Home / Android / adb ile root erişimi olmadan Android uygulamalarını yedekleme

adb ile root erişimi olmadan Android uygulamalarını yedekleme

Android 5.0 Lollipop, kurulum aşamasında uygulama geri yüklemelerini kolaylaştırmıştı. Android 5.0’tan sonra geri yükleme aşamasında uygulamalar Play Store’dan indiriliyor, sistem ayarları ve kayıtlı Wi-Fi ayarları gibi veriler de geri yükleniyordu. Google uygulamalarının büyük bir çoğunluğu verileri sunucu tarafında tuttuğu için bu geri dönüş aşaması sadece Google uygulamalarının kullanıldığı bir dünya için oldukça iyi bir yenilik olarak görülebilir ancak pek çok kişinin aktif olarak kullandığı uygulamalar ve oyunlar Google Drive senkronizasyonu, Play Oyunlar’da ilerlemeleri saklama gibi sunucu tarafında veri tutma gibi özellikleri desteklemediği için mevcut çözümler hâlâ mükemmel değil.

Eğer root erişiminiz varsa, Titanium Backup yıllardır Android’in en büyük eksikliğini kolaylıkla kapatıyor, ancak root erişimi yokken işler oldukça karışıyor. Root erişimi olmadan şu anda Android uygulamalarını ve uygulama verilerini yedeklemenin tek yolu adb backup komutunu kullanmak. Evet, Play Store’da root erişimi gerekmeden yedekleme ve geri yükleme yapmayı sağlayan uygulamalar mevcut ancak o uygulamalar da adb backup komutunu kullanıyor, dolayısıyla herhangi bir uygulamayı ve yaratacağı problemleri denkleme eklemeden adb backup komutunu doğrudan kullanmak daha sağlıklı.

adb ve genel olarak terminal kullanmak çoğu kullanıcıya eğlenceli görünmeyebilir. Sürücü kurulumu aşaması, gereken dosyaların indirilmesi gibi temel adımları henüz uygulamadıysanız öncelikle adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır? yazısını okumanız ve adımları uygulamanız gerekiyor.

adb backup komutunun kullanımı

Hazırlıklarınızı tamamladıysanız, adb backup komutunu yakından bakalım. adb backup komutunun genel olarak kalıbı ve parametreleri şöyle:

adb backup [-f <file>] [-apk|-noapk] [-obb|-noobb] [-shared|-noshared] [-all] [-system|-nosystem] [<packages…>]

-f

f parametresi yedek dosyasının varsayılan olarak kullanılan backup.ab isminden farklı olarak adlandırılmasını sağlıyor. Yeni yedeğin yanlışlıkla önceki yedeğin üzerinde yazılması gibi durumlarla karşılaşmamak için her yedeklemede bu parametre ile yedek dosyasına farklı bir isim vermenizde fayda var.

-apk|-noapk

apk ve noapk parametreleriyle yedeklere verilere ek olarak uygulamaların cihazdaki apk dosyalarının eklenip eklenmeyeceğini ayarlamamızı sağlıyor. Varsayılan olarak bu seçenek apk dosyalarını yedeklere dahil etmeyen -noapk parametresi ama uygulamaları Play Store’dan yeniden indirmek ya da yedeklenen versiyondan daha yeni bir versiyonun Play Store’dan inmesi ve yedeklenmiş verinin eski kalması nedeniyle uyumsuzluk yaşanmasını istemiyorsanız -apk parametresini kullanmanız daha güvenli olacaktır.

-obb|-noobb

obb ve noobb parametreleri uygulamaların büyük verilerini tuttukları obb dosyalarının yedeklenip yedeklenmeyeceğini ayarlamayı sağlıyor. Varsayılan seçenek noobb ve obb parametresini kullanmak yedeğin boyutunu büyütüyor ancak tam yedek alınmasını sağlıyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir