Home / Android / Android’in konum servisleri nasıl çalışır? Hangi ayarlar kullanılmalı?

Android’in konum servisleri nasıl çalışır? Hangi ayarlar kullanılmalı?

Günlük hayata entegre olabilmiş pek çok mobil uygulama konum servislerinden faydalanıyor. Konum servisleri kimi kullanıcılar için kullanışlı, kimi kullanıcılar için ise güç manyağı olarak görülebiliyor. Android’de pek çok farklı konum ayarı bulunuyor, bunlar nasıl çalışıyor ve hangi ayarlar tercih edilmeli, yakından bakalım.

Konum modları

Android’in konum servisleri üç farklı katmandan oluşuyor. Baz istasyonları aracılığıyla şebeke erişimi, kablosuz(Wi-Fi) ağ noktaları taraması ve GPS/GLONASS çipleriyle direkt uydudan nokta tespiti. Android’in konum hizmetleri artık Google Play hizmetleri uygulaması tarafından sağlanıyor ve konum algoritmaları sürekli bu uygulamanın güncellemesi ile iyileştiriliyor. GPS enerji açısından diğer yöntemlere göre masraflı ama en keskin konumu veren bir teknoloji. Android’in konum servislerinin amacı da minimum enerji ile istenilen doğrulukta değer elde edebilmek. Dolayısıyla GPS’in kullanımı, farklı senaryolara göre verimli veya verimsiz olabiliyor ve Play hizmetlerinin konum servisleri bu ayrımı yapabilecek kadar akıllı. Ayrıca “sıcak başlangıç” yöntemi ile kablosuz taramalar ile GPS’in başlangıç süresi kısaltılabiliyor.

Android konum modları

Android 4.4 KitKat ile konum ayarları yüksek doğruluk, pil tasarrufu ve yalnızca cihaz olmak üzere üç kategoride kullanılabiliyor. Bu modlar sistemin sınırlarını belirliyor, yani yüksek doğruluk modu GPS, kablosuz ve hücresel ağların kullanılabileceği anlamına geliyor ve sürekli GPS’in kullanılacağı anlamına gelmiyor.

Her zaman kullanılabilir tarama

Pil tasarrufu modundaki “Kablosuz” seçeneğine yakından bakmak geriyor. Android 4.3’ten sonraki sürümlerde eğer kablosuz erişimi kapalıysa konum servisleri arkaplanda tarama yaparak konum servislerinden yararlanabiliyor. Bunun için Android kurulumu yapılırken kullanıcının izni isteniyor, bu ayar daha sonra gelişmiş kablosuz ayarlarından yapılandırılabiliyor.

Tarama her zaman kullanılabilir

Google Haritalar - İç mekan navigasyonuGoogle Haritalar – İç mekan navigasyonu

Bu özellik arkaplanda SSID(kablosuz ağların adları) taraması yaparak çalışıyor, taranan SSID’ler cihaza kaydediliyor ve kullanıcının konumu baz istasyonuna veya GPS’e bağlı kalmadan bulunabiliyor. Kullanıcı hareket ettiğinde uzaklaştığı SSID’ler listeden siliniyor ve yeni SSID’ler listeye giriyor, dolayısıyla yine GPS’e gerek kalmadan cihazın hangi yönde hareket ettiği de kestirilebiliyor. Maalesef bazı kullanıcılar Wi-Fi’ı sürekli sürekli açık bırakmanın değerli şarjları için olumsuz etki yaratacağı hissine kapılarak bu özelliği kapatıp, batarya tasarrufu tavsiyesi olarak da başkalarıyla paylaşma gafletinde bulunuyorlar. Arkaplanda Wi-Fi taraması, aktif bir işlem değil ve GPS’ten çok çok daha az enerji harcayarak doğru sonuçlar elde edebiliyor. Tabii ki bu ayarı kapatarak pil tasarruf modunu tercih ederseniz daha az enerji harcayarak konum servislerini kullanabilirsiniz, ama hassas konum gerektiren durumlarda baz istasyonlarının geniş menzillere yayılmasından dolayı isabetli bir sonuç alabileceğinizin garantisi bulunmuyor, bu durumda GPS’i devreye sokmak da “pil tasarruf” amacıyla başlayan işi pek verimli bir hale sokmuyor. Dolayısıyla, konum servisinden yararlanıyorsanız, bu özelliğin verimliliği arttırmak için kullanıldığını ve kapatmanın işleri zorlaştırmaktan başka bir şey yapmayacağını unutmayın.

Örneğin Android 5.0’ın kullanışlı yeniliklerinden Smart Lock, konum servisinden yararlanarak ekran kilidini “güvenli” konumlarda devre dışı bırakabiliyor. Wi-Fi taraması kullanılmadığı durumlarda bu özelliğin teorik olarak çalışma imkanı bulunmuyor. Baz istasyonlarının isabeti kilometrelerce şaşabiliyor ve GPS kapalı ortamlarda çalışmıyor. Öte yandan kablosuz tarama, kapalı ortamların içinde dahi konumlandırma yapabiliyor ve bu özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir