Home / Windows İşletim Sitemi / Antivirüs Kuramama Sorunu Çözümü

Antivirüs Kuramama Sorunu Çözümü

bilgisayarlarda virusleri
Bilgisayar Antivirüs Yükletmeyen Virüsler

Windows kullanan bilgisayarar da bazen virüs, trojan gibi zararlı yazılımlar yüzünden çalışmasında aksaklıklar meydana gelebilir. Bu yazımızda virüs kaynaklı antivirüs yükleyememe sorununu inceleyeceğiz.

Bazı virüsler bilgisayarınıza antivirüs kurulumunu sabote ederler. Antivirüslerin bu engellemelerine karşın elbette çözüm yol değil. İhtiyacımız olan bir usb bellek ve internet bağıntısıdır.

Antivirüsü Nasıl Kuracağız?

Antivirüs programını bilgisayara değil usb belleğe kurarak bilgisayar taraması ile virüsleri temizleyeceğiz. Bazı antivirüs üreticileri bu sorundan kurtulmak için ücretsiz virüs temizleme kitlerini yayınlamış durumdalar.  Biz ise Kaspersky USB bellek sürümünü ile bilgisayarımızdaki virüslerden ebediyen kurtulacağız.

Aşağıda size antivirüs üreticisinin yapmamızı istediği adımları yazıyorum. Bu adımları uygulayarak antivirüs kurulumunu engelleyen virüsleri bilgisayardan temizleyebilirsiniz.

Konu günceldir ve test edilmiştir. Gönül rahatlığı ile adımları uygulayabilir, bilgisayarınızı virüslerden temizleyebilirsiniz.

Kaspersky Rescue Disk 10’u USB belleğinize atıp bilgisayarınızı bu USB bellekten çalıştırarak bilgisayarınızdaki zararlıları silebilirsiniz.

1. USB belleği bilgisayarınıza takın.

Warning USB belleğin en az 1 GB kapasitesi olması gerek ve belleğin FAT16 ya da FAT32 dosya sistemi ile formatlanması gerek. Dosya sistemi NTFS ise formatlayarak FTA32 yapın. 

2. Kaspersky Rescue Disk 10 ISO dosyasını ve USB hazırlama aracını indirin

Kaspersky Lab sunucularından dosyaları indirin:

 1. Iso imajı : Kaspersky Rescue Disk 10 (237 MB)
 2. Kaspersky Rescue Disk 10 USB Hazırlama Aracı(378 KB)

İnen dosyanın kontrolünü isterseniz MD5 ile yapabilirsiniz: 

http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.md5.txt.

3. Kaspersky Rescue Disk 10’u USB belleğinize kaydedin

 1. İndirmiş olduğunuz rescue2usb.exe aracını çalıştırın.
 2. Kaspersky USB Rescue Disk Maker penceresinde , Browse… deyin ve Kaspersky Rescue Disk 10 ISO dosyasını seçin.

 1. USB belleği listeden seçin.
 2. START deyin.
 3. İşlem bitene kadar bekleyin.

 1. “Kaspersky USB Rescue Disk has been successfully created.” yazan ekran geldiğin işlem başarıyla tamamlandı demektir. OK’e basıp pencereyi kapatın.

4. Bilgisayarı USB Bellekten Boot etmek

InformationDelete veya F2 tuşları ile BIOS’a girin. Bazı sistemlerde BIOS’a girmeden de F1, F8, F10, F11 veya F12 tuşları ile Boot Menüsü açılabilir. 

Bilgisayarınız açılırken BIOS’a nasıl gireceğinizle ilgili bir ibare belirir. Örneğin bu sistemde DEL ile BIOS’a, F11 ile de Boot Menüsü’ne girileceği yazıyor. F11 ile doğrudan menüsü açıp USB belleğini seçerek Kaspersky rescue Disk’i boot edebilirsiniz.

 1.  BIOS ekranında Boot sekmesine geçin ve USB belleğinizi ilk sıraya alın.
 2. F10 tuşuna basarak “Y” tuşu ile ya da YES seçeneğini seçerek ayarları kaydedin.

Kaspersky USB Rescue Disk 10 artık açılmaya hazır.

5. Kaspersky Rescue Disk 10’u boot etme

 1. Bilgisayarınız yeniden başladığında USB bellek takılı ise “Press any key to enter the menu.” ekranı ile karşılaşacaksınız.

 1. Herhangi bir tuşa basın

Information 10 saniye içinde herhangi bir tuşa basmazsanız bilgisayarınız normal bir biçimde sabit diskten açılmaya devam edecektir.

 1. Bir sonraki ekranda ok tuşları ile English’i seçerek Enter’a basın.

 1. Kaspersky Rescue Disk kullanım koşullarını okuyun. Kabul ediyorsanız 1’e, bilgisaayrı yeniden başlatmak için 2’ye, kapatmak için ise 3’e basın.

 1. Aşağıdaki açılış yöntemlerinden birini seçin:

  • Kaspersky Rescue Disk. Graphic Mode  – Grafiksel arayüz ile açılır.
  • Kaspersky Rescue Disk. Text Mode – Metin tabanlı arayüz açılır ve Midnight Commander (MC) konsol dosya yöneticisi sizi karşılar.
 2. OK tuşları ile seçiminizi yapıp Enter’a basın.

Yukarıdaki işlemler gerçekleştirildiğinde işletim sistemi açılacaktır.  Sistem bilgisayarınıza bağlı sabit diskleri ve diğer depolama birimlerini tarayacaktır. Artık Kaspersky Rescue Disk 10 ile tarama yapmaya başlayabilirsiniz.

Hakkında: Meric Demir

En sevilen editor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir