Home / Yazılım / Yeni tema hakkında merak ettikleriniz

Yeni tema hakkında merak ettikleriniz

Yeni temaya geçtik. Şimdiden birçoğunuzun aklında soru işaretleri vardır bu tema üzerindeki özelliklerin nasıl yapıldığına dair. Gelin bazılarını açıklayalım ve tema hakkında ileride sorabileceğiniz birçok soruyu yanıtlayayım :)

Yeni tema hakkında merak ettikleriniz

Her tema değişimimden sonra birçok soru geliyor iletişimden tema ile alakalı :) Bazı sorular o kadar çok soruluyor ki, tekrar tekrar yanıt vermek zorunda kalıyorum. O nedenle şimdiden sorabileceğiniz birçok soruyu yanıtlamaya çalışacağım :)

Temayı sen mi dizayn ettin?

Temanın dizayn kısmı bana ait değil. Bildiğiniz üzere kodlama yönüm ağır basıyor ve dizayn etmek gerçekten yoruyor beni. O nedenle bu temayı ücretini ödeyerek Cenk Akyıldız arkadaşımıza dizayn ettirdim. Temanın tüm görsel tasarımı Cenk’e ait. Kendisinden PSD formatında teslim aldım dizaynı.

Kodlamak sana ait öyleyse?

Evet, temanın tüm kodlamaları bana ait. Cenk dizayn etti ve kendisinden istediğim PSD formatında bana teslim etti. Ben ise önce XHTML formatına dönüştürdüm. Ardından WordPress’e uyarladım ve gerekli kodlamaları yaptım.

Haber manşetini nasıl yaptın? Eklentisi mi var?

Haber manşet bölümünün herhangi bir eklentisi yok arkadaşlar :) En azından ben kullanmıyorum. Temanın Javascript tarafı jQuery tabanlı. Manşet ve diğer bölümlerin kodlaması ise bana ait yine. Yani jQuery ile bu işler çok daha kolay oluyor. Yoksa salt JavaScript ile de kodlayabilirdim.

Tema üzerindeki tab menüler peki? Eklentisi mi var?

Tema üzerindeki tüm tab menülerin de kodlaması bana ait. Bir eklenti kullanmadım. Zaten tab menüler Cenk’in yolladığı tema dizaynı üzerinde yer alıyordu. Bana XHTML formatına dönüştürmek ve çalışır hale gelebilmesi için kodlamak kaldı.

Her yazı için bir resim var. Bu nasıl oluyor?

Yazı eklerken, özel alanlardan mansetresim adında bir anahtar tanımlıyorum. Bunun değerine ise yazı ile alakalı resmin tam URL adresini giriyorum. Bu resimler kendi sunucumdan olmuyor. Google Görsel Arama ile resimleri buluyorum. Ancak resmin kaynak sitesinin bant genişliğini tüketmemek için, tanımlanan tüm resimleri kendi sunucuma yükletiyorum. Böylece ne resmi aldığım sitelerin kaynağını tüketiyorum, ne de resimler yavaş yükleniyor.Resimler ise tema üzerinde şu şekilde yükleyebiliyorsunuz:

Hakkında: GF

TeknoCozumler.com editörü

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Linux Bilgisayardan Modem IP Öğrenme

Linux işletim sistemi kurulu bilgisayarımızdan modemimizin ip adresini öğrenmemiz mümkündür. Bu işlem için Linux komut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir