Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10 Yükseltmesi İçin İlk Yapmanız Gerekenler

Windows 10 Yükseltmesi İçin İlk Yapmanız Gerekenler

Microsoft firması bugün Windows 10 işletim sisteminin 29 Temmuzda yayınlanacağını doğruladı. Fakat işler bu kadarla kalmıyor, çünkü Windows 10 yükseltmesi için yapmanız gereken ve bilmeniz gereken bazı hususlar var. İşte bunların listesi :

 • İşletim sistemi sürümü

  Öncelikle kullandığınız sürüm eski bir sürüm olmamalıdır. Windows 7, Windows 8 ya da Windows 8.1 işletim sistemlerinden birini kullanmanız gerekiyor. En son sürümünü kullandığınızdan emin değilseniz, kullandığınız sürümü öğrenmek için http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/which-operating-system linkine tıklayınız.

 • Bilgisayar sistem gereksinimleri

  Bilgisayarınız ya da tabletinizde Windows 10’a yükseltme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi olmalıdır :

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da SoC
  • Bellek (Ram): 32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı (Harddisk): 32-bit işletim sistemi için 16 GB 64-bit işletim sistemi için 20 GB
  • Ekran kartı: WDDM 1.0 sürücü ile DirectX 9 ya da sonrası
  • Ekran Çözünürlüğü: 1024×600
 • Programların Windows 10 uyumluluğu

  Windows 10 yükseltmesi yaparken önemli bir detay olan kullanıcıların Windows 7’de veya Windows 8’de kullandıkları programların Windows 10’a uyumlu olup olmayacağıdır. Bunun için kullandığınız programların Windows 10’a uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekiyor.

 • Cortana belli bir süre daha Türkçe konuşmayacak

  Siz değerli Windows kullanıcılarına buradan ne yazık ki bu kötü haberi vermemiz gerekiyor. Cortana uygulaması şimdilik Türkçe olmayacak. 29 Temmuz’da Cortana ABD, Çin, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve İspanya’da hizmet verebilecek. Windows Hello özel bir kızıl ötesi kameraya ihtiyaç duyuyor onun için pek çok kamera bu uygulama için yeterli olamayacaktır. Ses ile komut ve ses tanıma özelliklerinin kullanımı için tüm cihazlar mutlaka mikrofona sahip olmalıdır. Dokunmatik ekran özelliğine sahip ekranlar Windows 10 güncellemesinden sonra bu özellikleri rahatça kullanabilecekler.

 • En önemli unsuru hatırlatmak gerekirse, Windows 10 yükseltmesi için Windows 7’nin ve Windows 8.1’in lisanslı sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir