Home / Android / Android’li cihazların bataryayı verimli kullanıp kullanmadığı nasıl anlaşılır?

Android’li cihazların bataryayı verimli kullanıp kullanmadığı nasıl anlaşılır?

Yeni bir Android cihazının batarya performans(aktif kullanım değerlerinin önemi); CPU, GPU gibi bileşenlerin özellikleri ya da performans değerlerinden daha büyük bir merak konusu haline geldi. Çoğu insan yüksek performanıs arzuladığı kadar, bu performansı kesintisiz olarak daha fazla süreye yaymak istiyor.

Yazının başında belirtmekte fayda var: Bu yazı X’i kapatınca, Y’yi Z yapınca bataryanızın performansı artar gibi ipuçlarından çok, herhangi bir ayar değiştirmeden bataryanızın ne kadar verimli kullanıldığını ölçmenizi ve gerektiğinde de müdahale etmeniz için hangi verileri kullanıp, ne gibi sonuçlar çıkarmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle bataryanın nasıl verimli olarak kullanıldığını basitçe anlatalım. Eğer verimden bahsediyorsak cihazınızla bir işlemi aktif olarak yürüttüğünüzde bataryanızdan minimum enerji alınmalıdır. Eğer ki cihazınızı kullanmıyorsanız(ekran kapalıyken) cihazınız uyku moduna girmeli ve işlemci olabildiğince düşük frekansta çalışmalıdır.

Cihazın uyku modunu biraz daha açmak gerekiyor. Ekranınız açıkken güç tuşuna bastığınızda ya da ekran zaman aşımını beklediğinizde Android’in arkaplanda çalışan uygulamaları olabildiğince hızlı bir şekilde askıya alması(yeniden çalışması için hazır hale getirmesi) ve CPU kullanımının -az önce bahsettiğim gibi- olabildiğince düşük olması gerekir(192MHz altı) ve bu durumun adına “Deep Sleep” ya da “Derin uyku” denilir.

Derin uykuyu tıpkı insanların uyku düzeni gibidir ve yukarıda bahsettiğim gibi aktif faaliyetler minimuma indirgenir ancak dış dünya ile bağ tamamen kopmaz. Örneğin; içinde aktif olan bir SIM kart barındıran ve Wi-Fi ile otomatik senkronizasyon ayarı açık olan bir cihaz, derin uykuya girdiğinde SIM karttan dolayı şebeke yayını ve Wi-Fi yayınına bağlıdır. Senkronizasyonda ise durum biraz değişir ve senkronizasyonuna izin verdiğiniz uygulamalar “ping” alır ve eğer gelen pinge son cevabından farklı bir cevap verirse işte o zaman uygulama çalışır. Eğer bu uygulama Internet uygulaması ise genel olarak cihazınız uyku modundan çıkmaz ama müzik çalar gibi aktif olarak giriş/çıkış bileşenlerine erişen uygulamalar ekranınız kapandığında cihazınızın derin uyku moduna girmesine izin vermezler.

Şu ana kadar derin uykunun genel etkisinden bahsettik. Sırada cihazınızın verimli olarak kullanıp kullanılmadığını anlamamızı sağlayacak testler var. Öncelikle cihazınızın “derin uyku” araştırmasını yapacağız. İhtiyacımız olan yazılımlar: Badass Battery Monitor, CPU Spy. Uygulamaları kurduktan sonra yapmamız gereken ilk şey CPU Spy uygulamasını çalıştırmak.

(Bazı Stock ROM’larda CPU frekans bilgisini root yetkisi olmadan sızdırmadığı için uygulamayı çalıştıramayabilirsiniz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız yazının devamındaki “uçak modu” ile derin uyku testini uygulayınız.)

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Ayrıca Buna Göz Atabilirsiniz.

Galaxy J7 Core Format Atmak – J7 Core Sıfırlama Hard Reset

Samsung Galaxy J7 Core Format Atmak Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda yada tabletlerde bilgisayarlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir