Home / Wordpress / Akismet nedir ve neden hemen kullanmaya başlamalıyız

Akismet nedir ve neden hemen kullanmaya başlamalıyız

Yeni bir wordpress yüklemesi ile ön yüklü olarak gelen Akismet nedir ve neden hemen kullanmaya başlamalıyız. Ön yüklü diyoruz çünkü her ne kadar yüklü gibi görünse de bu eklentiyi kullanmaya başlamak için birkaç ayarlama daha yapmamız gerekecek.

Aksimet nedir?

} Aksimet wordpress sitelerini istenmeyen yorumlara karşı koruyan bir eklenti olup kişisel web siteleri için ücretsiz bir eklentidir. WordPressin kendisi tarafından yayınlandığı için onunla birlikte ön yüklü olarak gelir. Özel bir algoritma ile hazırlanmış olup Akismet kullanan sitelerden gelen istenmeyen posta uyarılarını da dikkate alarak diğer kullanıcılara olan saldırıların önüne geçmeyi hedefler. Nisan 2014 itibariyle 134 Milyar civarında istenmeyen yorum engellenmiş durumdaydı.

Neden hemen kullanmaya başlamalıyız?

Popüler web sitelerinin aldığı yorumların % 85’i düzeyinde büyük bir çoğunluğu istenmeyen yorumlardan oluşmaktadır. Bir sitede diğer gerçek yorumlara konsantre olmak ve onlara gerekirse cevap vermek varken tüm bu yorumlar arasında kaybolmamak için bu eklenti kullanılmalıdır.

Nasıl aktive edilir?

Öncelikle bu eklentinin aktive edilebilmesi için www.aksimet.com sayfasına giderek oradan Api Key denen anahtar kelimeyi elde edeceğiz. Sayfaya gidip oradaki ‘Get a WordPress Key’ yazan yeri tıkladığımızda 3 adet üyelik sistemi gelecek, biz bunlardan kişisel ve ücretsiz olan ve aşağıda fotosunu gördüğünüz Personal olanına kayıt olacağız. Kişisel Akismet seçeneğiKişisel Akismet seçeneğiBu seçenekte bulunan ‘Sign Up’ yani kayıt ol tıklandığında aşağıdaki gibi bir sayfaya ulaşacaksınız ve burada geçerli bir email adresi, bir kullanıcı adı ve şifre gireceğiz. Eğer wordpress.com üyeliğiniz varsa bu üyelik için varolan kullanıcı adı ve şifreyi girerek tekrar kayıt olmanıza gerek kalmayacaktır. ‘I already have a WordPress.com account!‘ seçeneğini tıklayıp bu safhaya geçebilirsiniz. Akismet kayıt olmaAkismet kayıt olmaKayıt bitip ‘Sign Up’ yani kayıt ol dediğinizde kayıt tamamlanacak ve size bir anahtar kelime verecek, aşağıda örneğini de gördüğünüz anahtar kelimeyi kopyalayınız. Akismet anahtar sayfasıAkismet anahtar sayfasıBuradan aldığınız api key’i şimdi Eklentiler sayfasına giderek Akismet eklentisinin ‘Ayarlar’ kısmını tıkladığınızda aşağıdaki gibi gelecek olan sayfaya gireceksiniz. Akismet eklentisine Api Key girmeAkismet eklentisine Api Key girmeYukarıda kırmızı ok ile gösterilen kısma Api Key girildikten sonra hemen altındaki kırmızı ile etrafı çevrili ‘Strictness’ yazan kısımda kullanımında ne kadar bir katılık istiyoruz onu seçeceğiz. 1 kısım seçildiği taktirde spamlar otomatik olarak devre dışı kalacak siz bunları görmeyeceksiniz dahi. 2. seçenekte ise loşturulmuş olan bir Spam klasörü içerisine bu yorumlar atılacak ve sizin bunlara bakıp inceleme şansınız olacak, ancak burada da yine 15 günden eski olanlar otomatik olarak silinecektir.Bunları yaptıktan sonra artık Değişiklikleri Kaydet dediğinizde siz de istenmeyen yorumlara karşı koruma altında olacaksınız.Yazıyı beğendim ve paylaşmak istiyorum derseniz paylaşım butonları alttadır, bilgi paylaştıkça çoğalır. İyi bloglamalar…

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

WordPress Yüklenilmesi Gereken 7 Eklenti

Şu ana kadar Dünyadaki tüm sitelerin %40’ı wordpress ile oluşturulmakta. Durum böyle olunca wordpress gün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir