaşam fotoğrafçıları, 500mm, hatta 1200mm civarında odak uzunluklarına sahip objektifler kullanır. Bu sayede kilometrelerce önündeki kaplanın gazabına uğramadan portre fotoğraflarını çekebilir.

5) Filtreler

Prime Lens Nedir

Prime Lens, Sabit odak uzunluğu olan objektiflere denmektedir. Bahsi geçen cihazların odak uzunlukları sabit olmasından ötürü, sadece 1 açıdan fotoğraf çekilmesine olanak sağlamaktadır.

Bir örnek ile açıklayalım. 50mm objektif, portre fotoğrafı çekmek için gayet yeterlidir.

Zoom Lens; olarak bilinen objektifler, bas ve çek fotoğraf makinelerinde olduğu üzere noktaya zoom yapabilme özelliği mevcuttur. İç yapılarındaki düzenek, Prime Lenslerden oldukça farklılık gösterir.

Çukur aynadan sonra, gövde ile birleşene kadar olan alanda bir adet yer değiştirebilir mercek bulunur ve ayarladığınız açıya göre bu mercek hareket eder.

İsteğe bağlı olarak objektiflerin en uç noktalarına çeşitli filtreler takılabilir. En bilinen örnekler polarize filtre, ND filtre, yakınlaştırıcı filtreler olarak yazılabilir. İsteğe ve kullanım amacına göre çeşitli objektif kullanılabilir.

Bu konuda unutulmaması gereken püf nokta şudur. Ne kadar fazla filtre, ışığın o kadar kalitesinin düşmesi anlamını taşımaktadır. Her fotoğraf makinesi kullanıcısının bu olayı aklından çıkarmaması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir