Home / Android / Android Cep Telefonu Root Atma FAYDALARI VE ZARARLARI

Android Cep Telefonu Root Atma FAYDALARI VE ZARARLARI

Günümüz Android cep telefonları kullanıcıları pek çok sebepten dolayı root atma denilen işlemi uygulamaktadır. Peki bu ne kadar faydalı ve zararlı birlikte inceleyelim.

Cep-telefonu-kullanan-kizCep telefonları, son 10 yılda iyice hayat da vazgeçilmezlerimiz arasında bir yer edindi. Uzun vadede de bu yerini koruyacağa benziyor. Günlük yaşantımızda gerçekleştirmeyi arzuladığımız pek çok şeyi artık son model akıllı telefonlar ile gerçekleştirebiliyoruz.Cep telefonları artık sadece konuşma, iletişime amaçlı değil; zaman değerlendirme işlevi, işlerinizde yardımcı olma gibi daha pek çok konuda da bu telefonlar yardımını almaktayız. Peki, hayatın her alanında kullandığımız bu telefonlar amatör – uzman kişilerce uygulanan Root ne kadar faydalı? Ne kadar zararlı? Bu yazımızda bu konuyu masaya yatıracağız

Root atmanın cep telefonlarına sağladığı faydalara bakmamız gerekirse, birinci olarak olanaklarımızı genişlettiğini ifade edebiliriz. Android işletim sistemi saf hali ile pek çok kısıtlama içinde yüklenir. Telefonda pek çok olanağa rağmen kullanılamayan özlellikler vardır. Peki olanaktan kastedilen nedir ? bunlar ses şiddetinden, flash miktarına kadar pek çok farklı konuda en yüksek ve en düşük ayarları istediğimiz şekilde değiştirebilme imkanına root atma ile sahip olabilirsiniz.Pek çok düşük bütçeli cep telefonu veya çin malları telefonlar Android işletim sistemine sahipse yavaşlık gösterebilir. Bu sebepten dolayı performans bakımından önemli olan işlemci hızına da buradan ayar çekebilirsiniz. Yönetim mekanizmasının aldığı yasak kararları ile ülkemizdeki Android kullanıcıları yasak siteler için çözüm yine Root atmaktan geçmektedir. Yasaklı sitelere girmek için DNS ayarlarınızı bu şekilde değiştirerek yasaklı sitelere sıkıntısızca girilmesi mümkündür.

Peki bu işlemin kullanıcılara negatif etkisi neler olabilir ? Root atmak bazı bazı totoliter devletlerde yasaklanmış bir işlevdir. Şu ana kadar Türkiye’de kısıtlama yoktur ama birçok ülkede cep telefonuna root lama yasaklı işler konumundadır. Telefona verdiği zararları inceleyecek olursak, eksik veya yarım şekilde root atılırsa cep telefonu sağlıklı kullanılamaz. Root işlemi için yazılımın güvenli ve doğru kodlanmış olması önemlidir. Bilhassa milyonlarca kişinin kullandığı root yazılımı kullanılmıyorsa hata durumunda daha fazla efor sarf etmeniz gerekebilir. Bazı firmalar root atmayı garantiden çıkma olarak sayabilmektedir.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Krank Mili Nasıl Çalışır

Krank Mili Nasıl Çalışır? Bir arabanın yakıtın girişinden pistonlarına motoruna hatta dönme hareketi sağlayarak tekerleklere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir