Home / Donanım / IP KAMERA Nedir ? IP KAMERA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

IP KAMERA Nedir ? IP KAMERA HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

IP Kamera sistemleri son 2-3 yıl içerisinde teknoloji gelişmesiyle beraber sık kullanılan cihazlardır. IP kamera’lar Analog CCTV Sistemleri’nden daha gelişmiş özellikleri içermektedir. Analog kamera tipi sistemlerde bulunmayan ve bu yüzden gerçekleştiremediğiniz çeşitli IP Kamera Sistemlerinde mevcuttur.

IP Kamera Kablolama Kolaylığı

IP kamera

Kablolama kolaylığı IP Kamera Sistemleri’ni cazip kılan noktalardan birisidir. IP Kamera Sistemleri, Analog kamera sistemlerine göre çok büyük kablolama kolaylığı sonucuna neden olmaktadır. Analog kamera sistemi; kamera 1 tane Koaksiyal kablo ve 1 tane kamerayı enerhi aktarımına kablosu çekmek zorunludur. Aksi takdirde cihaz yeterli enerjiden mahrum kalacaktır.

İp Kamera Sistemlerinde ise kameraya 1 adet cat5 veya cat6 kablosu çekilmesi yeterlidir. IP kameralar hem görüntü alışverişini hem de enerji ihtiyacını aynı Cat5 kablo üzerinden (PoE Özelliği ile) sağlayabilmektedir. IP kamera ya tek kablo çekilmesi hem maliyetlerden hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır.

IP kamera sistemlerinde, kamera sistemi kurulacak bölgede hazır data kablolaması mevcut olması durumunda işler çok daha kolaylaşmaktadır. Bu durumda yapılacak olan işlem kameradan en yakın Network bağlantı noktasına bir adet cat5 veya cat6 data kablosunu çekmek ve network’e kamerayı bağlamaktır. Takmış olduğunuz IP kamera’nın Network yazılımından kolaylıkla sisteme kamerayı tanıtabilirsiniz.

IP kamera sistemleri ile görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemi yapılabilmektedir. Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri sayesinde kameranın gördüğü bölgeye ait akıllı içerik analiz sistemleri yapılabilmektedir. Görüntü içerik analizi ve akıllı gözetim sistemleri ile bir bölgeye bırakılan bir cisim veya bir bölgeden bir cismin alınması garip hareketler yapan cisimler, kişilerin sayılması ve buna benzer birçok akıllı içerik analizi yapılabilmektedir. Ayrıca görüntü içerik analiz ve akıllı gözetim sistemleri 7 gün 24 saat kesintisiz çalışabilmektedir. Bu sistemler, sistemi takip eden operatörler gibi yorulmazlar veya dikkatleri dağılmaz.

IP KAMERA EXTRA PARÇALARA UYUMLUDUR

IP kameralarda sistemin genişlemesi çok kolaydır. Analog kamera sistemlerinde olduğu gibi sonradan ilave edilecek kameralar için DVR veya diğer aksamlara gereksinimleri asla olmaz.

IP KAMERA KULLANIMI BASİTTİR

Kamera tak kullan özelliklidir. Takıldıktan sonra sisteme tanıtılır ve kamera kolaylıkla kullanıma hazır hale gelebilir. Bütün bunlara bakıldığında bugün ücretleri Analog kameralardan fazla olsa bile gelecekte ip kameraların en çok tercih edilecek kameralar olacaklarını tahmin etmek çok kolaydır.

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir