Home / Donanım / SD/SDHC Hafıza Kartı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

SD/SDHC Hafıza Kartı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Merhaba arkadaşlar elimizde bir cihaz var ve cihazın dahili hafızası düşük olduğundan bu sınırlı durumu aşmak istiyoruz.. Bunun için ilk başvuracağımız yer hafıza kartı satan teknolojik mağazalar. Hafıza kartlarını, Müzikçalar, Fotoğraf makinesi, Video Kamera gibi cihazlar kullanmaktadır. Günümüzde hafıza kartları birçok teknolojik cihazda kullanılan ve oldukça geniş depolama alanı sunan oldukça yararlı taşınabilir bir bellektir. Ülkemizde piyasaya ilk çıktığı günlere nazaran fiyatları son derece azalan ve bunun tam aksine kapasiteleri her geçen gün daha da artan hafıza kartları, günümüzde 32 GB’lık depolama alanı dahi sunabiliyor. Bu kadar ucuz ve yüksek depolama alanı sağlaması nedeni ile en başta fotoğraf makineleri ve cep telefonlarında yaygın olarak kullanılan hafıza kartları, çoğu insanın satın alırken dikkat etmediği bir teknolojik bileşen haline dönüşmüştür.

SD KART TARİHÇESİ KISA BİLGİLER

Secure Digital (SD) kart SanDisk tarafından 2001 yılında icat edildi ve çoklu-ortam kartı (MMC) tabanlıydı. Teknik açıdan SD ile MMC neredeyse aynı fakat SD kartta CPRM adlı sayısal telif hakkı koruma yönetimi var. Ayrıca SD kartlarda yazma koruma anahtarı da bulunmakta fakat sonradan eklenmiş bir özellik.

SD 1.1 standardının izin verdiği 2 GB kapasite sınırı elbette yeterli gelmedi ve bugün SD 2.0 standardıyla beraber 32 GB’a kadar SDHC hafıza kartları üretilebiliyor. Yalnız SD 2.0’nın üst sınırının 32 GB değil 2 TB olduğunu önemle not düşelim. 32 GB sadece SDHC kartların üst sınırı. Daha yüksek kapasiteli SD kartlar SDXC olarak adlandırılacak. SDHC ve SD kartlar aynı boyuttalar fakat aygıtınız (kamera, fotoğraf makinesi, medya oynatıcısı, cep telefonu vb.) SDHC desteklemiyorsa (yani 4 GB üstünü) sorununuz var demektir.

İlk çıkan SD kartlar sadece 3.6 MB/s okuma ve 0.8 MB/s yazma hızlarıyla çalışıyorlardı. Sayısal video kameraların ve fotoğraf makinelerinin hızla artan çözünürlükleri ve hız tutkunu tüketiciler daha hızlı SD kartların geliştirilmesini tetikledi. Sonuçta ortaya üç SDHC sınıfı çıktı: 2, 4 ve 6; numaralar en düşük sürekli yazma hızını temsil ediyor.

Zannetmeyin ki sadece yüksek çözünürlüklü SLR kameralar yüksek hızlı hafıza kartlarına ihtiyaç duyarlar. Bu kartların kullanım alanları sandığınızdan da geniştir. Taşınabilir bilgisayarlar veya cep telefonları arasında veri paylaşımı yapmak veya USB ya da eSATA kart okuyucularında da kullanılırlar.

Hafıza kartı alırken insanların sadece hafızaya takılması, depolama alanından çok daha önemli olan kart hızını es geçmelerine neden olmaktadır. Hafıza kartlarında okuma ve yazma hızları olarak tabir edilen değerleri, hafıza kartının kalitesini belirlemektedir. Hafıza kartının hızı, okuma ve yazma işlemi olarak adlandırılan iki farklı durumda büyük önem taşır. Hafıza kartlarının okuma hızı içerisindeki verilerin bilgisayara ortamına aktarım hızını, yazma hızı ise üzerine veri kaydedilme hızını belirler.Hafıza kartlarının hız değeri, bu iki işlem için de geçerlidir.

Hafıza kartlarının okuma hızı hakkında kısaca bir örnek vermek gerekirse; fotoğraf makinenizde kullandığınız hafıza kartının sahip olduğu alan 32 GB dahi olsa eğer yazma hızı çok düşükse, yüksek kalitede çektiğiniz bir resmin hafıza kartına kayıt edilmesi için 20-30 saniye kadar beklemeniz gerekebilir. Üstelik bu sürenin fotoğraf makinenizin kalitesi ile de hiçbir ilgisi yoktur çünkü makineniz ne kadar kaliteli olursa olsun hafıza kartınızın yazma hızı düşükse, resmin kayıt süresi de doğru orantılı olarak uzayacaktır. Siz 32 GB’lık hafıza kartınız ile çektiğiniz resmin karta yazılmasını beklerken, yazma hızı yüksek ve sadece 2 GB hafızası olan bir karta sahip arkadaşınız çoktan 5. resmi çekmeye koyulmuş olabilir…

Hafıza kartlarının okuma hızı da içerisinde verilerin bilgisayar ortamına aktarılmasında çok önemlidir. Okuma hızı düşük olan hafıza kartlarındaki resimlerinizi bilgisayarınıza atmak istediğinizde, uzun süre boyunca beklemenizi gerektiren ve can sıkan bir süreç yaşayabilirsiniz. Hafıza kartının içerisindeki ne kadar çok bilgi olduğu kadar bu bilgiye ne kadar sürede ulaşabildiğiniz ve hangi verimlilikte kullanabildiğiniz de önemlidir. Günümüzde 30 Mb/Sn hızlara sahip hafıza kartları satıldığından, hafıza kartı almadan önce kısa bir araştırma yaparak bu tip ürünleri tercih etmenizde yarar var.

Özet olarak

Günümüzde en çok tercih edilen firmalardan Sandisk, Kingston  ,Toshiba , Lexar, Samsung, Ocz, PNY ,Silicon Power,Transcend  gibi firmaların CLASS 10 olanı tercih ederseniz video kayıt ve izleme esnasında donma kasma takılma gibi frame sorunları yaşamazsınız…

Merak ettikleriniz olursa yazabilirsiniz.

Saygılarımla..

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir