Home / Yazılım / Resimleri(.png, .jpg … ) Çizgi Roman Formatına(.cbr) Çevirme

Resimleri(.png, .jpg … ) Çizgi Roman Formatına(.cbr) Çevirme

Sahip olduğunuz resimleri çizgi roman formatı olan .cbr uzantısına çevirmek istiyorsanız doğru konudasınız. Kolay şekilde resimleriniz ile çizgi roman formatına uygun hale çevirme işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazı hazırlamamın sebebi Türkiye’de satılmayan ve dijital formatta internette .png formatında olan bir çizgi roman resimlerini nasıl .cbr uzantısında açılacak hale getiririm onu öğrenmekti. Kısa bir araştırmadan sonra bunun ne kadar dolay bir işlem olduğunu öğrendim ve resimleri .cbr uzantısına çevirip CDisplay programında açılacak hale getirdim.

Bildiğiniz üzere bilgisayarda CDisplay sayesinde çizgi roman okuman rahat oluyor. Ancak CDisplay .cbr uzantıdaki karikatürleri açabiliyor. Gelelim .cbr halinde hazırlamaya

Çizgi Roman Formatına Çevirme .cbr

Size adım adım resimli olarak resimleri karikatüre (.cbr) çevirmeyi anlatacağız.

NOT: Bilgisayarınıza CDisplay ve Winrar programları kurulu olmalı. Yoksa üstüne tıklayarak indirin ve kurun

1) İlk olarak bilgisayarınızda dosya uzantılarınızı gösterin. Microsoft makalesinden alıntı

Dosya adı uzantılarını göstermek  için

  • Klasör Seçeneklerini açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası‘nı, Görünüm ve Kişiselleştirme‘yi ve ardından Klasör Seçenekleri‘ni tıklatın.

  • Görüntü sekmesini tıklatın, sonra Gelişmiş ayarlar‘ın altında, aşağıdakilerden birini yapın:

    • Dosya adı uzantılarını göstermek için Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle onay kutusunu temizleyin ve sonra Tamam‘ı tıklatın. İşlem tamamdır. Daha sonra karikatür yaptıktan sonra  buraya geri dönüp dosya uzantılarını kapabilirsiniz.Dosya adı uzantılarını gizlemek için Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle onay kutusunu seçin ve sonra Tamam‘ı tıklatın.

2)  Daha sonra resimleri numara haline geririn ve 01.jpg, 02.jpg, 03.jpg, 04.jpg ….   44.jpg, 45.jpg    gibi resimde görüldüğü gibi. Bu arada en sevdiğim çizgi dizi ve karikatür olan avatar the last airbender çizgi romanına ait resimler.( Keşke Türkiye’de olsa alıp okuyabilsek 🙁 )

Resimlerl numaralandırın

3) Resimleri bir klasöre kopyalayın ve bu klasöre sağ tıklayarak  Arşive Ekle “klasör.rar” tıklayın (klasör adı sizde farklı yazacaktır)

4) Oluşan yeni .rar uzantılı bir dosya oluşacak.( üst üste 3 kitap simgesi olacak).

5) Yeni dosyaya sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır tıklayın. Dosyanın en sondaki ismini .rar olan yeri .cbr olarak değiştirin. Klavyedeki Enter tuşuna basın ve ardından Evet tıklayın.

İşte bu kadar yapmanız gereken sadece .rar uzantısını .cbr olarak değiştirmek. Geri kalanını zaten CDiplay programı hallediyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Linux Bilgisayardan Modem IP Öğrenme

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayarımızdan modemimizin ip adresini öğrenmemiz mümkündür. Bu işlem için Linux komut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir