Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 10 / Windows 10’da Cortana’yı nasıl kullanır ve yapılandırırsınız?

Windows 10’da Cortana’yı nasıl kullanır ve yapılandırırsınız?

 

Cortana basit bir arama özelliğinden çok daha fazlası olarak nitelendirildi. Bu yüzden onun Apple‘da ki Siri gibi tam teşekküllü bir personel asistan olması gerekiyor.

Cortanayı düzgünce kullanabilmek için daha önce ki yazımızda anlattığımız üzere bazı ayarları değiştirmeniz gerekiyor.

Ayrıca bazı gizlilik ayarlarına(Privacy setting in “Speech, Inking, and Typing”) yetki vermeniz gerekli

Cortana1

Buna ek olarak konumuzu almasına izin vermeniz gerekli.

cortana2

Cortana’ya konumunuzu bilmesine ve sizi tanımasına izin verdikten sonra Microsoft’a göndereceğiniz kişisel verilerinizle sizi tanımaya başlıyor. Ancak, olaylar ve kişiler, konuşma kalıpları ve yazım geçmişiniz gibi  kişisel verilerinizi eğer paylaşmak istemiyorsanız , Cortana sizin için doğru bir seçim olmayabilir.

Cortana Ne Yapabilir?

Cortana sizin için , spor skorlarını, hava durumunu, haberleri, bunun yanında navigasyon ile yardımı, hatırlatmaları bildirebilen ve daha fazlasın yapabilen yardımcınızdır.

Cortana‘ya görev çubuğunda ki arama özelliği tıklanarak ulaşılabilir.

cortana3

 

Arama çubuğunu sağ tıklayarak istediğiniz stilde ayarlayabilirsiniz.

cortana4

 

Arama çubuğuna tıkladığımızda, Cortana aniden açılacaktır ve ekrana ilgi ve hobilerinizle ilgili bilgileri yansıtacaktır.

cortana4

 

Ayrıca ona olayları ve gerçekleştirmesi gereken görevleri söyleyebilirsiniz.

Eğer sol taraftaki “Notebook” ikonuna tıklarsanız, Cortana özellikle size sağlayacağı bilgilere göre yapılandırabilirsiniz.

cortana6

Eğer Cortana‘nın öneri kartlarını görmek istemiyorsanız, öyleyse onu kapatabilirsiniz.

cortana7

Bazı ipucu kartları basitçe onları kapatıp açmanın ötesinde yapılandırılmış olabilir. Örneğin “Eat and Drink” kartı sizlere Foursquare v.b.’den öneriler almanızı mümkün kılar.

Cortana

Cortana ayrıca hatırlatıcılar, kişiler , yerler v.b. eklemenize izin verir.

cortana10

Eğer Microsof‘ta tercihen ekran görüntülerini de içeren fikirler, geri bildirimler yollamak istiyorsanız “Provide feedback” kısmından yapabilirsiniz.

cortana11

 

 

 

Cortana Ayarları

Muhtemelen ayarlardaki ilk girişiminiz Cortana’yı açmak ve kapatmak olacaktır. Bu, zaten etkinleştirdiğiniz gizlilik ayarlarını etkilemeyecektir. Yani Cortana’ kullanmak istemiyorsanız tercihinize göre konum bilgisi ve diğer Microsoft‘un aldığı bildirimleri kapatabilirsiniz.

cortana12

Cortana ayrıca sesinizle aktive olabilir. “Hey Cortana” dediğinizde size tepki verecek ve sorunuzu, isteğinizi bekleyecektir. Sadece sizin sesinize ya da herkesin sesine tepki verebilcek şekilde yapılandırılabilir.

cortana13

Cortana biraz da Google gibi hareket ederek, isterseniz sizin için uçuşlarınızı, mesajlarınızı v.b. takip edebilir

cortana15

Son olarak, ayarların üstünde Bing SafeSearch yönetmek ve diğer gizlilik ayarları için daha fazla seçenek var.

cortana16

Gizlillik ayarlarının Cortana kullanılmadığı sürece kapalı tutulmasını öneririz. Çünkü bu şekilde Microsoft’a çok fazla kişisel bilginizi teslim etmiş olursunuz ve ayrıca Cortana bunları toplama eğilimdedir.

Cortana’nın bilgisayar ve kullanıcıların birbirleri arasındaki etkileşimde yeni bir yol olduğunuda belirtmek gerekir. Belki de ilerde mouse ve klavyenin  kullanımının kalkmasının adımlarından biridir:)

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Windows 10 günümüzün en çok kullanılan işletim sistemi durumunda. Bunun sebeplerinden biriside Microsoft firmasının Windows …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir