Home / Android / Linye Nedir?

Linye Nedir?

linye nedirBu yazımızda sizlere linye ile ilgili olarak bilgi verilecektir. Bunun için öncelikle Linye nedir sorusunun cevabını verelim. Linye, dağıtım tablosundan son aydınlatma armatürü veya prizin bağlandığı buata kadar olan hatlara denilmektedir. Bu aşamada sortinin de tanımlanması faydalı olacaktır. Peki sorti nedir? Sorti, Linye hattı ile aydınlatma aracı veya prizi arasındaki bağlantı hattına verilen isimdir. Kısacası sigortadan buata kadar olan hat linye, buattan son kullanıcıya kadar olan hat ise sortidir. Aydınlatma linyesinde 2.5 mm2 kablo kullanılırken, kablo sortilerindeyse 1.5 mm2 kullanılır. Priz linyelerinde hem linye hem de sortide 2.5 mm2 kablo kullanılır.

Peki linye hattı nasıl çekilir? Hatta ilk olarak şehir şebekesinden gelen bir hat bağlanır. Bunun için ilk olarak kolon sigortasından geçirilir. Daha sonra elektrik sayacına bağlanır. Sayaca bağlanan elektrik en son linye hattına iletilir. Bu kapsamda düşünüldüğünde linye hattının bir dağıtım tablosu olduğu görülecektir. Linye hattı böylece şehir şebekesinden elektriği ilgili anahtar ya da prizlere aktarmaktadır.

Linye hattı ,ışık linyesi ve priz linyesi olmak iki çeşittir. Bir diğer önemli konu ise linye hattına en fazla 7 sortinin bağlanabildiğini belirtelim. Bu yazımızda sizlere linye sorti buat konularında genel bir bilgi vermeye çalıştık. Bu genel bilgiler ışığında siz de var olan bilgilerinizi geliştirebilirsiniz. Böylece linye hattının ne olduğunu ve nasıl çekilmesi gerektiğini kavramanız mümkün olacaktır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir