Home / Android / Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrü Nasıl Artar ?

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrü Nasıl Artar ?

Günümüzde akıllı telefonların kullanım alanları arttığından dolayı akıllı telefonların şarjları çok kısa süre dayanmaktadır. Şarj sorunu yüzünden pek çok kullanıcı akıllı cihazlarında sorun yaşamakta ve tam anlamıyla tüm özelliklerini kullanamamaktadır. Bazı kişilerin akıllı telefonlarını yoğun şekilde kullanmaları sebebiyle şarjları biterken, bazı kişiler ise akıllı telefonlarını kullanmadıkları zamanlarda bile şarjları tükenmektedir.Akıllı telefonunuzun pil ömrü nasıl artar sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunmaktadır. Bu cevapları önem sırasına göre sıralarsak;

  • Ana ekran ve kilit ekranını kaplayan duvar kağıdı seçeneklerinizi genellikle hareketsiz olmayan sabit resimlerden seçmeniz duvar kağıtlarının arka planda çalışmasını engelleyeceğinden şarj tasarrufu sağlayacaktır.
  • Akıllı telefonların aydınlatmasını otomatik olarak ayarlamak da şarj tasarrufu sağlayacaktır.
  • Akıllı telefonların bir diğer önemli özelliği devamlı internete bağlı olmasıdır. Kendisini devamlı güncel tutmak için mobil interneti devamlı kullanan akıllı telefonların mobil internet özelliklerini kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız şarj süresini uzatmaktadır.
  • Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise uygulamalardır. Uygulamaların kullandıktan sonra direk kapatılması ya da çıkış yapılması aslında uygulamayı kapatmamaktadır. Bu sebeple uygulamaların arka planda çalışması konusunda dikkatli olmalı ve gerekli kontroller sık yapılmalıdır.
  • Akıllı telefonunuzun pil ömrünü nasıl artar sorusuna yapılacak müdahele anlamında verilecek tek bir cevap vardır. Bu müdahele bataryanın kalibre edilmesi işlemidir. Bu işlemin amacı bataryanın tam anlamıyla yani %100 olarak dolmasıdır. Zaten %100 ibaresini görüyorum ondan sonra şarjdan çıkarıyorum demeyin, çünkü telefon üreticileri hiçbir zaman bataryaları sonuna kadar şarj edecek şekilde üretmemektedirler. Yapılacak bu işlem ile batarya tam anlamıyla %100 olarak şarj edilecektir. Telefonunuzu %100 olarak şarj edin, telefonu şarjdan çıkarın ve telefonu kapatın. Telefonu tekrar şarja takın ve bekleyebildiğiniz kadar bekleyin (1-3 saat arası) telefonu şarjdan çıkarın ve telefonunuzu açın. Telefonunuzu açtıktan sonra 2 – 5 dakika arası hiçbir şey yapmadan bekleyin (şarj cihazı takılı olmasın). Telefonunuzu tekrar kapatın ve en az yarım saat tekrar şarja takın. Şarjdan çıkardığınıda telefonunuzu normal olarak kullanabilir ve bundan sonra devamlı olarak batarya kendini kalibre etmiş olduğu için %100’ü olarak kendisini şarj etmiş olarak kullanılabilecek duruma gelecektir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir