Home / Android / Akıllı Cihazlara Şarj Ederken Uygulanan Yanlış Bilgiler

Akıllı Cihazlara Şarj Ederken Uygulanan Yanlış Bilgiler

1 – Şarj etmeden önce pilin tamamen bitmesini beklemek

sarjın-bitmesini-beklemek

Evet, çoğu kişinin yanlış bildiği bir şey de şarj etmeden önce pil seviyesinin sıfır’ı göstermesini beklemek oluyor. Akıllı cihazlara entegre edilen Lithium-Ion pillerin sıfır değerini görmesi sakıncalıdır. Pilinizin kalibrasyonu için ayda bir olmak şartıyla tamamen bitirip şarj etmeniz faydalı olabilir. Fakat bunun haricinde hergün bunu yapmanız pil ömrünü etkileyebilir. Ayrıca patlamalara karşı pili etkisiz hale getiren devreler bulunduran Lithium-Ion piller, kendilerini çalışamaz hale getirerek patlamalara karşı akıllı davranabiliyor. Siz yine de dikkatli olun.

2 – Şarj edebilmek için pil seviyesinin %15’in altına düşmesini beklemek

15beklemek

Pil seviyesinin %15’in altına düşmesini bekledikten sonra şarj etmek, bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Pilinizin kararlı ve uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer % 40 ile % 80 pil seviyelerinde şarj etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Yani akıllı cihazınızı şarj etmek için şarjın bitmesini beklemeyin.

3 – Gece yatarken akıllı cihazınızı şarj’da bırakmak

yatarken-sarj-etmek

Bir diğer yanlış bilinen bilgi de gece yatarken akıllı cihazları şarj’da bırakmanın pil performansını olumsuz yönde etkilemesi. Yanlış biliniyor çünkü dediğimiz gibi bu akıllı cihazlar, pil seviyesi %100 olduğunda şarj etmeyi kendiliğinden bırakıyor. Öyle ki şarj aletini çıkarmadan kullanırsanız eğer telefonunuzu şarj aletinden gelen enerji ile çalıştırırsınız. Ne zaman şarj aletini çıkarırsanız, o zaman piliniz devreye girer ve cihazı pilde kullanırsınız.

4 – Şarj aleti başka bir cihaz markasına ait ise cihazınıza zarar vermesi

farlı-sarj-aleti

Kullandığınız şarj aleti eğer başka bir markaya ait ise cihazınızın pilini gayet güzel şekilde dolduruyor olsa da bizim önerimiz akıllı cihazınız ile birlikte gelen şarj aletini kullanmanız. Çünkü ismini duymadığınız, ucuz ve kalitesiz şarj aletleri pilinizin performansı için zararlı olabilir. Nitekim Righto.com sitesinde yapılan bir test’e göre, ucuz ve kalitesiz şarj aletleri bilinenden daha kötü performans sergilediği ortaya çıktı. Fakat güvenilir, bildiğiniz ve kaliteli markaların şarj aletlerini kullanmanız akıllı cihazınızın piline bir zarar vermiyor hatta orijinal şarj aletiniz gibi olmasa da iyi bir pil performansı sundukları ortada.

5 – Şarj ederken akıllı cihazınızı kullanmamak

sarjedilirkenkullanma

Söylenenin aksine akıllı cihazınız şarj oluyorken cihazınızı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat orijinal şarj aleti kullanmaya dikkat etmeniz gerekmekte. Geçen sene yayınlanan bir haberde Çin’de yaşayan uçuş görevlisi Ma Ailun, iPhone 4 markalı akıllı telefonunu çakma tabir edilen şarj aletiyle şarj ederken kullanmış ve cihaz elinde patlamış. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz kalitesiz şarj aletlerini kullanırken biraz daha dikkatli olmanızda fayda var. Bunun yanında yüksek performans ve güçlü grafik donanımı isteyen oyunlar ve uygulamalar akıllı cihazlarınızı çok fazla ısıtırlar. Pilinize zarar vermemek için uzun süre bu tür oyunları ve uygulamaları kullanmamaya çalışmalısınız.

6 – Akıllı telefonunuzu kapatmasanız da olur

kapatma

En çok bilinen yanlışlardan biri de akıllı cihazların nefes almadan çalışmaları. Mekanik bir yapısı olan bu cihazların nadir de olsa kapatılmaya ihtiyaçları var. Pil ömrünü uzatmak için akıllı telefonunuzu kapatmayı Apple’ın teknik servisi önermekte. IT Crowd bu konuda “Kapatıp açmayı denediniz mi” sorusunu sorarken, android işletim sistemi ve Windows Phone cihazlarında da haftada bir gün kapatmanız pilinizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

7 – Cihazınızın sıcaklığı işlemciye zarar, pille alakalı değil

ısınma

İşte çok bilinen yanlışlardan biri de bu. Sıcaklık ne kadar yüksekse akıllı cihazlar için o kadar kötüdür. Tabii ki yüksek ısı cihazınızın işlemcisine ve anakartına zarar verebilir ama bunun yanında pilinizin performansını da büyük ölçüde düşürür. Sıcak bir ortamda akıllı cihazınızı kullanıyorsanız bir yıl sonra pil performansını %40 seviyesinde kaybedebilirsiniz. Oyun oynarken ve yüksek performans gerektiren uygulamalar ile çalışırken cihazınızın ısınması normal olsa da, cihaz bu yüksek ısıya ancak birkaç saat dayanabilir. Ayrıca akıllı cihazlarınızı doğrudan güneş ışığında bırakmamalı, ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız ve münkün olduğu kadar cihazın sıcaklığını 25°C’nin altında tutmalısınız.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Krank Mili Nasıl Çalışır

Krank Mili Nasıl Çalışır? Bir arabanın yakıtın girişinden pistonlarına motoruna hatta dönme hareketi sağlayarak tekerleklere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir