Home / Diğer Konular / Adaçayı Faydası Nedir?

Adaçayı Faydası Nedir?

Latince adı salvia officinalis olan adaçayı, uzun yıllardan beri kullanılan bir bitkidir. Çok eski zamanlarda evlerde adaçayı yakılarak evlerdeki mikroplar temizlenir ve evler dezenfekte edilirdi. Ayrıca tarlalardaki zararlılara karşı da kullanılarak fayda sağlardı.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı faydası arasında hafızayı güçlendirmesi de vardır. Unutkanlığa karşı faydalıdır. Alzheimer sebebiyle azalan bir beyin kimyasalına koruyucu etkide bulunduğu belirlenmiştir. Beyne fayda sağlar. Adet düzensizliklerini ve sancılarını iyileştirir, rahim iltihaplarını giderir. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarında, bu şifalı çayı içmeleri faydalıdır. Östrojen içerir. Menopoz dönemindeki kadınların şikayetlerini azaltır. Menopoz döneminde kadınların ateş basması, terleme gibi şikayetlerinin azalmasına yardım eder. Döl yatağı hastalıklarında da ara sıra adaçayı oturma banyoları alınmalıdır.Adaçayı FaydalarıTüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların kolay atılmasını sağlar. Sindirim sistemini düzene sokar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Ayrıca hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir. Karaciğerde de çok olumlu etkiler oluşturduğu bilinirken, oluşan tüm rahatsızlıkları gidererek, gazları yok ediyor. Kan temizleyici etkisi bulunan adaçayı, solunum organlarını ve mideyi balgam salgılarını temizler, iştah açar. Hastalıklara yakalanma sonucu oluşan halsizliği önler. Kasları kuvvetlendirir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Baş ağrısı ve özellikle migren gibi şiddetli ağrılara iyi gelir.Mideyi ve bağırsakları rahatlatması da adaçayı faydası arasındadır. Gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde ishalde çok rahatlatıcı etki gösterir. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanabilir. Bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlar. Bayanlar göğüslerinin büyümesini isteyen bayanlar göğüs büyütücü olarak bu çayı içebilirler.Bitki çayına batırılan pamuğun hasta bölgelere uygulanması uygun görülür. Sinirli ve yorgun olan kişilere ve rahim hastalığı çeken kadınlara arada sırada bu şifalı bitkinin oturma banyoları tavsiye edilir.Yaralar, iltihaplı yaralar ve çıbanlar (apseler) kaynatılmış bitkinin suyu ile pansuman edilir. Yapraklarından elde edilen tozu da kullanılabilir.Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilebilir.Bağırsak gazları ve hazımsızlığa karşı 1 lt. suya 3 tutam bu şifalı bitkiden, 1 tutam nane ve 1 tutam papatya konarak kaynatılır. Pekmez ile tatlandırılarak gün içinde içilir.Dıştan uygulandığında (çalkalama ve gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, farenjit, larenjit, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle öneriliyor. Bu hastalıklar için günde 2-3 defa bitki çayıyla gargara yapılır. Bu şekilde diş etlerini güçlendirir, dişleri beyazlatır.

Adaçayı Hangi Ölçülerde Kullanılmalıdır?

Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesi için 80 gr olan yarım avuç adaçayı, 1litre suda haşlanır. Şeker ve küçük bir parça limonla çay gibi içilir.Diş eti kanamaları için kaynatılarak içine biraz sirke ve bal eklenip gargara yapılır. Diş iltihaplanmalarında kanayan, sallanan dişlerde ve diş eti çekilmesinde de bu formül iyi gelir. Gargara yapılır veya çaya pamuk batırılarak hasta bölgeye tampon uygulanır.AdaçayıFistül tedavisi için 1 çay bardağı kaynak suya, 3 kahve kaşığı ada çayı konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Sonra bu suya batırılan bir parça pamukla fistülün üzerine kompres yapılır. Aynı işlem her gün tekrarlanır.Grip, soğuk algınlıkları ve bunlardan ileri gelen adele ağrılarında, ateş düşürülmesinde bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı ufalanıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir, gece içilirse rahat uyumayı sağlar. Öksürüğe iyi gelir.Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve organ titrekliklerinde günde iki fincan içilmesi tavsiye edilir.Saç bakımı için besleyici ve etkili bir tonik olması da adaçayı faydaları arasındadır. 8 bardak kaynatılmış suya bir avuç adaçayı konur, üstü kapalı 5 dakika kaynatılır, 30 dakika demlenir, süzülür. Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur, durulanmaz, soğuk kullanılması daha etkilidir. Aynı zamanda papatya ile içmeye devam edilir.Yağı,  bebeklerde gaz gidermeye yardımcı olur fakat çay olarak bebeklere içirmek doğru değildir. Ayak tabanlarına masaj yaparak uygulama yapılır. Ayrıca gelişmiş bireylerde gaz söktürücü, ter kesici, idrar attırıcı etkileri vardır. Bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılması önerilir.

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Hamile kadınların özellikle hamileliklerinin ilk 3 ayında adaçayı tüketmesi tavsiye edilmez. Bu bitki hamilelik döneminde düşük yapma riskini arttırır. Fazla tüketilmesi emziren bayanlardaki sütü azaltabilir. Sara yani epilepsi rahatsızlığı bulunan kişilerin bu bitkinin çayını tüketmemesi gerekir. Çok uzun süre fazla miktarda kullanılırsa damakta şişmeye sebep olabilir, zehirlenmelere yol açabilir. Fazla kullanımı yüksek tansiyona sebep olabilir yada mideye rahatsızlık verebilir. Küçük çocuklara adaçayı içirilmesi uygun değildir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Disk Fren Nasıl Çalışır

Disk Fren Nasıl Çalışır? Araçların en çok gerekli olan özelliklerinden biri de fren sistemleridir. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir