Çarşamba , Temmuz 26 2017

Kuşburnu Faydası Nedir?

  • Latince Adı : Rosa canina

kuşburnu bitkisi Ormanlık ve sulak yerleri seven, çalı formunda bir bitki olan kuşburnu nohut şeklinde kırmızı meyvelere sahiptir. Yaz aylarında pembe veya beyaz renkli çiçekler açan bu şifalı bitki, 2 m’ye kadar uzayabilen fakat gövdesi yerde sürünen otsu bir bitkidir. Ekim ayında bu faydalı ve yararlı bitkinin meyveleri toplanarak hasat edilebilir. Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilir. Farklı özellikteki topraklarda yetiştirilebilir ve soğuğa karşı dayanıklıdır.

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

A, B1, B2, C, K vitaminleri, şekerler, saponin, asparagin, mannit, coniferin gibi maddeler içermektedir.

  •  Halk Arasındaki Adı  (Diğer İsimleri)

Yabangülü, gül burnu, it burnu, köpek gülü, şillan, ip burması, gül elması isimleriyle de anılır.

  • Kuşburnu Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri

Kuşburnu bitkisi soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini destekler. İçeriğindeki C vitamini ve polifenolik sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu etki gösteren bu bitki, vücuttaki yorgunluk ve bitkinliği engeller. Bağırsak hastalıklarına iyi gelmesi, bağırsak kurtlarını düşürmesi ve ishale faydalı olması da kuşburnu faydası arasındadır. Bu şifalı bitkinin eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydalarının yanı sıra kanı temizlemesi de faydaları arasında sayılabilir. Kan dolaşımını hızlandırması da kuşburnu faydası arasındadır.kuşburnuKuşburnu bitkisinin diğer bir faydası selülit oluşumunu engellemesi, böbrek üstü bezlerine etki ederek böbrek hastalıklarına iyi gelmesidir. Güçlü antioksidan özelliği olması sebebiyle kansere karşı koruma sağlayan bu şifalı bitki, safra kesesi ve basur (hemoroid) hastalıklarına da iyi gelir. Kan şekerini düşürerek şeker hastalığına faydalıdır. Ayrıca cinsel isteği arttıran bu bitki, idrar söktürücü bir özelliğe de sahiptir.Bu şifalı bitkinin faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılması da sayılabilir. Alyuvar oluşumuna etki etmesi de kuşburnu faydası arasındadır. Kalp ritmini düzenler, kanda pıhtılaşmayı sağlar ve kansızlığa iyi gelir. Bu şifalı bitkinin yağı ise cilde iyi gelir, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları engeller. Yaraları iyileştirmek, zarar görmüş dokuları yenilemek için de bu bitkinin yağı kullanılır.Grip, nezle, soğuk algınlığı ve idrar söktürücü rahatsızlıkları için günde 2 bardak kuşburnu çayı tüketilir.kuşburnu marmelatı 

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Kuşburnunu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Özellikle soğuk havalarda, kış aylarında soğuk algınlıklarına, grip ve nezle gibi hastalıklara karşı kullanılabilir. Baharatçılardan, aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek olan bu bitki marmelatı yapılarak da tüketilebilir.

  • Kuşburnu Zararları Veya Yan Etkileri

Kuşburnu çayı çok tüketilirse alerjik etki oluşturabilir. Bunun dışında başka bir yan etkisi yoktur. Gönül rahatlığıyla bu şifalı ve faydalı bitkiyi tüketebilirsiniz. Fakat unutmayınız ki her şeyin fazlası zarardır.

  • Resimleri

    #gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */kusburnukusburnu_agacikuş burnuKuşburnu - Rosa caninaKuşburnu – Rosa caninakuşburnu ağacıKuşburnu ÇayıKuşburnu Çayıkuşburnu çiçeğiKuşburnu MarmelatıKuşburnu Marmelatıkuşburnu sepettekuşburnu ve yaprağıkuşburnukuşburnu-faydalarıRosa canina - KuşburnuRosa canina – KuşburnuRosa Canina çiçeğirosa caninarosa_caninaRosaCanina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir