Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Kurulumunda “Bilgisayarınızın CPU’su Windows 10 ile Uyumlu Değil (NX Desteği)” Hatası

Windows 10 Kurulumunda “Bilgisayarınızın CPU’su Windows 10 ile Uyumlu Değil (NX Desteği)” Hatası

Merhaba, değerli okuyucular. Bugün, Windows 10 kurulumu sırasında sıkça karşılaşılan, “Bilgisayarınızın CPU’su Windows 10 ile uyumlu değil” ya da “Bilgisayarınız NX (No-eXecute) desteklemediği için Windows 10 yüklenemiyor” ya da “Windows 10 CPU Desteklemiyor” hatalarının çözümü için uygulamanız gereken adımları anlatacağım. Aslında bu iki hata, aynı hatanın farklı mesajları. Merak etmeyin, çözümü de oldukça basit.

Öncelikle NX’in (No-eXecute) ne olduğundan bahsedeyim. NX (No-eXecute), hafıza sayfaları işaretlerinin çalışmasına engel oluyor. Aynı zamanda CPU’nun (İşlemci), sisteminizi zararlı yazılımlardan korumasına yardım ediyor. NX (No-eXecute) özelliği etkinleştirilmiş durumda ise, hafızaya erişim sağladığında çalışabilecek, erişlebilir alanlarda bulunabilecek zararlı yazılımlara karşı etkinlik sağlanıyor. Windows 10, güvenlik zaafiyetlerinin önüne geçebilmek için PAE, NX (No-eXecute) ve SSE2 özelliklerinin aktif olmasını istiyor. Eğer bu özellikler aktif değilse, Windows 10 kurulamıyor.

NX özelliğinin kullanılabilmesi için, işlemcinin PAE (Physical Address Extension) modunda çalışması gerekiyor. PAE, 32 bit işlemcilerin Windows içinde 4 GB üstündeki fiziksel hafızaya erişebilmelerini sağlıyor.

Bilgisayarınızın NX (No-eXecute) desteği var mı?

İşlemcinizin, NX (No-eXecute) desteği olup olmadığını öğrenmek için, Komut Satırı ile kullanılabilen, Windows Sysinternals tarafından geliştirilmiş Coreinfo programı bulunuyor. Bu programı aşağıda paylaştığım bağlantıdan indirebilirsiniz.

Coreinfo İndir

Programı çalıştırdığınızda aşağıdaki resimde olduğu gibi, işlemcinizin desteklediği teknolojiler listelenecektir.

Coreinfo: CPU'nun (İşlemci) destekletiği teknolojilerin listesi

Coreinfo: CPU’nun (İşlemci) destekletiği teknolojilerin listesi

Desteklenen teknolojiler yıldız (*) ile, desteklenmeyenler (-) ile işaretlenmiş.

Eğer PAE desteği görünmüyorsa yoksa, işlemcinizin PAE desteği yok demektir. Bu durumda NX (No-eXecute) özelliğini de kullanamazsınız. Eğer işlemcinizde PAE ve NX destekleri bulunuyorsa ve buna rağmen “Bilgisayarınızın CPU’su Windows 10 ile uyumlu değil” ya da “Bilgisayarınız NX (No-eXecute) desteklemediği için Windows 10 yüklenemiyor” hatasını almışsanız, muhtemelen bu özellik BIOS‘da “Disable (Pasif)” durumdadır. Yapmamız gereken de BIOS ayarlarına girerek “EDB (Execute Disable Bit)” ayarını “Enabled (Aktif)” duruma getirmek.

NX , BIOS Ayarlarından Nasıl Aktifleştirilir?

Günümüzde kullanılan sistemlerin BIOS ayarları birbirine benziyor. Aralarında çok küçük farklar var. Aşağıdaki listede çok kullanılan birkaç sistemin BIOS ayarlarından NX‘i ya da BIOS ayarlarındaki ismiyle “EDB (Execute Disable Bit)“i nasıl aktifleştireceğinizi anlattık. Takıldığınız bir yer olursa, yorumları kullanarak sorabilirsiniz.

  • Bios Ayarları > Advanced > EDB (Execute Disable Bit) > Enabled > F10 (Ayarları Kaydet ve Çık) > YES
  • Bios > Security Settings > NX ( No Execute Bit) > Enabled > F10 (Ayarları Kaydet ve Çık) > YES
  • Bios > Security Settings > Equi valent XD (Execute Disable bit) > Enabled > F10 (Ayarları Kaydet ve Çık) > YES
  • Bios > Advanced Setup > CPU Options > Processor Execute Disable Bit > Enabled > F10 (Ayarları Kaydet ve Çık) > YES

Umuyorum ki bu yazımız, “Windows 10 CPU desteklemiyor” hatası ile karşılaşan, bu yüzden Windows 10 kurulumundan vazgeçmek zorunda kalan kullanıcılarımız için faydalı olur.

Kaynak: Microsoft

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir