Home / Diğer Konular / OpenDns Güvenli mi? OpenDns Sorunları

OpenDns Güvenli mi? OpenDns Sorunları

Ülkemizde pek çok internet sitesinin yasaklandığı gerçeği karşısında pek çok kullanıcıgı Google Dns, OpenDNS, Norton Dns, Yandex Dns gibi alternatifler kullanıyorlar.

2014 yılında ülkemizdeki internet kullanıcıların DNS kullanım yüzdesi 2 kat artış gösterdi. Nedeni ise Youtube ve Twitter’in yasaklanması oldu. Kullanıcıların akın ettiği birbirinden farklı DNS adresi gerçekten güvenilir mi? Kullanıcılar Dns servisleri kullnarak güvenlik riskine maruz kalıyorlar mı?opendns_ait-bir-resim-fahocu.com_

DNS Servislerinin Mantığı Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Dns kullanmak en basit tabiri ile internet üzerinde bir köprü oluşturmaktadır. Konuyu biraz açacak olursak normal şartlar altında Türk Telekom tarafından engellenen bir siteye erişmek istediğinizde Site engellenmiştir yazısını görürsünüz.Ziyaretçi internet sitesi yerine Türk Telekom’un bir sayfası ile karşılaşır. Kilit nokta burasıdır Dns servisi kullnarak Türk Telekom yerine ara bir vekil sunucu üzerinden sayfayı görünrtüleriz. DNS servisleri bu mantık üzerinden çalışmaktadır.

DNS servisi kullanmak güvenilir midir?

Öncelikle Dns kullanmanız takdirde, özellikle de internetten rastgele bulduğunuz bir Dns adresi kullanırsanız phishing adı verilen bir yemleme yöntemi ile zarara uğratılabilirsiniz. Bunun anlamı siz örneğin Ziraat Bankası internet sitesine girdiğinizi sanarken aslında Dns sahibi kötü niyetli kişinin hazırladığı bir sayfaya kredi kartı bilgilerinizi yazıyor olabilirsiniz.

Tüm bu sebeplerden dolayı Google veya Norton gibi büyük bilinen Dns adreslerini kullanmanız internet güvenliğiniz açısından önemli bir önem arzeder.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir