Home / Android / Android Disk Temizleme ve Hızlandırma

Android Disk Temizleme ve Hızlandırma

Android akıllı telefonlar ve tabletlerin uzun süreli kullanımlarında donmalar yaşanmaktadır. Disk ve ram’ler doluluk nedeniyle cihaz kullanıcılarına sıkıntı yarattığını bilmekteyiz. Bu sebeple Android cihazınızın disk temizleme işlemlerini gerçekleştiren faydalı ayarları sizlerle paylaşmak istedik. Buyrun hep birlikte bakalım.

Cihazınızda kullanmadığınız gereksiz uygulamaları sonlandırın

Cihaz kullanıcılarının başına gelen en büyük sorunlardan biri, mütemadiyen yeni uygulama yüklemeleri ve eski uygulamaları kaldırmamaları sonucunda Android cihazlarında gereksiz yere onlarca uygulamanın birikmesi, sıkıntı yaşamalarına neden oluyor. Yüklü olan uygulamalarınızı kontrol edip, kullanmadığınız uygulamaları silmeniz hafızada yeni uygulamalar için yer açacaktır.

Bunun için yapmanız gereken tek şey, Ayarlar’dan Uygulamalar menüsünü açarak, çıkan listede kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine bastığınızda gelen ekranda Kaldır seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği onayladığınızda kaldırmak istediğiniz uygulama cihazınızdan kaldırılacaktır.

Uygulamaları cihazdan kaldırma işlemini yapmanın diğer bir yöntemi de, kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerinde parmağınızı basılı tuttup “Kaldır” simgesinin üzerine sürükleyerek bırakmak yeterli olacaktır.

Uygulamalara Ait Verileri ve Kalıntıları Temizleyin

veritemizle

Bazı uygulamalar sürekli kullanımlarında cihazda veri birikmesine neden olurlar. Bunlar geçici veriler olsa da cihazda yavaşlama yaratacağı için temizlemek ya da silmek bellek için daha faydalı olacaktır. Bu verileri temizlemek için Ayarlar, Uygulamalar menüsünden önbelleğini temizlemek istediğiniz uygulamayı seçiyorsunuz. Çıkan ekranda “Önbelleği Temizle” ve “Verileri sil” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Uyarı: “Verileri Sil” seçeneğini kullandığınızda verileri silinen uygulamanın kaydettiği tüm ayarların sıfırlanacağını unutmayın ve önemli uygulamalar için bu seçeneği kullanmayın.

Clean Master gibi bir uygulama kullanarak da gereksiz verilerinizi silebilirsiniz. Aşağıdaki linkten Clean Master uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz.

Not: Rehberdeki görseller HTC One M8 telefonundan alınmıştır. Cihazınızdaki ayarlar görsel ile bire bir gözükmese de Android’in ayarlar menüsü aynı olduğu için sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Krank Mili Nasıl Çalışır

Krank Mili Nasıl Çalışır? Bir arabanın yakıtın girişinden pistonlarına motoruna hatta dönme hareketi sağlayarak tekerleklere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir