Home / Donanım / Akıllı Telefonların İnsan Hayatına Zararları

Akıllı Telefonların İnsan Hayatına Zararları

Uzun süredir hayatımızda olan akıllı cep telefonları hayatımızın her alanında bir çok değişikliklere ve bu değişikliklerle birlikte tahribata yol açtı. İnsanları maddi olarak yorduğu gibi manevi olarak da bir çok değerin kaybına yada yozlaşmasına yol açtı. Gün içerisinde yanımızdan ayıramadığımız bu küçük oyuncakların İnsan hayatına verdiği başlıca zararları derlemek istedik. Hazırsanız başlayalım.

1) Aile içi iletişimin kopma noktasına gelmesi

Bu akşam standart bir Türk ailesinin evine konuk olsak karşılaşacağımız manzara belli. Her birey akıllı telefonuyla kendi köşesine çekilmiş ve gözünü o küçük ekrandan ayırmıyor halde olacaktır. Sohbet muhabbet nerdeyse hiç yok. Biraz daha uzun süreli izlediğimizde su içmeye bile üşenen insanlar göreceğimiz kesin. 12 yaşında çocukların bile ellerinde bu cihazlardan bulunduğundan eskisi gibi sıcak aile ortamının bulunması çok zor.

2) Kısa mesajla biten Aşklar

Uzun süreli yaşadığınız bir ilişkiniz var ortada yılların emeği var belki üç belki dört sene yada daha fazla ama sonu sadece; “Bitti!” denilen bir kısa mesaj ve hayatınızın kalanına iki yabancı gibi devam ettiğiniz bir duygusal yozlaşma şekli. Eskiden olsa ayrılmalar en azından yüz yüze, anlaşarak ve çiftlerin birbirini kırmadan yaşadıkları durumlar olurdu genelde.

3-) Online chat uygulamaları ve aldatmalar

Wechat, tango ve daha yüzlercesi. Emin olun hepsi tek bir amaca hizmet ediyor. Kimisi heyecan arıyor, kimisi zevk arıyor kimisi ise aradığı aşkı gerçekten buradan bulabileceğine inanıyor. Kimse kusura bakmasın ama evlisi de bekarı da bu düzenin içinde. Yalanların cirit attığı bu dünya’nın aldatmalara etkisi kesinlikle çok büyük.

4-) Hareket halindeyken telefonla ilgilenmek

Bir ekrana kilitlenmiş halde bir yerden bir yere yürüyerek veya arabayla giden insanlar. Sanki birileri tarafından bu ekrana kilitlenmişler gibi ama dillerinde hep aynı söylem; özgürlük. Sadece İstanbul trafiğinde elinde telefonla araba sürmeye çalışanların sebep olduğu kazalarda ölen yada sakat kalan insan sayısı bile ürkütücü.

5-) Bir yada İki Aylık Maaşınla Telefon Sahibi Olmak

Bugün Türkiye’de asgari ücretle çalışmasına rağmen elinden İphone, Samsung düşürmeyen insan sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Tamam elbetteki tüketim kültüründe yaşıyoruz ve en iyisine sahip olmak istiyoruz ama kredi kartlarıyla yada senetlerle aldığımız bu telefonlar gelecek aylarımıza ipotek koymuyor mu sizce? Daha da kötüsü en iyi ihtimalle 3 sene sonra yeni bir telefona sahip olmak isteyeceksiniz ve bu döngü böyle sürüp gidecek.
Bu düzeni yaratan ve dışarıdan izleyenlerin çok eğlendikleri kesin.

Üzerine kesinlikle düşünmemiz gereken bir konu.
Şimdilik hepsi bu kadar.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır

Samsung Galaxy C7 Google Hesabı Nasıl Açılır Google Play Store sayısız uygulamasıyla Android kullanıcılarına hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir