Home / Android / Pasaport kaydı nasıl yapılır?

Pasaport kaydı nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi, yurtdışından getirilen telefonları kullanabilmek için pasaport kaydı yapılması gerekiyor. Aksi takdirde getirdiğiniz telefon 2 hafta içersinde kullanıma kapanıyor. Bu yazımızda sizlere yeni yasaya göre pasaport kaydı işleminin nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağız.

Yeni düzenlemeye göre pasaport kaydı yaptırmak için ilk olarak vergi dairesine gitmeniz gerekiyor. Vergi dairesine giderken yanınızda bulunması gerekenler:

  • Pasaport
  • Telefonun IMEI numarası ( Nasıl öğrenebilirim? )
  • 100 TL

Vergi dairesindeki işlemler için pasaport sahibinin yanınızda bulunmasına gerek yoktur. Buradaki kayıt işlemleri sona erdiğinde size bir fiş veriyorlar. Bu fişin üzerinde kayıt yaptırdığınız cihazın IMEI numarası ve ödemiş olduğunuz harç miktarı yazıyor.

Vergi dairesindeki kayıt işlemini hallettikten sonra Turkcell, Avea ya da Vodafone iletişim merkezlerine gitmeniz gerekiyor. İletişim merkezlerinde yanınızda bulunması gerekenler:

  • Pasaport
  • Vergi dairesinde size verilen fiş
  • Pasaport sahibi
  • 25 TL

İletişim merkezlerinde pasaport sahibinin imzası gerektiği için, pasaport sahibi olmadan kayıt yaptırmanız mümkün değildir.

25 TL olarak belirttiğimiz ücret bayiden bayiye değişebilir. Ben kayıt ettirirken 25 TL ödemiştim, ancak daha düşük ya da yüksek ödeyenler kişiler de var.

İletişim merkezindeki işlemler tamamlandıktan sonra telefonunuz 1-2 gün içersinde kullanıma açılacaktır.

Tüm işlemleri gerçekleştirdim, kayıt edilip edilmediğini nasıl öğrenebilirim?

Telefonunuzun IMEI numarasını sorgulayarak kayıt işleminin ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.

Yukarıdaki gibi bir açıklama ile karşılaşıyorsanız herhangi bir sorun yok demektir. Telefonunuz 1-2 gün içersinde kullanıma açılacaktır.

100 TL harcı ödemeden kayıt yaptıramaz mıyım?

100 TL harç ödemeden yaptırılan kayıtlar, belgeler BTK’ya ulaşınca kapanır ve ödemeniz gereken ücret 150 TL olur.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir