Home / Diğer Konular / Windows Phone Cep telefonu Almak Mantıklı mı ? Madde Madde Sıralama

Windows Phone Cep telefonu Almak Mantıklı mı ? Madde Madde Sıralama

Windows Phone marka cep telefonları hızla yaygınlaşmakta. Her hafta farklı bir cep telefonu üreticisinin yeni bir Windows Phone 8.1 cep telefonu üreteceğini duyurması artık olağan bir olay haline geldi. Peki Windows Phone işletim sistemi uygulamaları, şarjı ve temek özellikleri olarak Android ve Ios ile rakabet edebilecek noktaya geldi mi?

windows_phone_kullanan_kiz_resmi_fahocu.com_

Öncelikle Windows Phone kullananların ve savunucuların neden bu işletim sistemini kullandıklarını nedenleri ile kavrayalım. Öncelikle Windows Phone‘yi rakiplerinden ayıran etmenler nelerdir? Neden Windows Phone sistemi kasmayan işletim sistemi olarak adlandırılıyor. Hem olumlu hemde olumsuz eleştirileri inceleyip sonuç çıkartacağız. Windows Phone yüklü cep telefonu alacakların veya kullanacakların aratırma yapmadan mutlaka okumaları gereken bir yazı olacak.

Öncelikle Windows Phone +1 puan verdirten maddelerden başlayalım.

1- Android ve Ios Pazar Payını Azaltmak +1 Puan

Windows Phone’nin en akıllıca hamlesi belki de Microsoft’un en takdir edilesi hamlesi Android ve Ios’un eksik yanlarını görerek bunlara çözüm geliştirme amacı gütmesidir. Microsoft2un Amerika’da” Iphone’yi getir Lumia’yı Götür” kampanyası kampanyası bu amacını açıkca gösterir. Hikayeyi bir kenara bırakmak gerekirse. Rakiplerinin eksik yönlerini kapatarak sivrilmeyi ve kullanıcıların gözüne girmeyi hedeflemiştir. Elbette bunu ne ölçüde gerçekleştirdiğini negatif eleştiri kısmında okuyacaksınız.

Yeni bir işletim sistemi olmasının avantajını Haritalar servisi ile kapatmayı hedeflemiştir. Nokia’nın gayet başarılı bir Here Drive uygulamasını hatırlarsanız.

2- Sistem Kaynaklarını Cimri Kullanması ve Cep Telefonunu Kasmaması +1 Puan

Windows Phone 8.1 Cep telefonu alacasanız ve kısa bir araştırma yaptıysanız ilk duyacağınız ve size entellektüelce gelen kelime stabilite. Peki nedir bu insanların anlaşmışçasına tekrarladığı stabil çalışması durumu. Windows Phone işletim sistemi tıpkı Windows 8 de olduğu gibi kodları kapalı bir yazılımdır. Demek istenilen kaynak kodunun açık olmamasıdır. Bunun etkisi ile Android de olduğu gibi Rom atılmamaktadır. Windows Phone tıpkı rakibi Ios gibi kodları gizler ve daha sınırlı özelleştirmelere izin verir. Bu sebepten dolayı yazılımcılar cep telefonu belleğini tamamen kullanamaz.

Bunun yanı sıra Windows Phone Android’e kıyasla daha az sistem belleği (Ram) kullanır. Android’in 1 gb Ram sahip cep telefonu, Windows Phone’nin 512 Mb Ram sahip cep telefonuna eşittir. Bu sebepten dolayı DA 600 Tl altı cep telefonu piyasasında oldukça çok satılmaktadır. Örneğin : Nokia lumia 520, Nokia lumia 620, Nokia Lumia 720 gibi.

600 Tl’ye satın alınabilecek bir Android cep telefonu kullanıcıların kasma dedikleri takılmalar olabilir. Fakat aynı fiyattaki bir Windows Phone cep telefonu takılmadan kullanılabilir.

3- Güncelleme Garantisinin Olması Windows Phone +1 Puan

Windows Phone’yi sektörün lideri Android işletim sisteminden bir adım önce çıkaran konu güncelleme desteğidir. Microsoft çok akıllıca bir karar ile Windows Phone 8 yüklü gelen cep telefonlarına 18 ay güncelleme vadediyor.

Android cep telefonu kullanıcıların yakından bildiği ve pek çok kişinin kanayan yarası olan güncelleme nedir?

Cep telefonları tıpkı bilgisayarlar gibi zararlı yazılım tehdidi altındadır. Aynı şekilde yazılımsal açıklar bulunabilir. Örneğin: Discovery marka cep telefonlarında ” = ” eşittir işaretine basıp mesaj attığınızda teşefonun kapanması gibi. Bu sebepten dolayı belli zamanlarda yazılım güncellellemesi alırlar. Android cep telefonlarında bu güncellemeyi her firma kendi dağıtmaktadır. Örneğin Samsung Android Kitkat güncellemesini yayınlarken, bir Discovery Mobile firması yayınlaması durumudur. Kısacası cep telefonu güncelleme gelmesi tamamen telefon firmasının insafına kalmıştır.

İşte burada Microsoft burada windows Phone 8 yüklü tüm telefonlara güncelleme dağıtacağını belirterek güvenlik konusunda kullanıcılarının sırtını okşamıştır.

4- Windows Phone cep telefonları Fiyat – Performans (f/p) Lideridir. +1 Puan

Windows Phone Türkiye cep telefonu piyasasında en düşük fiyatı ile boyg östermektedir. Elbette sürekli türkü söyleyip eğlenen televizyon kanallarında satılan Çin malı cep telefonları hariç tutulmaktadır. Nokia Lumia 520 cep telefonu 300 ile 450 Tl arasında değişen fiyatıyla f/p ürünü sıfatını haketmektedir.

Windows Phone 8 telefonlar alt seviyede tavsiye gören telefonlardır. Lumia 520 modeli yurtiçinde ve yurtdışında ekosistemin satış rekoruna imza atmıştır. Amerika’da 80 Dolar gibi bir fiyatının olduğunu belirtmemizin yeterli olacağını düşünüyorum.

5- Özelleştirilen Canlı Kutucuklar +1 Puan

Windows Phone’nin yaygınlaşmasında en büyük etmen canlı kutucuklardır. Windows Phone 8 tanıtımında da belirtilen canlı kutucukların boyutların ve renklerinin değiştirilebilmesiydi.

Canlı kutucuklar nedir ?

Canlı kutucuklar cep telefonu kilit ekranını açtığınızda ilk ekrana gelen ve istenildiği gibi kullanıcı tarafından güncellenebilen hareketli butonlardır. Her türlü kısayolu ekleyebilirsiniz.

Dakika da bir sürekli kendini güncelleyen hareketli kutucuklar hem oldukça şık hemde kullanıcı dostu bir görüntüsü ile kullanıcıların kalplerini fethetti.

6- Nokia Lumia Serisi Şık ve Renk Tercihi +1 Puan

Ana konumuz olan yazılımdan çıkıp donanım tarafına hızlıca bakarsan Lumia modelleri tasarım harikasıdır. Her modelin en az 4 farklı renk çeşidi bulunmaktadır. Sarı, kırmızı, mavi, siyah, turuncu gibi modeller arasında tercih yapmak neredeyse hiç bir farklı markada bulunmayan bir özelliktir.

Elbette bu 6 maddei okuduktan sonra şimdi sırada olumsuz eleştirilere geçelim

1- Olmak ya da Olmamak İşte Windows Phone Bu! -1 Puan

Microsoft geliştirdiği işletim sistemini yaygınlaştırmak istemesi gayet normal. Bunun için dünyanın öbür ucundaki cep telefonu üreticileri ile anlaşıyor ve teşvik pirimi veriyor. Uygulama geliştiricilerini desteklemek yerine üretici firmalara ödeme yapıyor.

 

Fakat tüketicilerin %86 sı bir ürün alırken marka seçimini diğer tüketicilere göre yapıyor ve etkileniyor. Bu sebeple Microsoft Samsung, Lg gibi daha çok kitleye ulaşan cep telefonu üretici firmalarla anlaşmadığı sürece Windows Phone insanların gözünde alternatif olarak kalmaya devam edecektir.

2- Hızlı Çalışan Telefonun Kendi Hızına Yetişemeyip Gözden Kaybolması -1 Puan

Windows Phone’nin sistem belleğini daha az kullandığını ve cep telefonun yavaşlamadığından söz etmiştik. Bunun nedeni sistem kaynakları kullanımında işletim sisteminin daha bencil olması ve uygulamaların belli oranda sistem kaynağı kullanımına izin vermesidir. Elbette buda işletim sistemi Api (Application Programming Interface) sınırlı olması demektir. Buda elbette uygulama geliştiren yazılımcılar için zorluklar ve sınırlamalar demektir. Buda Windows Phone Market’in yavaş gelişmesi demektir.

3- Hacı Bakkal’dan Süpermarketlere Giden Yol Taşlıdır ! -1 Puan

Windows Phone cep telefonları Microsoft’un güncelleme dağıtacağını belirtmiştik. Microsoft gerekli yazılım güncelleştirmelerini dağıtacağını vadediyor ama tarih konusunda net bilgi vermiyor. Windows Phone’nin Android ve Ios’a göre eksiklerini kapatmak konusunda yavaş davrandığı dikkatlerden kaçmıyor. Elbette firmanın kendince haklı sebepleri de olsa kullanıcıların beklemek için pek nedenleri var görünmüyor. Windows Phone kullanıcıları neden sorusuna cevap arıyorlar ?

Windows Phone’de zil sesini bile değiştirmek için uygulama kurmanız gerekiyor. Eğer 2000’lerin başında olsaydık ve Windows Phone rakipsiz olsaydı bu bu kadar sorun yapılmazdı. Ama bariz eksikliklerin düzeltilmesi için beklenilmesi ve herhangi bir açıklama da yapılmaması düşündürüyor. Güncellemelerin yavaş gelmesi ve kullanıcıların yüksek beklentisi Windows Phone telefonlara – puan verilmesine sebep oluyor.

4- Windows Phone Market Sorunları -1 Puan

Akıllı telefon demek günümüzde uygulama ile eşdeğer anlamda kullanılıyor desek yeridir. Windows Phone Market kullanıcıların tabiri ile fazlası ile ıssız. Microsoft Market içerisinde eksik gördüğü uygulamaları kendi yayınlıyor ücretsiz olarak.

Facebook Uygulaması Windows Phone
Facebook Uygulaması Windows Phone

Popüler pek çok uygulama(Office, Whatsapp, Facebook, İnstagram, Skype, Viber …) markette mevcut ama uygulamalarda eksiklikler mevcut. Uygulamalar Android veya Ios’daki gibi sürekli güncellenmiyor veya en son güncelleniyor. Bu durum bazı popüler uygulamaların hiç olmaması gerçeği ile birleşince akıllarda soru işareti oluşuyor. Cep telefonu kullanıcıları kendilerini” Beta Tester” adlandırmışlardı ilk zamanlar.

Yukarıdaki yazımızda Microsoft Windows Phone işletim sistemini ciddi bir analizini bitirmiş olduk. Elbette öne çıkan maddleri yazıya ekleme özen gösterdim. Aklınıza takılan sorular olursa konu altındanyorum yazarak sorabilirsiniz.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir