Home / Windows İşletim Sitemi / Windows 7 / Acemiler için Bilgisayara Format Atma Nasıl Yapılır ( Video – Resimli )

Acemiler için Bilgisayara Format Atma Nasıl Yapılır ( Video – Resimli )

Merhabalar Bu makalemde Acemi yani ilk defa Bilgisayara format atmak isteyenlere rehber olacak bir makale yazacağim. Sifir yeniden bir bilgisayar topladiniz yada Bilgisayariniz zamanla yavaşladi ve bilgisayariniza format atmak istiyorsunuz. ilk başta benimde gözüme korktuğum bir şeymiş gibi gelen ama bir kere bilgisayarinizi formatladikdan sonra gözünüzün aliştiği ve hatta komşularinizin bilgisayarina format atmayi bile yaptiğiniz biri haline gelbilirsiniz :)

Şimdi Format atma nasil olur kisa bir ön bilgi vermek istiyorum. Bilgisayariniza format atmak için ilk önce kurulum Cd ihtiyaciniz vardir. yani Xp-Windows 7-Windows 8 vb. hangi işletim sistemini kuracaksaniz onun kurulum Cd ihtiyaç olacaktir.

Bilgisayariniz için Kurulum CD bulduğunuz peki Hangi işletim sistemini kuracak iseniz Bilgisayar Donanim İhtiyaçlari onu karşilamasi lazim Bunun için bunu ayri bir konuda ele aldiğim için Hangi işletim sistemi için Hangi Donanima ihtiyaç var Buradan incelebilirsiniz.

Bu ihtiyaçlari karşiladikdan sonra Bilgisayariniza Format Atmaya Geçebilirsiniz. Bu Konuyu Resimli ve Video Anlatim Şekli ile Anlatmaya Çalişacağim.

Kisa bir Senaryo ( Örnekleme ) ile Format Atma işlemine Geçelim ;

Bilgisayar Kapasitemiz : 100 GB

Ram : 512 Mb

İşlemci : Tercih ( Sisteme Göre )

Ekran Karti : Tercih ( Sisteme Göre )

YouTube Video Anlatim :

 

1- Adim ;

Bilgisayarimiza İşletim Sistemi olan Cd veya Dvd takiyoruz. Bilgisayarimizi Cd’den Boot Ediyoruz. Bilgisayarimizi Cd Boot etmek için Bios Ayarlarindan ( Açiulişta Delete Tuşu ile ) Cd boot seçebiliriz yada Açilişta Boot Menu Yapmak için F12 Tuşlarini kullanabiliriz.

 

2-Adim ;

format nasil atilir (1)Bilgisayarimizi Cd // Dvd Başlattikdan sonra Karşiniza Yüklenecek Dil – Saat ve Para Birimi Biçimi – Klavye veya Giriş Yöntemi gelecektir. Biz burada Dilimizi Türkçe Saat dilimini Türkçe ve Klavye Birimini Q yada F olarak tercihinize kalmiş seçilde ayarlayalim.

3-Adim ;

format nasil atilir (2)

Dil Tercihlerini Yaptikdan sonra karşiniza Şimdi Yükle Menusu gelecektir. Burada Kurulu işletim sistemleri için Başlangiçta Onar Seçeneğide Bulunmaktadir.

4-Adim ;

format nasil atilir (3)

Daha Karşimiza Lisans Sözleşmesini Kabul Edeceğimiz bir Menu gelecek Burada “ Lisans Koşullarini Kabul Ediyorum ” işaretleyerek İleri Diyoruz.

5-Adim ;

format nasil atilir (4)

Lisans Anlaşmasindan sonra karşiniza Yükselt ve Özel ( Gelişmiş ) menuleri gelecektir. Burada Yükselt Bilgisayariniz eski bir işletim sistemine sahip ise bir üst versiyona yükseltmek için bu Seçeneği, Yeni bir işletim Sistemi kuracaklar için Gelişmiş Seçeneklerinden Devam ediyoruz biz Özel ( Gelişmiş ) sekmesinden devam edeceğiz.

6-Adim ;

format nasil atilir (5)

Bu kisimda Windows işletim sistemini hangi Disk yüklemek istediğinizi soran bir pencere açilacaktir. Buraya yeni bir sürücü yüklemek için yada Sürücü seçenekleri ( Gelişmiş ) kismina girmek için seçenek var. Biz Sürücü Seçenekleri ( Gelişmiş ) bölümünden devam ediyoruz.

7-Adim ;

format nasil atilir (6)

Burada Ham ( Raw ) Disk görünmekte şimdi Sil Var olan Diski tamamen silerek içindeki Bilgiler gidecektir tek parçaya dönüşecektir. Genişlet Disk Genişletiyor önceden ayrilmiş Diski genişletebiliyoruz. Biçimlendir Diski biçimlendiriyor içindeki dosyalari tümünü siliyor. Yeni bastiğimizda 100 GB diski ayira biliyoruz yani 50 Gb olarak ikiye ayirabiliriz bunun birine windows işletim sistemi yükleriz diğerinide Arşiv olarak resimlerizi videolarimizi atabiliriz. Bilgisayar çökmelerinde yada Yanliş formatdan korumuş oluruz. Biz Yeni diyerek iki disk olarak 50 gb-50gb ayiralim bu video anlatilmiştir.

8-Adim ;

format nasil atilir (7)

100 Gb Harddisk ( Sabit Disk ) ikiye bölerek işletim Sistemini Kuracağimiz Bölümünü Seçiyoruz ( Genelde Resimde olduğu gibi Birincil ) kismi seçiyoruz ve İleri diyoruz.

9-Adim ;

format nasil atilir (8)

Bu işlemden Sonra Bilgisayarimiz Sistem Kurulumuna Geçiyor Sistem Dosyalari yüklenmeye başlayarak durumu ekranda görebilirsiniz.

10-Adim ;

 

format nasil atilir (9)

 

Bilgisayarimiz Sistem Dosyalarini Yükledikden sonra Yeniden Başlayacaktir. Burada Herhangi Bir Tuşa Kesinlikle Basmiyoruz. yoksa kuruluma yeniden geçecektir.

 

11-Adim ;

format nasil atilir (10)

Tekrar Bilgisayarimiz Kurulum Dosyalarini yeniden kurarak sistemi Hazirlamaya Başlayacaktir . Siz sadece Ekrandan takip ediniz.

12-Adim ;

format nasil atilir (11)

Daha Sonra Bilgisayarin yapilandirmak için Bilgisayariniz için Kullanici adi ve Bilgisayar Adi isteyecektir. Bu isimler Birbirinden farkli olmasi gerekiyor yoksa sistem kabul etmez saten..

13-Adim ;

 

format nasil atilir (12)

ileri dedikden sonra Bilgisayarimiz için isteğe göre parola belirleyebiliriz yada Pas geçerek şifre vermeyiz bunu Sonraki adimlarda uygulabiliriz konu için buradan öğrenebilirsiniz.

14-Adim ;

format nasil atilir (13)

 

Diğer Adimda Cd / Dvd Kutusunda Bulunan ürün anahtarini Buraya yazabilirsiniz. Yada Burayi boş Birakarak İleri diyebilirsiniz. Video Anlatilmiştir.

15-Adim ;

format nasil atilir (14)

Sonraki Adimda Bilgisayarimizin korumasini açabilir yada Sonra kendimiz yapabiliriz. Tercih size ait.

16-Adim ;

format nasil atilir (15)

Bilgisayarimizin Zaman Dilimi Saat ve Tarih kontrolunu kontrol ediniz, bios piliniz zayif ise burada bir yanliş olabileceğini dikkate alarak kontrol ediniz daha sonra ileri diyerek burada geçiniz.

17 Adim ;

format nasil atilir (16)

Son olarak Bilgisayariniz Bağlanti Ağ ayarlarini Seçerek işlemi tamalayacağiz biz burda Ev Ağini seçerek işlemi sonlandiralim.

Evet İşlem buraya kadar Bundan sonra Format işlemi tamalandi ve Sistem kuruldu artik bilgisayariniza istediğiniz programlari yükleyerek gönül rahatliği ile kullanabilirsiniz. Bilgisayarinizi istediğiniz zaman artik kendiniz formatlayabilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Windows 7 – Windows 7 Genel Bakış – Windows 7 Özellikleri

  Bu Hazırlamış olduğum Video da , Windows 7 işletim sistemine genel bir bakış yapıyoruz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir