Home / İnternet / Türkiye’de İlk İnternet Nerede Ne zaman Kullanıldı ?

Türkiye’de İlk İnternet Nerede Ne zaman Kullanıldı ?

Günümüzde pek çok işlemin internet üzerinden yürüdüğü artık bilşnen bir gerçek. Peki çok azımız Türk Halkının İnternet ile ne zaman tanıştığını bliyor mu? İnternet aslında sandığımızdan daha uzun bir süre hayatımızda. Birazdan vereceğimiz bilgiler ile emin olun “vay be” diyeceksiniz.

komik bebek resimleriBu yazımında yediden yetmişe kadar yayılan internetin Türkiye’ye gelişimine bakalım.

Türki’yede İnternete Doğru

Konu hakkında detaylı bir araştırma yaptığımızda aslında beklenilen sonuçlara ulaştık dersek yeridir.İlk defa internet; ODTÜ ve TÜBİTAK’IN ortak çalışması neticesinde ortaya çıktı. İlk defa yurtdışı bağlantılı internet hattı 1991 yılında ODTÜ tarafından yönetilen sistem üzerinden aktif edilerek ülkenin ilk internet bağlantısı olma amacı gütmekte olan bir projeydi. 12 Nisan 1993 tarihinde PTT üzerinden ilk defa 64 Kpbs hızına sahip internet bağlantısı ile hayata geçirilerek başlamış bulunmaktadır. 1994 yılında Uluslararası kabul görecek W3 organiazyonu ile internet standartlarının temeli atılmış ve bu standartlara uygun işletim sistemleri ve internet tarayıcıları hazırlanmaya başlamıştır.5

Türkiye’de internetin ilk defa 1991 yılında ODTÜ ve TÜBİTAK’ın ortak projesi ile hayatımıza girmiştir. 2014 yılı itibari ise 32.000.000’dan fazla bone sayısı ile kayıtlara geçmiştir. Mobil pazarın katlanarak büyüdüğü dikkatlerden kaçmamaktadır.7 Toplam pazardaki mobil payın artış hızında üretim maliyetlerinin düşmesi ile daha ulaşılabilir olması önem taşımaktadır.

İnternet günümüzde bankacılıktan iletişime kadar hemen hemen hayatımızın her noktasında konumlanmıştır. Öyle görünüyor ki kullanım alanı artmaktadır.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Ücretsiz Kısa Link (URL) Oluşturma Servisleri

Kısa link oluşturma servisleri, URL kısaltma işlemi nasıl yapılır? URL daha çok Link olarak adlandırdığımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir