Home / Android / adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır?

adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır?

Android Developer Bridge’ın kısaltmasını alan adb komutu adından da belli olabileceği gibi, geliştirme amacıyla komut satırını kullanarak çeşitli işlemleri yapabilmemizi sağlıyor. Ne gibi işlemler? Cihazdan dosya çekme, dosya yükleme, uygulama kurulumu, uygulama silme, uygulama verisi yedekleme, uygulama yedeklerini geri yükleme, sistem raporlarını görüntüleme, indirilmiş OTA güncelleme paketi ile cihazı güncelleme, ekranı videoya çekme…

adb komutunu kullanabilmek için bir adet Android cihazı, bir adet Windows, OS X veya Linux ile çalışan bilgisayar ve bu iki donanımı bağlayabilecek bir kabloya ihtiyacımız bulunuyor.

adb komutlarını kullanabilmek için Ayarlar uygulamasına girdikten sonra Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklaması seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Yeni Android cihazlarında kullanıcının yanlış kullanımını önlemek amacıyla bu menü gizleniyor, eğer siz de göremiyorsanız Ayarlar uygulamasında Cihaz hakkında bölümünden derleme numarasının üzerine ardışık olarak “artık geliştiricisiniz” seçeneğini görene kadar dokunun ve etkinleşen menüye giriş yapın.

adb ve fastboot komutlarını kullanabilmek için bilgisayarımızı da hazırlamamız gerekiyor. Öncelikle Windows, OS X ve Linux için bu dosyaları indiriyoruz. Örneğin platform-tools_r21-windows.zip dosyasını indiriyorum ve yazının devamında da bu versiyonu kullanarak komutları uyguluyorum. Dosya indikten sonra zip dosyasını Windows’un dahili arşiv ayıklama özelliğini ya da 7zip, WinRAR gibi uygulamaları kullanarak çıkarıyorum. Arşivden çıkan klasörün içindeki platform-tools klasöründe adb ve fastboot dosyalarını görmem gerekiyor.

İşlemleri başlatmak için Windows’un, OS X’in ve Linux’un içinde dahili olarak bulunan Terminal veya Komut satırı uygulamalarını kullanıyoruz. Windows içinde cmd araması ile bu uygulamayı bulabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Windows CMD

İlk kez kullanacaklar için, komut satırı bulunan klasörü gösteriyor ve yan tarafa girilecek komutları bulunan klasörde uyguluyor. Bu yazıda komut satırının ihtiyaç duyacağımız tek komutu olan cd ile bulunuduğumuz klasörü değiştirerek az önce indirdiğimiz dosyanın bulunduğu konuma geçeceğiz.

Windows platform-tools

Ben platform-tools klasörünü masaüstüme kopyalıyorum ve tam adresi olan C:UserscanerDesktopplatform-tools değerini kopyalıyorum. Yapmam gereken işlem cd komutu ile bu klasöre geçmek ve bunun için bulunduğum klasörün yolunu kopyalıyorum, cd yazıp boşluk bırakıyorum ve klasörün yolunu komut penceresine yapıştırıp, enter tuşu ile geçişi yapıyorum:

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir