Home / Android / Android’deki fotoğraflar ve videolar otomatik olarak nasıl yedeklenir?

Android’deki fotoğraflar ve videolar otomatik olarak nasıl yedeklenir?

Akıllı telefonların en cezbedici özelliklerinden biri kamera. Son dönemlerde Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy S4 Zoom gibi telefonun işlevinin önüne geçebilecek kamera yeteneklerine sahip mobil cihazlarla karşılaşıyoruz. Fotoğraflar bu kadar önemli, değerli ve cihazlarımızın depolama alanı da kısıtlı iken bu fotoğraflarımı güvende tutmak da önem kazanıyor. Peki bu yedekleme gereksinimini hangi servisler, ne şekilde halledebiliyor?

android-yedekleme

Yedekleme için her zaman geleneksel alternatifler var. Cihazı kablo ya da SD kart ile bilgisayara bağlamak ve fotoğrafları/videoları bir diske kopyalamak. Ancak bu tür çözümler uğraştırıcı, teknik problemlere karşı dayanıksız. Android cihazımızı bilgisayarımıza bağlamadan fotoğraflarımızı ve videolarımızı otomatik olarak nasıl yedekleyebiliriz?

Alternatif #1 – Google+ Fotoğrafları

Google’ın sosyal ağı Google+, neredeyse her Android cihazında artık yer alıyor ve uygulama dahili olarak otomatik yedekleme özelliğini destekliyor. Picasa servisinin devamı olan Google+ Fotoğrafları; Gmail, Google+ Fotoğrafları ve Driver servisleri için ayrılan 15 GB ücretsiz depolamanından faydalanıyor.

Google+ otomatik yedekleme

Google+ Fotoğrafları’nın oldukça önemli bir avantajı ise herhangi bir ayrıtı 2048 pikselden büyük olmayan fotoğraflarınızı kotanızı etkilemeden ücretsiz olarak yedekleyebilmesi. Bu seçenek otomatik yedekleme başlamadan önce ayarlanabiliyor ve eğer standart boyut seçeneğini tercih ederseniz ekstra hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan Google+ uygulaması bu düzenmelemeyi yapıyor ve fotoğraflarınızı sunucuya gönderiyor. Servisi ilk kez kullanmak istediğinizde toplu olarak tüm arşivinizi de Google+ Fotoğrafları’na yükleme seçeneğiniz de bulunuyor.

Video tarafında ise Google+ Fotoğrafları servisi yine oldukça cazip görünüyor, 15 dakikadan ve 1080p çözünürlüğünden düşük olan videolar kotanızı etkilemeden ücretsiz olarak yedekleniyor.

Google+ uygulamasının içinde gelişmiş ayarlamalar yer alıyor. Fotoğraf yedekleme işlemi için sadece Wi-Fi ya da mobil veri gibi seçenekleri ayarlayıp, bu işlemleri de sadece şarjdayken yaptırabiliyorsunuz.

Google yıllardır fotoğrafçılık üzerine odaklanan bir şirket, son girişimleri ise Snapseed uygulaması ile tanıtığımız Nik Software şirketini satın almaktı. Google I/O 2013’te, Google+ Fotoğrafları inanılmaz bir evrim geçirdi ve hiçbir ek yazılıma gerek kalmadan kullanıcıların isteğine cevap verebilecek bir kıvama geldi.

Google+ Fotoğrafları tamamen web odaklı bir yedekleme sunuyor. Yedeklenen dosyalar bilgisayarınızla senronize olmuyor ancak web üzerinden istediğiniz fotoğrafı ya da fotoğrafları kolaylıkla indirebiliyorsunuz. Web odaklı olması rakiplerine göre dezavantaj gibi görünse de Nik Software etkisiyle fotoğraflar kolaylıkla düzenlenebiliyor. Google+ Fotoğrafları’nın en önemli özelliklerinin başında Otomatik olarak iyileştir(Auto enhance)  geliyor. Bu özellikle tek bir dokunuşla sunucu tarafında yapılan müdahale ile fotoğraflar olabildiğince ideal hale getirilmeye çalışılıyor, web arabirimi önceki/sonraki karşılaştırmasına izin veriyor. Otomatik iyileştirme özelliği Google+ Android uygulaması tarafından varsayılan olarak da etkinleştirilebiliyor, web arabirimi üzerinden orijinal versiyona dönüştürme gerçekleştirilebiliyor.

Tabii ki otomatik olarak iyileştirme yeterli gelmiyorsa fotoğrafı detaylıca düzenleme fırsatı da sunuluyor. Her ne kadar gelişmiş bir fotoğrafçılık uygulaması kadar olmasa da, web arabirimi üzerinden hiçbir ek yazılıma gerek kalmadan temel renk ayarlarının yapılıp, efektlerin uygulanabilmesi Google+ Fotoğrafları’nı ayrıca çekici kılıyor.

Google+ Fotoğrafları’nın web arabirimi fotoğrafların EXIF, konum bilgilerinizi görmenize ve videoları ek herhangi bir yazılım gerektirmeden çevrimiçi olarak izlemenize izin veriyor.

Fotoğrafların Google sunucularında yer alması doğal olarak gizlilik endişeleri de yaratıyor. Cihazınızdan yedeklenen fotoğraflar tek bir klasör altında toplanıyor ve bu klasör sadece sizin Google hesabınız aracılığıyla görüntülenebiliyor. Google+’nın sosyal ağ olduğunu düşündüğümüzde kişi etkileşimleri de yer alıyor. Google+’daki arkadaşlarınızı etiketleyip, istediğiniz fotoğraflara erişmesinin önünü açabiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraflarınızı kolaylıkla Google+ gönderilerinize, Gmail eklentilerinize ve çeşitli Google servislerine de gönderebiliyorsunuz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir