Home / Diğer Konular / Robotik cerrahi nedir?

Robotik cerrahi nedir?

Robotik cerrahi nedir? Nasıl yapılır? Hangi ameliyatlar için uygundur? Avantajları ve Dezavantajları nelerdir? Güvenilir mi? Bu sorulara elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık.Teknolojinin hızla gelişmesi, her alanda olduğu gibi tıp dünyasında da birçok yenilik ve kolaylık sağlamıştır. Özellikle video endoskopik sistemlerinin tıp dünyasına kazandırılmasıyla 1990’lı yıllarda 20-30 cm’lik kesiklerle gerçekleştirilebilen ameliyatların, 0,5-1 cm’lik birkaç ufak kesik ile yapılması mümkün olmuştur. Daha az travmatik olarak görülen bu teknik, ameliyat sonrasında da daha ağrısız olması, normal yaşama daha hızlı dönüş imkânı sağlanması ve daha estetik bir görünüm nedenleriyle, hem doktorlar hem de hastalar tarafından benimsenerek hızla yaygınlaşmıştır. Ülkemizde de 1990 yılından bu yana kullanılmaktadır ve Türk hekimlerince literatürlere geçen ilklere imza atılmıştır.

Robotik cerrahi nedir? Nasıl yapılır?

 Robotik cerrahi yönteminde, karın boşluğunun vücuda zararsız karbondioksit gazıyla şişirilmesinden sonra, trocar adı verilen özel boru sistemi sayesinde iletilen özel araçlarla karın boşluğunun aydınlatılması ve yüksek çözünürlüklü mikro kameralar ile karın içi görüntüsünün ekrana yansıtılması ve bu doğrultuda Laparoskopik cerrahi adı verilen yöntemle ameliyatların gerçekleştirilmesidir.

Robotik cerrahi

Hangi ameliyatlar için uygundur?

 Robotik cerrahi ile dünyada ilk gerçekleştirilen uygulamalar kalp ameliyatları olmasına rağmen dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanım üroloji alanında olmuştur. Safra kesesi ve apandisit ameliyatları ile başlayan laparoskopik cerrahi, özellikle karın ameliyatlarında mide ve karın duvarı fıtığı yemek borusu ve rektum gibi derin, ulaşılması zor bölgelerde çalışırken klasik cerrahiye göre büyük avantajlar sağlamaktadır. Günümüzde genel cerrahide en sık kolorektal cerrahi alanında ameliyatların gerçekleştirilmesiyle birlikte, robotik sistemlerin kullanıldığı alanlar kısaca şunlardır; Mide fıtığı (reflü hastalığı),  karın duvarı fıtıkları, karaciğer ve böbreküstü bezi, kolon kanseri, rektal kanserler, dalak, kolon kanseri, obezite (Bariatric) cerrahisi, böbrek sorunları, enflamatuar bağırsak hastalıkları başta olmak üzere cerrahinin hemen hemen tüm alanlarında rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Avantajları ve Dezavantajları nelerdir?

Avantajları

  • Ameliyat sonrası kısa iyileşme süresi
  • Ağrı derecesinin daha az olması ve kullanılan ağrı kesici miktarının azalması.
  • Daha küçük yara izi, estetik ve kozmetik açılardan daha iyi sonuçlar
  • Hastanede yatış zamanının kısalması
  • Normal hayata daha hızlı dönüş
  • Ameliyat esnasında daha az kan kaybı olacağından, daha az kan nakli
  • Hastanın enfeksiyon kapma riski daha azdır.

DezavantajlarıUygulanmakta olan sistemlerde bilinen ve gözlenen bir dezavantaj yoktur. Ancak bu operasyonlar pahalı araç gereçler gerektirdiğinden ve ancak robotik cerrahi konusunda özel bir eğitim almış ve deneyimli cerrahlar tarafından yapılabildiğinden, hem cerrah azlığı hem de her hastane ve bölümde teçhizat olmaması nedeniyle yavaş gelişme göstermektedir.

Güvenilir mi?

Bu operasyonlar ancak özel bir eğitimden geçmiş ve laparoskopik cerrahi alanında deneyim kazanmış cerrahlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bu şartlara sahip cerrahlar ile yapıldığında, açık cerrahi kadar, hatta ondan daha fazla güvenlidir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir