USB 3 ile USB 2 nin FARKI nedir?

Bugun bilgisayardan televizyona kadar farklı cihazlarda usb 2 veya usb 3 desteği olduğunu görmüşsünüzdür. Peki nedir bu usb 2, usb 3 kavramları. Bir cihaz alırken usb 2 mi usb 3 mü olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda bu konuyu izah edeceğiz.

usb 2 ile usb 3 nedir-farklari nelerdir-hangisi daha hizli

Usb girişleri flash bellek taktığımız girişlerdir. Usb 3 girişlerine usb 2 bellek takabilirsiniz. ama usb 2 desteği olan bir girişe usb 3 bellek takamassınız. Demek istedğimiz usb 3 teknolojininin geriye muyumluluğu vardır ve bu sayede usb 2 olan depolama belleklerini normal şekilde kullanabilirsiniz.

Usb 3 desteği olan girişe(Genelde mavi renklidir), usb 2 flash disk takarsanız kopyalama 3 hızında olmuyor.

Usb 2’de saniyede 300 mbit kopyalama yapabilirsiniz o da maksimum, usb 3 ise bundan 10 kattan fazla yani saniye de 10 gbit/saniye veri aktarımı yapabilir. Bunlar iddia edilen değerler gerçekte ise yaklaşık 1 gblık bir avi dosyasını usb 2 145 saniyede usb 3 ise 37 saniye de kopyalıyor yani gerçekte 4 kata yakın fark var 2si arasında.

Günümüzde usb 3 desteği oldukça yaygındır. Ve flash bellek satın alırken usb 3 veya usb 3.1 desteği olan depolama belleklerizi almanızı şiddetle öneririz. Yukarıda belirtiğimiz şekilde ciddi bir hız farkı oluşacaktır.

USB 2 DESTEKLİ USB BELLEK ALMAK MANTIKLI MI ?

Eğer ayda 1 kullancak ve düğün, aile resimlerini kopyalacağım diyor ve ekonomik depolama birimi arayışında iseniz usb 2 destekli bir flash bellek almanızda sakınca yoktur. Fakat yıllar içerisinde usb 2 teknolojisine olan desteğin azalacağını unutmayınız. Bu durumda iseniz size bulut teknolojileri kullnarak fotoğraf ve videolarını yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bulut Depolama Siteleri

 

Check Also

Sosyal Medya Resim ve Video Boyutu Kılavuzu

Popüler sosyal medya sitelerinden Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Pinterest, LinkedIn, Youtube ve Tumblr profil resminiz, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir