Siyah Çay ve Yeşil Çay (Thea sinensis) Demlenmesi, Faydaları, Zararları

Kışın yapraklarını dökmeyen, kısa boylu, beyaz çiçekli ağaçlardır. Çay, gelişme yüksekliği türlere göre farklılık gösterir. Yeterli düzeyde sıcaklık ve nemin bulunduğu yerlerde gerekli sürgün gelişimini gösterir, soğuk mevsimlerde ise sürgün gelişimi duraklar, bitki gelişemez, sürgün oluşumu engellenir, yaprak ve tomurcuklar gelişemez. Bitki özellikle ülkemizde Karadeniz bölgesinin Rize ilinde yetişir. Bu bölgede bitki, ağustos ayında çiçek açar, aralık ayının sonunda çiçeklenme sona erer. Meyvelerin oluşması yaklaşık bir yılda tamamlanır.Bitki yeşil çay ve siyah çay olmak üzere iki çeşittir. Yeşil çay genellikle antioksidan özelliğinin fazla olması nedeniyle siyah çaya göre daha faydalıdır. Fakat tatları ve kimyevî bileşenleri, tutuldukları fermantasyon işlemlerine bağlı olarak değişir. Siyah çay, yeşil olarak kesilen yaprakların oksidasyonu ile, yani yapraklar siyahlaşıncaya kadar nemli odalarda, soğukta tutularak elde edilir. Oksidasyon boyunca polifenol maddelerin (kanser oluşumunu engelleyen maddeler) çoğu, kuvvetli antioksidanlar ile birleşir ve antikanser özellikleri belli miktarda kaybolur. Bu sebeple yeşil çay, siyah çaya göre daha kuvvetli polifenoller içerdiğinden biraz daha güçlü bir antioksidandır.

  • İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)

En önemli madde teofilindir. Bunun yanında E vitamini, kafein teobramin, tanin, uçucu yağ ve klorofil gibi maddeler içerir.

  • çay bardaklarıÇayın Faydaları

Çay yaprakları genellikle astım tedavisi, göğüs anjini, periferik damar hastalığı ve koroner arter hastalığına karşı kullanılır. Yeşil çay yaprakları ve özü bakterilerin neden olduğu ağız kokularına karşı etkilidir. Beyinde solunum merkezini uyarır ve bronşları gevşetir. Bu etkileri sayesinde kronik bronşit ve astımda rahatlama sağlar. Böbreklerde su ve tuzun geri emilimini engelleyerek idrarı arttırır.Yeşil çay antioksidan özelliği ile kansere karşı önemli bir korunma aracı olabilir. Özellikle meme kanseri, mide, akciğer, pankreas, kolon ve ince bağırsak kanserlerine karşı etkisi olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yeşil çayın kolestrolü düşürücü, grip ve nezle gibi hastalıkları önleyici, osteoporoza karşı koruyucu, yaşlanmayı geciktirici, diş çürümelerine karşı dişleri koruyucu, parkinson hastalığına karşı koruyucu, kan şekerini ayarlayıcı ve HIV virüsünü yavaşlatıcı etkileri vardır.Arpacık üzerine sık sık ılık suya veya çaya batırılmış pamuklu bez kapatmak da iltihabın kolay erimesini sağlıyor. Bu pamukla arpacık çıkmış göz kapatılır ve 15-20 dk. beklenir.Ayak mantarı için ayaklar 10 dk. kadar ılık yeşil çay içinde bekletilebilir.

  • Siyah Çay Nasıl Demlenir?

Öncelikle çayın iyi demlenmesi için kireçsiz su ve porselen demlik kullanılması önerilir. Her bir bardak için ortalama bir çay kaşığı dolusu çay demliğe konulmalıdır. Su kaynatılarak, kaynamış su demlikteki çay üzerine ilave edilir. Tam lezzetin ortaya çıkabilmesi için en az 5-7 dk. çayın demlenmesi için beklenilmeli ve daha sonra servis yapılmalıdır.

  •  Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Çay fincanına bir çay kaşığı yeşil çay konur. Yeşil çay kaynatılmamalıdır, sıcak su yeşil çayın üzerine eklenmelidir. Eklenen su ile birlikte yeşil çay 2 ile 6 dk. arasında demlenmeye bırakılmalıdır. İçerisine mümkünse şeker konulmaması, şeker yerine bal ilavesi tavsiye edilir. Ayrıca yeşil çaya nane yada zencefil de eklenebilir.

  • Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Çayı Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?

Siyah çay özellikle hararet giderici, yorgunluk alıcı etkilerinden dolayı günde 2-3 bardak içilebilir. Yeşil çay ise yukarıda bahsedilen birçok yararlı etkisinden dolayı sabahları aç karnına veya gece yatmadan önce bir fincan içilmelidir

  • Çay Zararları Veya Yan Etkileri

Günde 10 fincandan fazla ve kontrolsüz siyah çay tüketimi fayda yerine zarar sağlar. Fazla çay içen bireylerde kansızlık (anemi) görülebilir. Bu yüzden kansızlık hastalığı olan kişilerin çok fazla çay tüketmesi önerilmez. Ayrıca hamile kadınların da çok çay içmesi sakıncalı olabilir. Çay içilecekse limonlu çay içilmesi daha yararlıdır.

  •  Siyah Çay ve Yeşil Çay Resimleri

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */bitki çayı tarlasıblack teaçay bardaklarıçay çiçeğiçay tarlaçay tarlasıgreen teakurumuş çaysimit çaysiyah çay tarlasıThea sinensis - çayThea sinensisThea_sinensisyeşil çay - green teayeşil çay resmiyeşil çay tarlasıyeşil çayyeşil çayın yararları

Check Also

Çinli Telefon Markaları Ülkelerinde Tek Başlarına Hakim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

97