Home / Android / Android Cihazlarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Android Cihazlarımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Android cihazlarınız güvenli mi?

Android cihazlarınız onlarca tehdite karşı savunmasızsa ne yapmalıyız?

Android cihazımızın güvenliğini nasıl arttırabiliriz,bu makalemizde bu konuları ele alacağız.

android-guvenlik

Yapılan araştırmalara göre toplam 7 milyon değerinde,her yıl akıllı cihaz kaybediliyor.Ayrıca google play de yüklenen,kaynağı belirsiz zararlı yazılım içeren yazılımları da android cihazımıza yüklediğimiz de farklı riskler ortaya çıkıyor.

Antivirüs programları yüklemek mantıklı mı,gerekli bir yazılım mı?

Android,linux tabanlı bir işletim sistemidir.Bu yüzden windows gibi fazla zararlı yazılım içermezler.Linux işletim sistemleri,zararlı yazılım üreticileri tarafından ön planda değildir.

Ayrıca,yüksek donanımlı bir android cihaza sahip değilseniz,cihazınızı oldukça yavaşlatacaktır.

Ben windows işletim sistemi bulunan,bilgisayarım da bile virüs programı kullanmıyorum,kaldı ki android tabanlı telefonuma yükleyeyim. :)

Eğer custom rom kullanıyorsanız,sistemi az yoran virüs programı google playden yükleyebilirsiniz.Eğer indirdiğiniz uygulamalara dikkat ediyorsanız,ıvır zıvır uygulama kurmuyorsanız buna bile gerek yok. :)

Eğer antivirüs programları yükleyeceğim derseniz şu uygulamaları öneriyorum;

 

antivirus-android-uygulama

DR.Web Antivirüs: Ücretli ve Ücretsiz Seçeneği Bulunmakla Birlikte,Ücretli Fiyatı 165 TL cik. :)F-Secure Mobile Security: Oldukça yüksek puanlar almasına karşın ücretli olduğu için az bir kitleye hitap ediyor.Avast Mobile Security & Antivirüs: Sadece android için değil,bilgisayarlar için de en iyi antivirüs uygulamalarından olan avast,ücretsiz olarak sunulmuş.

Fotoğraf,video Gibi Hassas İçeriklerimi Nasıl Korurum?

Daha önceki yazılarımızda bu konuya değinmiştik,cihazımızı kurcalayan kişiler için fotoğraf ve videolarımızı saklamak,şifrelemek büyük dert.Buna çözüm yolu olarak şuradaki yazımı inceleyin lütfen. :)

Uygulamalarımı Nasıl Şifrelerim/Korurum?

Android uygulamalarımızın bazılarını hassas olduğu için korumak istiyoruz,örneğin facebook,twitter gibi uygulamaların yabancı misafirlerimiz tarafından kurcalanmasını istemeyiz.Bunun için android de varsayılan gelen bir uygulama olmasa da,google play de bu işler için imdadımıza koşan uygulamalar var.Alanında kral uygulamalar ise şu şekilde :) ;

APPLOCK: En çok indirilen uygulama koruma programlarından applock ile uygulamalarınıza özel şifreler belirleyebilir,şifrenizi desen olarak belirleyebilirsiniz.Smart App Protector: APPLOCK alternatifi bir uygulamadır kendileri. :)

Telefonun Çalınma/Kaybolma Risklerini Azaltın.

Android telefonunuzun,çalındığında veya kaybolduğun da cihazınızı bulmak için google tarafından geliştirilen,android cihaz yöneticisi uygulaması var.Bu uygulamayı kullanabilmek için android cihazınızdan daha önceden aktif etmeniz gerekiyor,daha sonra olası bir durum da,cihazınızın alarmını çaldırabilir ve lokasyonunu öğrenebilirsiniz.

Kişisel Dosyalarınızı Bulut Depolarda Saklayın.

Android telefonunuz da ki dosyalar her zaman risk içerisinde ve cihazınız da herhangi bir zarar olması durumunda,içeriklerinizin kurtarılması oldukça zor.

Sizler için manevi veya maddi önemi olan dosyalarınızı her zaman bulut depolara yedekleyin,aynı zaman da telefonunuz da alan açılacaktır.Bu da bir yarar tabi. :)

Alanında en iyi bulut depolar ise şu şekilde; Google Drive,One Drive,Yandex Disk,MailRu

Bu yazımda sizlere android cihazlarınız da ki içerikleri nasıl korursunuz,android cihazınızın güvenliğini nasıl arttırabilirsiniz,android cihazlarında virüs programı gerekli mi başlıklarını bir bir ele aldım.Destek almak istediğiniz konu hakkında,yorum sistemini kullanabilirsiniz.

Bir daha ki yazımız da görüşmek üzere. Android ARTI+ :)

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir