Home / Android / Android İşletim Sistemin de Root Nedir?

Android İşletim Sistemin de Root Nedir?

android rooting

Android platformu, açık kaynak kodludur. Açık kaynak kod demek, hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların istedikleri gibi değişimler yapabilmesine olanak sağlayan ve hatta daha ileriye gideren geliştirici ve kullanıcıların bu tür farklılıkları yapması için teşvik eden bir platform olarak tanımlanmaktadır. Android işletim sistemine sahip olan bir telefonu satın alır almaz, yapılan en büyük yanlışlardan biri “root” etmek olarak gözükmektedir. Bu kavram acemi Android kullanıcılarının elinde telefon için bir tehdit bile taşıyabilmektedir.

“Root” kelimesi aslında android’in de esas alındığı linux işletim sisteminden oluşmaktadır, ve linux sistemlerindeki en çok yetkiye sahip kullanıcıyı ifade etmektedir. Windows işletim sistemlerinde bu kişiyi “Administrator” (yönetici) olarak bilmekteyiz. Android cihazınıza root erişimi sağlamak da işletim sistemini dizayn ederek sizlere bu “root” yetkisinin haklarını vermek, böylece sistem içimde tam erişim hakkı sağlamaktır. Bunu da sisteme “supersu” programını yükleyerek isteyen uygulamalara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir.

Bununla birlikte cihazınız üzerinde gelen gereksiz uygulamalardan kurtulabilir, hosts dosyasını değiştirebilir, hatta cihazınıza başka bir ROM yükleyebilir, daha bir çok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz

Bunuda açıklamakta fayda var, root işlemi ve sisteminize başka bir ROM yüklemek bütünüyle birbirinden farklı işlemlerdir. Rooting genellikle çok kolay bir işlem ile yapılarak cihazınızın garantisine ve içinde hazır gelen işletim sisteminin bütünlüğüne karışmaz, yeni bir ROM yüklemek, boot, system partisyonlarını flashlamayı gerekli kılar ve sonuç olarak yepyeni bir android versiyonu kullanırsınız.

root-android[1]Root işleminin en belli başlı yararı, size sistemin daha önce erişmediğiniz yerlerine, kombinasyonlarına erişim hakkı sağlamasıdır. Bununla birlikte bütün sistem dosyalarını değiştirebilir ve hatta silebilir, kısaca sistemde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Örnek verecek olursak, Türkiye’de bizim hiç kullanmadığımız bir kaç tane programlar, ayrıca birçok daha iyi yararları olmasına rağmen sisteme otomatik eklenen twitter uygulaması gibi programlar sistem hafızasında boş yere yer işgal ediyor, bunları silip telefon hafızasında çok değerli alanlar kazanabilirsiniz.

Root İşleminin Yararları Nedir, Hangi Durumlarda Telefonumu Root Etmeliyim?

Sistemin Yetkilisi Olmak

Root işlemi yapmanın en önemli özelliği, sistem üzerinde her kıyıya ve köşeye kullanıcının erişerek telefon üzerinde isteği değişimleri yapabilmesidir. Tüm dosyalar üzerine yapılabilecek değişiklikler ile birlikte telefon baştan tasarlanılabilir ve istenilen oyunlar, programlar kolay bir şekilde yüklenilebilir.

Türk Android kullanıcılarının root işlemi yapmasının en büyük nedenleri arasında ülkemize sunulmayan fakat farklı ülkelere sunulmuş olan bazı Android uygulamalarını kullanabilme arzusu yer almaktadır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; Google Voice uygulaması root işlemi ile birlikte kullanılabilir hale gelmektedir.

 

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir