Home / Android / Android Rehber ve Mesajlarda Donma Sorunu Çözümü

Android Rehber ve Mesajlarda Donma Sorunu Çözümü

Android işletim sistemi cep telefonu ve tabletde oldukça kullanılan popüler işletim sistemi konumunda Açık kaynak olması ve Google desteği, uygulama sayısının bolluğu, üreticilerin özelleştirme seçeneklerinin fazla olması bu işletim sisteminin popüler kılan etmenler arasındadır.

Bu yazımızda Android yüklü Lg, Samsung, HTC gibi çeşitli marka cep telefonuna sahip kullanıcıların yaşadığı bir yavaşlık sorunun ele alacağız. Kişilere ulaşmak için rehberin ya da mesaj kutusunun geç açılma problemlerini analiz edip bu sorun çözüm üretmeyi amaçlayacağız. Çözüm önerilerini denerken birinci sıradaki adımdan başlayarak uygulamanız halinde yavaşlık ve donma sorununa çözüm bulacağınızı umuyoruz.

rehberde-ve mesajlarda kasma sorunu

1) Problem Tespiti

Öncelikle küçük bir deneme ile problemin nereden kaynaklanmadığını bulmamız gerekli. Eğer bu basit yöntemler ile çözüm üretemez isek diğer adımlara geçeceğiz.

İlk olarak wifi veya 3g bağlantınız olduğundan emin olun

1.1) Geçmiş Temizleme

İlk yapmanız gereken adım arama geçmişi ve mesaj geçmişini silmek olmalıdır. Genel olarak rehberdeki yavaşlık sorununun kaynağı budur. 

Alakasız Bilgi
Ek olarak kullandığınız tarayıcı geçmişini silmeniz interneti hızlandırmanız konusunda fayda sağlayacaktır.

1.2) Güncelleştirmeler

Öncelikle wifi ağına bağlanın ve tüm güncelleştirmeleri yapınız. Buna cep telefonu ve uygulama güncelleştirmeleri de dahil.

1.3) Sadece numaraları görüntüleyin!

Rehber içerisine girdikten sonra, donanımsal olarak seçenekler tuşuna bastığımızda, karşımıza pek çok sekme çıkacak. Görüntüleme seçenekleri ya da görüntü seçenekleri adı altındaki bölüme girip, sadece telefonu olan kişileri görüntüle kısmını işaretleyeceğiz.

Böylece Facebook, Twitter ve e-posta hesabınıza kayıtlı her kişi, telefon rehberinde görüntülenmeyecek.

1.4) Sekronizasyon

Sekronizasyonu kapatarak deneyelim. Rehber uygulamasına gelin ve Menü butonuna basıp Ekran ayarlarına gelin. Buradan hangi konumlardaki sadece Gmail seçeneğini işaretleyin. Sim Kart, Facebook gibi seçeneklerin başındaki tikleri kaldırın. Telefonunuza açıp kapatın. Eğer giderilmedi ise adımları tekrarlayın ve bu sefer sadece SIM KART seçeneğini işaretleyin ve tekrar deneyin.

1.5) Uygulamalar

Son kurduğunuz uygulamaları kontrol edeceğiz. Zaten genellikle TeknoCozumler.com ziyaretçilerinin sorun kaynağı olarak uygulamalar olduğunu tespit ediyorum. En son yüklediğiniz uygulamanın birini silin ve telefonu açıp kapatın rehbere girmeyi deneyiniz. Sorunun çözülmüş olabileceğini göreceksiniz.Kasma sorunuzu uygulama ile bağlantılı olabilir. Eğer cep telefonunuzdaki bri uygulama bu sorunun kaynağı ise uygulama yerine alternatif bir uygulama kurmanızı öneririm. Neredeyse Google Play Market üzerinde sınırsız Android Uygulaması mevcut. Siz yüksek yıldızlı bir alternatif uygulamayı kurunuz.

Genel olarak telefonu yavaşlatan uygulamalar şunlardır

 • Clean Master
 • Hava durumu gibi uygulamalar
 • Ram temizleme programları
 • Android Antivirüs Programları
 • Kim arıyor?, CIA veya arayanı bil tarzı rehber erişimi olan uygulamalar
 • Kişi listesine erişim isteyen uygulamalar
 • Eğer kişilere erişime izin vermişseniz Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar ( Sosyal medya uygulamaları yavaşlamaya sebep olmaz ama kişi listesine erişim mümkünse zarar verebilir. Eğer kullanmıyor iseniz 1.2. maddeyi okuyarak kapatın.)

Yukarıdaki uygulamaları tek tek kaldırarak cep telefonunuzu yavaşlatan uygulamayı tespit edebilirsiniz.

2) Hafıza Kartını Biçimlendirelim

Nadirde olsa hafıza kartları ikincil bir disk olarak algılandığı için Android üzerinde problem çıkarmaktadır. Verileri yedeklerdikten sonra hafıza kartını biçimlendireceğiz.

Önemli Not: Hafıza kartını biçimlendirmeyi bilgisayarda değil. Cep telefona takılı durumda iken yapmalıyız.

Sorun devam ediyor ise bir sonraki çözüm önerisine atlayınız.

3) Yedekleme, Hafıza Kartı ve Sıfırlama

İlk olarak problemli Android cep telefonuzu şarja takın ve yedekleme aşamasına geçin, resim, vide0 yada önemli dosyalarınızı örneğin bir usb bellek gibi güvenlir bir ortama aktarınız. Kişilerinizi ya gmail’e yada usb belleğe yedekleyin. Takılı ise hafıza kartınızı mutlaka çıkartınız.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra sıra telefonunuzu sıfırlama işlemine geldi. Cep telefonunun marka veya model farkı olmaksızın çoğu Android cep telefonun da sıfırlama işlemi ayarlar alanından gerçekleştirilmektedir.

Örnek: LG g2 Telefonu sıfırlamak için Ayarlar → Yedekle ve Sıfırla → Fabrika verilerine sıfırla gibi bir seçenek olması gereklidir. Sizde Kendi Android Cep telefonunuza ayarlar alanını incelerseniz. Cep telefonunu sıfırlayabilirsiniz

 Ek olarak sıfırlama kelimesine nasıl adapte olduğumuza bakın. Türk insanının diline yerleşmiş format atma kelimesini nasıl silip atmak bu işte bu kadar kolay bir şey aslında. Bu aslında mobil cihazların toplumda etkisinin ne kadar fazla olduğunun göstergesi.

Cep telefonuzu sıfırladıktan sonra. Hafıza Kartını Takmayın ve kuruluma geçiniz. Gmail sifre ve  kullanıcı adınızı girdikten sonra cep telefonunuzu açın. İlk defa rehbere ve mesaj kutusuna girerken  bir yavaşlık olması normal çünkü bilgileri internetten indireceksiniz. 2. veya 3. seferde rehbere ve ya mesaj kutusuna girmek istediğinizde kasma sorunu varsa diğer çözüm maddelerini incelemesiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

6 yorumlar

 1. Saol hocam sayende kişiler daha hızlı açılıyor. Daha önce 2-3 saniyede açılıyordu

 2. Rehberde “Hesaplar” diye bir bölüm var. Eğer otomatik senkronizasyon seçili ise tanımlı olan bütün hesaplardaki (facebook, gmail vb) telefon numaralarını da alıyor. Görünümde sadece telefondakileri göster dediğimiz için rehberde diğerleri gözükmez iken arama ekranında bütün numaralar gözüküyor. Hesaplardaki (REHBERİN İÇİNDE) otomatik senkronizasyon seçeneğini devre dışı bırakırsak sorun çözülüyor.

 3. paylaşım için teşekkür ederim.1.3- seçeneğindeki bilgileri lg g2 telefonumda denedim telefonun ayakları yerden kesiliyor,şimdi telefonumu daha çok seviyorum

 4. Arkadaslar ben lg g2 kullaniyorum lolipop guncellemesi yaptimtan sonra 2 tane programim calismiyor viev ve flas isigi uygulamalarda var guncelemesi var ama acilmiyor calismiyor. Yardim edin lutfen.

 5. Note 2 kullanıcısıyım. Sorunum rehberin geç açılması çağrıları uzun süre göremem ve kayıtların girişini yapamam gibi sorunlardı. birden fazla çağrı geldiğinde kimin aradığını göremiyordum. Bazen günlerce kayıtlar gözükmüyordu. Ayrıca rehberim sadece google üzerine kayıtlı olmasına rağmen bu sorunlar devam ediyordu. Çözümü birkaç denemeden sonra buldum. Benim rehber sorunum şöyle çözüldü. Ayarlar – uygulama yöneticisi – rehber – veriyi sil ve önbelleği temizle ve aynı şekilde Ayarlar – uygulama yöneticisi – telefon – veriyi sil ve önbelleği temizle yaptım. Daha sonrasında rehberi açtığımda google üzerinde eşitleme ile rehberim yeniden yüklendi. Böylece tüm rehber sorunum düzeldi. Anladığım kadarıyla rehber kaydının tutulduğu arkaplanda aşırı bir veri birikmesi sonucu şişme meydana geliyor ve bunun işlenmesi zaman alıyor. Bunu yapacak arkadaşların rehberini google gibi bir sunucuya yedekleme yapması gerekmektedir. Yoksa tüm rehberiniz yok olabilir. Erdal Güler

 6. Yazınızı beğenerek okdum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir