Home / Android / Android için Antivirüs uygulaması kullanımı gerekli mi?

Android için Antivirüs uygulaması kullanımı gerekli mi?

İlk kez Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanmaya başlayan kullanıcılar, Windows işletim sisteminin yarattığı antivirüs uygulaması zorlunluluğu ve haber sitelerindeki “Şok şok şok, bu virüs Android kullanan herkesi öldürüyor” formatındaki haberlerin etkisiyle ,”Acaba Android’de de antivürüs uygulaması kullanmak zorunda mıyım?” diye merak ediyor.

Öncelikle şu iyi haberle başlayalım, Google servislerini bulunduran Android cihazınız aktifleştirdikten sonra halihazırda hem donanım hem de yazılım tarafındaki pek çok katmanda güvenlik önlemi sunuyor.

Örneğin, Android işletim sistemi ARM’ın TrustZone gibi teknolojilerini destekliyor ve kritik bilgilerin donanımda depolanmasına izin veriyor. Android’in yazılımsal tarafında ise her uygulamanın sadece kendine ait işlemlere erişebilmesini ve koruyabilmesini sağlayan Sandbox desteği, kernel seviyesinde rol bazlı erişim modeli desteği ve pek çok güvenlik zorlaması sunan SELinux desteği, ASLR yöntemi ile arabellek aşımında Sandbox ve diğer güvenlik modellerinin etkinliğinin kaybolmasını ve kritik bilgilerin tüm işlemler tarafından erişilmesini engelleme gibi temel, güvenililirliği ile bilinen oldukça fazla koruma yöntemi bulunuyor.

Google bu korumalara ek olarak Google Play Store üzerinden dağıtılan her uygulamayı güvenlik kontrolünden geçiriyor, kullanıcının isteğine bağlı(varsayılan olarak etkin) olarak Play Store dışındaki harici kaynaklardan yüklenen uygulamaları da Play Store’a yüklenen uygulamalar için kullandığı filtrelerle tarıyor ve Android Cihaz Yöneticisi servisi ile de çalınan ya da kaybolan cihazların uzaktan konumlandırılmasını, içeriğinin silinmesini veya şifrelenmesini sağlıyor.

Google’ın çoğu kullanıcının farkında olmadan farklı seviyelerde sunduğu güvenlik önlemlerine ek olarak antivirüs uygulamaları neler yapıyor? Genel olarak Google’ın yaptığının çok daha azını yapıyorlar ve kendi veritabanlarını uygulamaları tarayıp, uygulamaların temel özellikleri için gerekse dahi rehberi okuma, kameraya erişim yetkilerini gördükleri anda uygulamaları “buna dikkat et, rehberini, fotoğraflarını çalabilir” şeklinde kullanıcıyı uyarıyorlar. Sürekli bildirim çubuğunda yer alan “her şey yolunda” tarzı bildirimlerle de kullanıcının kendini güvende hissetmesini ve uygulamayı bir ihtiyaçmış gibi sonsuza kadar cihazında tutmasını sağlıyorlar.

Antivirüs uygulamaları Play Store’da her gün binlerce uygulama başvurusunu değerlendiren Google’ın veritabanına göre çok daha az bilgiye sahipler. Ayrıca Google’ın uygulama doğrulama koruması sistem seviyesinde çalıştığı için, antivirüs uygulamalarının aksine anlık olarak gerçekten sistemin güvenliğini tehdit eden bir işlemi algılayabiliyor.

Genel olarak, eğer Play Store’dan uygulama indiriyorsanız(ki doğal ve doğru olan bu), herhangi bir antivirüs, güvenlik duvarı vb. tipte bir uygulamaya ihtiyacınız bulunmuyor. Antivirüs uygulamalarının çoğunda bulunan kayıp cihaz bulma veya çeşitli araçlar için ise Google’ın veya sadece aradığınız özelliği sağlayan uygulamalara yönelebilirsiniz.

Antivirüs’e ihtiyacınız bulunmuyor ancak çeşitli güvenlik önlemlerini sağlamalısınız

Google temel güvenlik önlemlerini sağlıyor ve herhangi bir uygulama ile ek bir korumaya ihtiyacımız bulunmuyır, süper! Ancak bu cihazınızı ve verinizi korumanız için dikkatli olmanız gerektiği gerçeğini değiştirmiyor. Sadece virüsten korunma mantığına yönelik değil, genel olarak verebileceğim güvenlik tavsiyeleri şöyle:

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir